С поред лекарите образувание, което нараствало в окото на жена в продължение на две години, се оказало паразит, който понякога се предава от влечуги на хора.
Лекарите посочват заразено крокодилско месо като потенциален източник на рядката инфекция, което може да се окаже първият подобен случай в медицинската литература, съобщават те в четвъртък (11 април) в JAMA Ophthalmology.
Авторите на доклада диагностицират жената с инфекция, наречена "очна пентастомиаза" - рядка очна инфекция, причинена от паразити, наречени пентастомиди. В този случай паразитът се е вмъкнал под конюнктивата или прозрачната външна мембрана на лявото око на пациентката. Там той е достигнал дължина от около 10 милиметра (0,4 инча).
Parasite that lived in woman's eye for 2 years likely came from crocodile meat https://t.co/GV6k6y7z8A
— Live Science (@LiveScience) April 11, 2024
Лекарите съобщават, че 28-годишната жена от Басанкусу в Конго не е имала други симптоми освен забележимото образувание в ъгъла на окото. При прегледа те установили, че образуванието може да се движи, и го отстранили хирургически, при което открили бледа ларва с формата на буквата С.
Те изпратили ларвата за допълнителен анализ и учените установили, че тя принадлежи към вид, наречен Armillifer grandis.
Този вид, заедно с друг от рода Armillifer, е известен с това, че понякога причинява инфекции на хора в Африка. Съобщава се, че други видове пентастомиди заразяват хора в други региони на света.
Паразитите от род Armillifer използват змиите като свои гостоприемници в последния етап от жизнения си цикъл, като снасят яйцата си в дихателните пътища на различни гадини и питони. Накрая тези яйца излизат от белите дробове и попадат в околната среда през устата или храносмилателния тракт на змията. Там те биват поети от гризач или друг дребен бозайник, който змията вероятно ще изяде; в тези гостоприемници те обикновено се развиват в ларви, преди да бъдат погълнати от змията, като по този начин завършва жизненият цикъл на паразита.
Хората могат да се заразяват с A. grandis по невнимание, като ядат или пият храна или вода, заразени с яйцата на този вид, или като имат близък контакт със заразени змии, пишат авторите на доклада за случая. Понякога хората са изложени на въздействието на паразитите чрез консумация на недостатъчно сготвено месо от заразени змии.
В този случай обаче жената е заявила, че никога не е яла и не е работила със змии.
"Тя обаче е свикнала да яде крокодилско месо", пишат лекарите.
"Никога не е съобщавано за случай на очна инфекция с Armillifer при лица, които ядат крокодилско месо, но крокодилите могат да бъдат заразени с пентастомиди."
Следователно има вероятност инфекцията да се е случила, когато жената е яла крокодилско месо, съдържащо яйца на паразити.
"Това месо може да е било заразено и чрез заразено змийско месо на пазарна сергия", добавят лекарите.
В редките случаи, когато попаднат в хора, паразитите най-често нахлуват във вътрешните органи и тъканите около тях. Тези инфекции често не предизвикват никакви симптоми и поради това може да бъдат подценени; те често се забелязват, когато човек е подложен на операция за нещо друго. В отделни случаи обаче тези инфекции могат да доведат до перфорация на органите, екстремни имунни реакции и смърт.
Очните инфекции са рядко срещана проява на заболяването, но те се откриват по-лесно, тъй като могат да предизвикат симптоми на зачервяване, болка и промени в зрението.
Лечението на инфекцията включва хирургично отстраняване на паразитите. Ако лекарите просто убият ларвите с антипаразитни лекарства, труповете на личинките могат да предизвикат опасен имунен отговор в организма, пишат авторите на доклада.
Обикновено хората се диагностицират чрез визуално изследване на тъканите им и на самите паразити.
Начините за предпазване от инфекцията включват спазване на хигиенни мерки, като носене на ръкавици и миене на ръцете при контакт с влечуги, както и избягване на консумацията на недостатъчно сготвено месо от влечуги.
Лекарите казват, че практикуващите лекари трябва да бъдат нащрек за други случаи.
"Офталмолозите трябва да обмислят диагнозата при пациенти, идващи от ендемични страни", където е известно, че се среща това рядко заболяване, пишат лекарите.
"По-високата информираност за това рядко, но понякога силно симптоматично заболяване изглежда оправдана".
Тази статия е само с информационна цел и няма за цел да предлага медицински съвети.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!