Е вропа преживява тази седмица втора гореща вълна в рамките на месец. Тази седмица бяха счупени температурни рекорди из цяла Европа в резултат на гореща вълна, идваща от Сахара.
Британската метеорологична служба съобщи, че по предварителни данни в четвъртък са измерени температурни стойности от 38,7 градуса. Ако те се потвърдят, ще се окажат най-високите, измервани някога в Обединеното кралство, предаде Асошиейтед прес. Службата заяви, че тази температура е измерена в Ботаническата градина на Университета в Кембридж, Източна Англия В следващите няколко дни анализите ще покажат дали тези данни ще станат официални.
Съществуващият температурен рекорд за територията на Обединеното кралство е 38,5 градуса през август 2003 г.
Днес във Великобритания заваля дъжд и температурите паднаха.
Белгия регистрира първи смъртен случай, предизвикан от рекордните горещини, предаде Асошиейтед прес. Жена на 66 години е била намерена мъртва близо до караваната си в Миделкерке край морето. Тя е била открита от съсед вчера привечер, след като очевидно се е пекла на слънце на белгийското крайбрежие, където температурата надхвърли 40 градуса по Целзий.
Вчера в Белгия бе поставен нов национален температурен рекорд - в град Бегейнендейк, в северната част на страната, измериха 41,8 градуса по Целзий, съобщи Давид Дехенау, изпълнителен директор на Кралския метеорологичен институт. Предишният рекорд в страната беше регистриран също вчера: 40,6 градуса по Целзий, измерени във военната база Клайне Брьогел.
В чтвъртък и на други места в Западна Европа бяха подобрени редица национални и градски рекорди. В Париж бяха измерени 42,6 градуса по Целзий, което е столичен рекорд. В Германия, в градчето Линген беше поставен национален рекорд от 42,6 градуса по Целзий. В южната част на Холандия бяха измерени рекордните за страната 40,4 градуса по Целзий.
Днес министерството на здравеопазването на Италия обяви червена - най-високата - степен на тревога за опасни горещини в 14 италиански града - Болоня, Болцано, Бреша, Флоренция, Фрозиноне, Генуа, Милано, Торино, Пескара, Перуджа, Риети, Триест и Верона. Утре червена степен ще бъде обявена и за още три града - Анкона, Пескара, Венеция
Хората се плискаха във фонтаните, скачаха в езера и канали и джапаха в морето, за да търсят прохлада в един от най-горещите дни, регистрирани някога в Европа, предаде Асошиейтед прес.
ВИЖТЕ КАК В ЕВРОПА СЕ БОРИХА С ЖЕГИТЕ В НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ
Докато температурите неспирно се покачваха вчера и чупеха рекорди в много държави, хората окупираха всеки водоизточник, до който можеха да се доберат. В Париж фонтаните под площад "Трокадеро" срещу Айфеловата кула станаха новият градски център. Местни семейства, гимназисти във ваканция, туристи от Бразилия, Холандия, Чикаго и къде ли не имаха една и съща мисъл. Някои захвърляха само обувките си, други се събличаха по бельо - при температури от 42,6 градуса по Целзий благоприличието е последна грижа.
Купища хора превзеха плажовете на Белгия. Пълни бяха също плажовете на Барселона, както и откритите басейни в Англия, където беше отчетена температура от 38,1 градуса.
Пожари опустошиха няколко хиляди хектара култури и растителност в редица френски региони вчера, предаде Франс прес. Причините са горещините и сушата, настъпила още с предната гореща вълна през юни.
В департамента Лоаре са изгорели около 500 хектара култури и 100 хектара гори. Четири къщи също са били изпепелени. В борбата с огнената стихия бяха мобилизирани 250 пожарникари.
Макар през последните дни да се поставят нови национални температурни рекорди, абсолютният европейски температурен шампион все още не е победен, пише Франс прес. Рекордът е поставен на 10 юли 1977 г. в Елевсина, на няколко километра западно от Атина, и е от 48 градуса по Целзий. Този рекорд, отчетен в период на изключителна суша и на голям горски пожар обаче е далеч от световния температурен рекорд. Той е 56,7 градуса по Целзий и е регистриран в Долината на смъртта в Калифорния на 11 юли 1913 г., но е оспорван от експертите.
Що се касае до температурните постижения в южната част на Стария континент второто място си делят Испания и Португалия с 47,3 градуса по Целзий. В Португалия тези градуси бяха измерени на 1 август 2003 г. в градчето Амарелея в южната част на страната. По това време Европа преживяваше гореща вълна, с която бяха свързани 70 000 смъртни случая, от които 2700 в Португалия. В Амарелея обаче хората не се страхуват от жегите, защото там винаги било горещо. Не случайно градчето е наречено "най-топлото място в Португалия". Рекордът в Испания пък беше поставен на 13 юли 2017 г. в град Монторо близо до Кордоба. В градчето животът е адаптиран по принцип към горещините и общинският басейн остава отворен до 2 ч. след полунощ, а детските прожекции в киносалона започват в 21 ч., докато циркът и театърът отварят врати в полунощ.
На трето място в температурната класация е Франция с 46 градуса по Целзий, отчетени в село Верарг в югозападната част на страната на 28 юни тази година.
Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!