П редложеното в Русия законодателство за наказателно преследване на лица, за които се смята, че насърчават начин на живот, свободен от деца, предизвика гневна реакция в интернет.
Руският опозиционер и правозащитник Николай Кавказки заяви пред Newsweek, че предложеният ход е част от плана на Кремъл „да забрани всичко, което не се вписва в така наречените традиционни ценности“.
Русия е изправена пред демографска криза, която президентът Владимир Путин се опитва да преодолее с национални политики за насърчаване на раждаемостта. Той заяви пред Евразийския женски форум, че жените трябва да бъдат насърчавани да постигат успехи в професионалната сфера, „като същевременно остават пазителки на домашното огнище и крепителки на големи семейства“.
Данните от този месец показаха, че раждаемостта в Русия е спаднала до най-ниското си ниво от четвърт век насам, а намаляването на населението се изостри след началото на войната в Украйна заради жертвите в нея и бягащите от нея.
Като част от този стремеж за увеличаване на раждаемостта председателят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви, че законодателите разглеждат възможността за забрана на това, което той нарече пропаганда, която насърчава „съзнателния отказ от деца“.
Володин заяви, че групите и общностите в социалните мрежи „често показват неуважение към майчинството и бащинството“ и че „движението за бездетност“ обезценява институцията на семейството, която е „основата на силната държава“.
Държавната информационна агенция ТАСС съобщи, че законопроектът, предложен от депутата от Държавната дума Елвира Айткулова, ще бъде внесен в долната камара на руския парламент в сряда и има за цел „да запази и укрепи руските духовни и морални ценности“.
В публикация в Telegram Айткулова заяви миналата седмица, че законопроектът е подкрепен от различни парламентарни фракции и „сега разработваме единна позиция с правителството“.
В прегледа обаче се добавя, че законопроектът трябва да изясни понятието „отказ от раждане на дете“, за да се вземат предвид хората, които отказват да имат деца поради религиозните си убеждения, по медицински причини или в резултат на изнасилване, съобщи държавната информационна агенция РИА Новости.
Кавказки казва пред Newsweek, че е имало нежелание за подобна стъпка, защото тя може да повлияе на начина на живот на свещениците в Руската православна църква, оглавявана от патриарх Кирил, който е съюзник на Путин и оправдава войната в Украйна.
„Властите отдавна искат да забранят да се говори за бездетност, да се говори за правото на избор, когато става въпрос за това дали да имаш деца или не“, казва Кавказки и допълва:
„Преди не го забраняваха, защото имаше проблем с монашеството, което също можеше да попадне под тази забрана, но сега възнамеряват да го заобиколят по някакъв начин.“
„Като цяло властите приемат много репресивни закони срещу уязвими групи, мисля, че полиаморичните хора може да са следващите на опашката“, добави той и казва още:
„За да има по-малко такива забрани, хората трябва да започнат да се занимават с политическа дейност, но за съжаление мнозина не разбират това.“
Проектозаконът предлага глоби в размер до 400 000 рубли (4300 долара) за хора, осъдени за прокарване на пропаганда „без деца“, 800 000 рубли (8 602 долара) за държавни служители и 5 милиона рубли (53 763 долара) за компании.
Потребителите на социалните медии разкритикуваха предложенията като зловеща намеса на държавата в личния живот на руснаците, сравнявайки ги с наказанията за пропагандиране на считаните за „нетрадиционни“ сексуални отношения и смяна на пола, които бяха възприети като репресия срещу ЛГБТК общността.
Опозиционният политик Николай Ляскин се позовава на антиутопичния роман на Маргарет Атууд, превърнат в телевизионен сериал, с пост в X, който гласи: „Наказание за пропаганда на бездетни. „Историята на прислужницата„ е все по-близо и по-близо“.
Потребителят на X Child of Loki пише: „и след месец ще въведат данък върху бездетността, а след това ще започнат да ни вкарват в затвора, защото със самото си съществуване популяризираме живота без деца“.
Даря Серенко написа във Facebook: „Какво следва? Данък върху безплодието? Затвор за безплодие?“ и добавя: „жената не дължи нищо на държавата“.
Междувременно политологът Вадим Шумилин написа в Телеграм: „Всеки многоброен руснак все още има право на избор по такива лични въпроси, но вече няма право да обосновава публично избора си“.
Newsweek се е свързал с руската Дума за коментар.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!