С поред ново проучване Земята надхвърля "безопасното работно пространство за човечеството" в шест от деветте ключови показателя за нейното здраве, а два от останалите три се движат в погрешна посока.
Според група международни учени климатът, биоразнообразието, почвата, сладководните ресурси, замърсяването с хранителни вещества и "новите" химикали (съединения, създадени от човека, като микропластмаса и ядрени отпадъци) са извън нормите.
Само киселинността на океаните, състоянието на въздуха и озоновия слой са в границите, които се считат за безопасни, а замърсяването на океаните и въздуха се движи в грешна посока, се посочва в проучването, публикувано в списание Science Advances.
"Знаехме, че този ден ще дойде": Един от най-инвазивните видове в света достига Европа
"Земята се намира в много лошо състояние", казва съавторът на изследването Йохан Рокстрьом, директор на Потсдамския институт за изследване на въздействието на климата в Германия.
"В този анализ показваме, че планетата губи устойчивост и пациентът е болен"
През 2009 г. професор Рокстром и други изследователи създават девет различни широки гранични области и използват научни измервания, за да преценят цялостното здраве на Земята.
Документът, разкрит в сряда, е актуализация от 2015 г. и в него е добавен шести фактор към категорията "опасен".
Dangers of unintended consequences of efforts to geo engineer global climate mean govts should unilaterally impose a moratorium on solar radiation management, global expert panel finds https://t.co/NFyeonwlSc
— Fiona Harvey (@fionaharvey) September 14, 2023
Водата преминава от категорията "едва безопасна" в категорията "извън границите" поради влошеното оттичане на реките, по-добрите измервания и разбирането на проблема, казва професор Рокстром.
Тези граници "определят съдбата на планетата", каза той, като добави, че деветте фактора са "научно добре установени" от многобройни външни проучвания.
"Ако Земята успее да се справи с тези девет фактора, тя може да бъде в относителна безопасност. Но това не е така", казва той.
Деветте фактора са взаимосвързани. Когато екипът използва компютърни симулации, той установява, че влошаването на един фактор, като климата или биоразнообразието, води до влошаване на други екологични проблеми на Земята, докато поправянето на един фактор помага на други.
Симулациите показаха, "че едно от най-мощните средства, с които човечеството разполага за борба с изменението на климата", е почистването на земята и спасяването на горите, се казва в изследването.
Two dams burst upstream from the city of Derna on Sunday, causing a torrential flood that has killed more than 5,000 people, Libyan officials said. The flooding shows how climate, geography and other factors can collide with swift and disastrous results. https://t.co/jn7Jynuy3t
— The New York Times (@nytimes) September 14, 2023
Според проучването възстановяването на горите до нивата от края на 20-ти век би осигурило достатъчно дървета, които да поглъщат и съхраняват въглеродния диоксид вместо във въздуха, където той задържа топлина.
Според професор Рокстрьом биоразнообразието - количеството и различните видове живот - е в едни от най-тревожните форми и не му се обръща толкова внимание, колкото на други проблеми, като например изменението на климата.
"Биоразнообразието е от основно значение за поддържането на въглеродния и водния цикъл непокътнати", казва той.
"Най-голямото ни главоболие днес е кризата с климата и биоразнообразието", отбелязва професор Рокстрьом.
Някои учени, занимаващи се с биоразнообразието, като Стюарт Пим от университета Дюк, отдавна оспорват методите и измерванията на професор Рокстром, като твърдят, че това прави резултатите не особено стойностни.
Но професорът по инженерство на околната среда от Университета Карнеги Мелън Грейнджър Морган, който не е участвал в изследването, казва:
"Често съм казвал, че ако бързо не намалим начина, по който натоварваме Земята, сме изпечени. Този документ казва, че е по-вероятно да сме изгорели."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!