Международните лидери ще бъдат извинени, ако нервно поглеждат към небето над тях и земята под тях, докато се събират за срещите на върха на Групата на Осемте и на Групата на 20-те в канадската провинция Онтарио този уикенд.
Само за 24 часа южната част на Онтарио бе разтърсена от земетресение с магнитуд 5 по Рихтер и връхлетяна от торнадо.
Очакват се и силни гръмотевични бури.
"Не може четири последователни дни да минат без някакви валежи. По това време на годината има пълна серия от климатични възможности, като на първо място е торнадото", каза синоптикът Дейвид Филипс.
А дали ще валят жаби?
"Малко вероятно е, защото в района няма такъв вид завихряния, които да пометат жаби от блатата и да ги пренесат тук", каза той.
Времето в курорта Хънтсвил, където Г-8 ще заседава този уикенд, ще е приятно с температура от 23 градуса.
Според Филипс има и друга причина лидерите да са оптимисти - в района няма вулканична активност. В това отношение те са в безопасност, смята синоптикът.
Междувременно, часове преди началото на срещата на големите двадесет икономики, Международният валутен фонд (МВФ) публикува
10 препоръки за за коригиране на бюджетите в напредналите икономики.
Напредналите икономики са изправени пред сериозно предизвикателство и то е да приложат стратегии за коригиране на бюджетите без да подкопаят съживяването на икономиката, което все още е твърде крехко, отбелязват главният икономист на МВФ Оливие Бланшар и Карло Котарели, директор на отдела по бюджетните въпроси към Фонда.
Отбелязвайки, че съкращаването на дефицитите е "ключът за високите частни инвестиции и дългосрочния растеж", двамата експерти допълват, че "евентуално прекалено коригиране също би могло да спъне растежа и рискът за това не е малък".
Ръководителите на тази група страни - богати и с нововъзникващи пазарни икономики - ще се съберат утре и в неделя в Торонто, за да обсъдят въпросите, свързани с държавния дълг, регулирането и облагането във финансовия сектор, както и координирането на техните икономически политики.
Първата от препоръките на двамата експерти на Фонда е необходимостта да се подготви "надежден бюджетен план в средносрочна перспектива с видима централна точка, която може да бъде или средно темпо на коригиране, или пък бюджетна цел, чийто срок за постигане са три или четири години.
Второто златно правило е държавите да действат постепенно, освен ако нямат друг избор, освен да извършат корекциите рязко, за да запазят достъпа до пазарите за финансирането си.
Трябва да се цели намаляване на съотношението дълг/брутен вътрешен продукт, а не само стабилизирането му на равнището отпреди кризата, гласи третата препоръка.
Държавите трябва да поставят ударение върху намаляването на разходите, което е по-ефективно според авторите на препоръките, така че да се гарантира едновременно и намаляване на дефицити и да бъде подкрепен растежът. Въпреки това
не е реалистично да се обещава, че "няма да има нови данъци"
във всички страни и при всички обстоятелства, допълват двамата експерти на Фонда. "Ще приемеш бързо пенсионни реформи и промени в социалното осигуряване, защото сегашната тенденция не е жизнеспособна", гласи петата препоръка.
Шестата призовава всяко правителство да бъде "справедливо". "За да бъде изпълнимо във времето, фискалното коригиране трябва да бъде справедливо" и да гарантира запазването на "адекватни" социални помощи.
Седмата и осмата препоръка призовават за "мащабни реформи, за да бъде стимулиран растежът" и "да се укрепят финансовите институции".
Двете последни препоръки проповядват координиране на паричната политика и на бюджетната политика, както и между различните държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!