В одачът на беларуската опозиция Светлана Тихановска е в безопасност. Тя се намира в Литва. Това съобщи в Туитър литовският министър на външните работи Линас Линкявичус.
Svetlana #Tikhanovskaya is safe. She is in #Lithuania. pic.twitter.com/6f9U2meoX0
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) August 11, 2020
Тихановска се очерта като главния съперник на президента Александър Лукашенко на президентските избори в Беларус, състояли се в неделя, отбелязва Ройтерс. "Според беларуската избирателна комисия Лукашенко печели произведените в неделя избори с 80,23 процента от гласовете. Основният му опонент Светлана Тихановска печели само 9,9 процента, въпреки че проведе най-големите митинги в Беларус от времето на Съветския съюз", посочва Гардиън.
Екипът на Тихановска не е успял да се свърже днес с нея по телефона, след като тя е напуснала сградата на Централната избирателна комисия, където е внесла официално искане за повторно преброяване на бюлетините. По-рано Тихановска каза пред журналисти, че тя е спечелила изборите, а не Лукашенко.
"Важното е, че тя е в безопасност, тъй като преди това е била задържана в Беларус в продължение на около седем часа", каза Линкевичус в ефира на литовското национално радио Ел Ер Те. Министърът не даде допълнителна информация как е пристигнала Тихановска във Вилнюс и какво планира да прави.
Във видеообръщение в ЮТюб Тихановска потвърди, че е напуснала Беларус и посочи, че напълно самостоятелно е взела много трудно решение, предадоха Ройтерс и ТАСС.
По данни на комитета за държавната граница, тя е преминала границата в 3.30 ч. сутринта. Комитетът отрече обвиненията, че Тихановска насила е била прехвърлена в съседна Литва. По-рано, след като беше получила заплахи, Тихановска изпрати децата си в неназована европейска държава.
Протести и сблъсъци в Беларус след победа на Лукашенко
В центъра на Минск и в други беларуски градове в неделя вечерта започнаха масови протестни прояви на несъгласните с резултатите от беларуските президентски избори, според които беларуският президент Александър Лукашенко печели с 80,08 процента от гласовете. По данни на беларуското вътрешно министерство при протестните прояви са задържани около три хиляди души, пострадали са десетки полицаи и демонстранти. Протестите продължиха и снощи.
Втора нощ на кървави сблъсъци в Беларус
Бившият британски посланик в Минск Найджъл Гулд-Дейвис описа случващото се в Беларус като "последната фаза от преустройството на европейската политика, започнало през 1989 г.", пише в редакционен материал британският в. "Гардиън". Преди три десетилетия, когато демокрацията в Източна Европа бе възстановена, Беларус тръгна по друг път, като начело на държавата застана бившият ръководител на колхоз Александър Лукашенко. При избирането си за президент през 1994 г. Лукашенко се зае с изграждането де факто на една диктатура, основаваща се на безсрамно нагласени избори, отбелязва "Гардиън". Чак сега, повече от четвърт век по-късно, корумпираната му хватка върху властта започва да отслабва на фона на безпрецедентните демонстрации срещу поредните фалшифицирани избори, пише изданието.
Belarus opposition leader Svetlana Tikhanovskaya reportedly 'safe' in Lithuania, as protests continue over disputed presidential poll https://t.co/yYLxVMyO57
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 11, 2020
Коя е Светлана Тихановска
37-годишната бивша учителка по английски влезе в президентската надпревара без никакъв политически опит, но успя да обедини около кандидатурата си най-различни опозиционни сили и да привлича по десетки хиляди хора на митингите си по време на кампанията за изборите. Според нея тези многолюдни митинги - най-големите демонстрации от независимостта през 1991 г. - са отражение на отчаяния копнеж за промяна след 26-годишното управление на президента Александър Лукашенко.
В интервю за Асошиейтед прес тя определи себе си като "символ на промяната". "Хората не виждат в мен поредния ловък политик, който просто се стреми към властта, те виждат в мен обикновен човек като тях - и това им харесва", каза Тихановска. "Те разбират, че аз не искам нищо за себе си".
Съпругът й Сергей Тихановски е популярен опозиционен блогър, който имаше амбиции да участва в надпреварата за президентския пост. От месец май обаче той е в затвора, след като бе арестуван за нападение на полицейски служител. Той определя тези обвинения като провокация. Миналата седмица беларуските власти образуваха ново дело срещу него, този път за организиране на "масови безредици" с помощта на 33 руски военни наемници. Русия отрече тези обвинения, заявявайки, че мъжете просто са минавали транзитно през Беларус на път за трета страна. Тихановска отхвърли обвиненията срещу съпруга си, наричайки ги измама. "Той няма никаква връзка с това и хората го осъзнават", заяви тя.
Скандал: Беларус задържа руски бойци за тероризъм
Svetlana Tikhanovskaya entered the race after her husband, an anti-gov't blogger who intended to run, was jailed. Her rallies have drawn some of the biggest crowds since the fall of the Soviet Union in 1991. https://t.co/N7sQrMO2mb
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 10, 2020
Светлана Тихановска заяви, че ако спечели, ще освободи всички политически затворници, ще инициира конституционен референдум за ограничаване на броя на президентските мандати и ще въведе и други демократични промени. Тя обеща, че като минат шест месеца, ще се оттегли от поста, за да бъдат произведени нови, свободни президентски избори.
Тихановска освен това заяви, че ще предприеме действия за прекратяване на съюзния договор, предвиждащ тесни политически, икономически и военни връзки с Русия. Мнозина сред беларуската опозиция гледат на този съюз като на заплаха за независимостта на страната.
По време на кампанията Тихановска заяви, че й се е наложило да изпрати 10-годишния си син и 5-годишната си дъщеря в европейска страна, която отказа да назове, след като получила заплахи. "Получих следното обаждане: "Ще те хвърлим зад решетките и ще пратим децата ти в сиропиталище", каза тя. "Започнах да се разколебавам и бях на ръба да се оттегля".
Тихановска заяви, че трудно взела това решение. "Но аз направих този избор" да остана в надпреварата, посочи тя. "Трябва да има някакъв символ на свободата".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!