Четирима души бяха убити тази нощ, когато силите за сигурност на Бахрейн атакуваха демонстрантите, които бяха разпънали палатки на площад в центъра на столицата Манама, предаде ДПА, позовавайки се на медицински източници.
Две от жертвите са загинали на площада, а другите две - от раните си в болница. Поне 95 са ранени, пет от които - тежко.
Болницата Саламния обяви, че е в бедствено положение, след като прие десетки демонстранти, простреляни или пострадали от сълзотворен газ.
По-рано тази нощ агенциите съобщиха, че хиляди демонстранти са останали да прекарат нощта в палатковия лагер, който издигнаха във вторник на площад "Перла" в центъра на Манама след смъртта на двамата млади шиити.
Силите за сигурност атакували по време, когато протестиращите спяли в палатките. Хеликоптер летял над площада и журналистите
видели демонстрантите да бягат от площада, преследвани от силите на реда,
предаде АФП.
Според разкази на свидетели силите на реда атакували протестиращите със сълзотворен газ, палки и гумени куршуми.
Лидерът на шиитската опозиция в Бахрейн шейх Али Салман увери, че щурмът на силите на реда тази нощ срещу протестиращите в центъра на Манама ще има катастрофални последици. Той определи нападението като варварска атака срещу мирни протестиращи.
Протестното движение започна в понеделник по призив във "Фейсбук" на противници на режима. Основното искане на протестиращите е оставката на премиера Шейх Халифа бин Салман ал Халифа, който управлява от 1971 г., когато Бахрейн получи независимост.
Тази сутрин силите на реда бяха разположени по главните пътни артерии на Манама. Полицейски коли блокират достъпа до площад "Перла".
САЩ поискаха от Бахрейн, техен близък съюзник, да спазва правото на гражданите да демонстрират мирно и да се вслушат в проблемите им.
Най-малко четирима души са били убити вчера при сблъсъци между
либийски сили на реда и протестиращи срещу режима
в източния град Байда, съобщават сайтове на местната опозиция и либийски неправителствени организации, действащи в чужбина, предаде АФП.
Правозащитната организация "Либия уоч", базирана в Лондон, съобщи, че става въпрос за мирна младежка демонстрация, която била разпръсната от силите за вътрешна сигурност и милиции на революционните комитети с истински куршуми.
Либийската организация "Хюман райт солидарити" с централа в Женева
цитира очевидци, според които снайперисти, разположени по покривите,
убили 13 демонстранти и ранили още десетки.
Днес в Либия трябва да се състои "Ден на гнева",
организиран във "Фейсбук" срещу режима, воден от 42 години от полковник Муамар Кадафи, доайен сред арабските ръководители.
Кроули не отговори директно на журналист, който го попита смята ли Кадафи за диктатор, като само каза: "не мисля, че е дошъл на власт демократично". Полковник Кадафи дойде на власт през 1969 г. с военен преврат.
САЩ призоваха Либия да отговори на желанията на народа след разгонването във вторник вечерта на протестна демонстрация в либийския град Бенгази, при което бяха ранени 38 души, съобщи агенция Франс прес.
Страните в региона са изправени пред едни и същи трудности в областите на демографията, на желанията на хората и нуждата от реформи, заяви говорителят на Държавния департамент Филип Кроули пред журналисти.
"Насърчаваме тези страни да вземат специфичните мерки, които отговарят на желанията, нуждите и надеждите на техните народи. Либия несъмнено е в тази категория", добави той.
В нощта срещу сряда полицията разпръсна със сила антиправителствен митинг в Бенгази, при което бяха ранени 38 души. Акцията беше последвана от демонстрации в подкрепа на либийския лидер Муамар Кадафи в няколко градове.
"Амнести Интернешънъл", Лондон и Европейският съюз призоваха вчера либийските власти да избягват "всякакво насилие".
В два йордански града - столицата Аман и северния град Ирбид - също се състояха демонстрации, призоваващи за политически реформи и оставка на сформираното миналата седмица от премиера Маруф Бахит правителство, предаде ДПА, позовавайки се на очевидци.
Десетки активисти участваха в
демонстрация пред кралския дворец в Аман
Те настояваха за анулиране на поправките, внесени в конституцията от 1952 г., която се смята за бележит етап в демократичния процес в Йордания.
Тук сме, за да настояваме за възстановяване на конституцията от 1952 г., което би поставило началото на ерата на реформите, заяви един от водачите на кампанията, Мохамад Сунаид.
Тридесетина университетски преподаватели се събраха днес пред кралския дворец, за да настояват за ограничаване на правомощията на крал Абдула II, посочва АФП.
Събранието ни е символично и има за цел да предаде на краля посланието, че искаме той да продължи да царува, но без да управлява, той не трябва да назначава министър-председателите, заяви координаторът на организацията "Младежи за промяна".
Искаме конституционна монархия, политически реформи и
ограничаване на правомощията на краля - в духа на Магна харта,
добави той.
Демонстрантите носеха транспаранти, на които пишеше: "Искаме парламентарно управление, реални реформи" или "Реформите започват от конституцията".
Няколкостотин души - активисти, профсъюзни членове и представители на опозиционни партии - участваха в шествие в Ирбид (на 80 км северно от Аман) с искане за оставка на правителството, разпускане на долната камара на парламента, избрана на 9 ноември миналата година, и съд за корумпираните.
Преди две седмици крал Абдула II уволни правителството на Самир Рифаи под натиска на поредица от протести, разтърсили страната, вдъхновени от бунтовете в Тунис и Египет.
Рифаи бе заменен от Бахит, комуто монархът възложи да осъществи спешни политически и икономически реформи.
Алжир ще отмени до края на месеца извънредното положение,
въведено преди 19 години, предаде Ройтерс, цитирайки изявление на премиера Ахмед Уяхия.
Президентът Абделазиз Бутефлика обеща по-рано този месец да отмени извънредното положение като част от мерките, които би трябвало да предотвратят надигането на народно недоволство.
Официалната алжирска информационна агенция АПС цитира думите на премиера, че до края на месеца ще бъде отменено извънредното положение и ще бъдат обявени няколко решения, засягащи жилищната политика, пазара на труда и работата на администрацията.
Извънредното положение в Алжир бе наложено, за да се помогне на правителствените сили да се преборят с ислямските бунтовници.
В събота неколкостотин опоненти на правителството организираха протест в столицата Алжир, но бе разгонен от многократно превъзхождащите ги сили на полицията.
Протестиращите обаче се заканиха да организират
демонстрации всяка събота, докато не извоюват демократични промени
Ако в Алжир се стигне до безредици, това ще се отрази на световната икономика, тъй като страната е един от най-големите износители на петрол и природен газ.
Много анализатори обаче смятат, че е малко вероятно в Алжир да избухне бунт в египетски стил, защото властите имат възможност да използват енергийните богатства на страната, за да успокоят недоволстващите.
Това са
първите по-пълни данни за жертвите, предоставени от правителството
Здравният министър Ахмед Самех Фарид уточни, че огласените цифри са временни и се отнасят само за цивилните жертви, без да включват загиналите полицаи или затворници.
Общо 5500 ранени са били приети в болница за лечение по време на събитията, посочи министърът в изявление, цитирано от официалната агенция Мена.
Протестите постигнаха целта си - на 11 февруари президентът Хосни Мубарак се оттегли от поста и бе заменен от военен съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!