З асега животът процъфтява на нашата богата на кислород планета, но Земята не винаги е била такава – и учените прогнозират, че в бъдеще атмосферата ще стане богата на метан и бедна на кислород.
Това вероятно няма да стане още милиард години. Но когато дойде промяната, тя ще се случи доста бързо, според изследване, публикувано през 2021 г. Това изместване ще върне планетата обратно до нещо подобно на състоянието, в което е била преди около 2,4 милиарда години.
Enjoy It While You Can: Dropping Oxygen Will One Day Suffocate Most Life on Earth https://t.co/mEMOzBIZiu
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 8, 2022
Нещо повече, изследователите зад проучването казват, че атмосферният кислород е малко вероятно да бъде постоянна характеристика на обитаемите светове като цяло, което има отражение върху усилията ни да открием признаци на живот по-далеч във Вселената.
„Моделът предвижда, че деоксигенацията на атмосферата, с рязко спадане на атмосферния кислород до нива, напомнящи за архейската Земя, най-вероятно ще се задейства преди началото на влажните парникови условия в климатичната система на Земята и преди обширната загуба на повърхностни води от атмосфера", обясняват изследователите в своята статия.
Този момент ще бъде краят за човешките същества и повечето други форми на живот, които разчитат на кислород, така че да се надяваме, че ще разберем как да напуснем планетата в някакъв момент през следващите милиарди години .
За да стигнат до заключенията си, изследователите са направили подробни модели на биосферата на Земята, като са взели предвид промените в яркостта на Слънцето и съответния спад в нивата на въглероден диоксид, тъй като газът се разгражда от нарастващите нива на топлина. По-малко въглероден диоксид означава по-малко фотосинтезиращи организми като растения, което би довело до по-малко кислород.
Учените по-рано прогнозираха, че повишената радиация от Слънцето ще изтрие океанските води от лицето на нашата планета в рамките на около 2 милиарда години, но моделът тук – въз основа на средно малко под 400 000 симулации – казва, че намаляването на кислорода ще убие първо живота на планетата.
„Спадът на кислорода е много, много екстремен“, казва ученият Крис Райнхард от Технологичния институт на Джорджия пред New Scientist. „Говорим за около милион пъти по-малко кислород, отколкото има днес.“
Това, което прави изследването особено подходящо за днешния ден, е нашето търсене на обитаеми планети извън Слънчевата система. Все по-мощни телескопи идват онлайн и учените искат да знаят какво трябва да търсят в масива от данни, които тези инструменти събират. Възможно е да трябва да търсим други биосигнатури освен кислорода, за да имаме най-добрия шанс да забележим живот, казват изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!