Броят на жертвите на мощното земетресение в Мароко е достигнал 2012 души, предаде Ройтерс. Агенцията допълни, че ранените към момента са 2059.
Мароко обяви тридневен национален траур след разрушителното земетресение, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на мароканския кралски дворец.
"Решено бе да се обяви тридневен национален траур, като знамената ще бъдат свалени наполовина на всички обществени места", се казва в изявлението, цитирано от мароканската агенция МАП. То бе разпространено след среща на крал Мохамед Шести със силите за сигурност и други официални представители във връзка с бедствието.
Мощно земетресение разлюля Мароко, жертвите са над 1300
"Суверенът също така изрази искрената благодарност на Кралство Мароко към всички братски и приятелски страни, които изказаха солидарност с мароканския народ в тази ситуация, както и към много от онези, които заявиха готовност да предоставят помощ при тези извънредни обстоятелства", се казва още в изявлението.
Мароканските въоръжени сили ще изпратят спасителни екипи, които да осигурят на засегнатите от земетресението райони чиста питейна вода, хранителни запаси, палатки и одеяла, съобщава ДПА.
Световната банка е обещала да окаже всестранна помощ на пострадалите от разрушителното земетресение в Мароко, предаде ТАСС, като се позова на разпространено от институцията писмено изявление.
МВнР разкри има ли пострадали българи от земетресението в Мароко
"Ние изразяваме нашите най-дълбоки съболезнования на кралството на възможно най-високо ниво и предлагаме всестранна помощ на страната във връзка с тази катастрофа. На този етап нашето внимание е съсредоточено изключително и само в мароканския народ и властите, които се опитват да се справят са тази трагедия", се отбелязва в документа.
Земетресението разтресе Мароко непосредствено преди годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка в началото на следващия месец, на които Маракеш трябва да бъде домакин.
Епицентърът на мощното земетресение с магнитуд 6,8 според Геофизическия институт на САЩ е бил югозападно от град Маракеш, на 320 км южно от столицата Рабат.
Българка в Мароко: Всичко се клатеше, беше ме страх да не стане цунами
Националният център за научни и технически изследвания, базиран в Рабат, от своя страна, посочи, че земетресението е било с магнитуд 7 и че епицентърът му е бил в провинция Ал-Хауз.
Според мароканските медии това е най-мощното земетресение, което кралството е регистрирало досега.
Според видеа, разпространени в социалните мрежи и свидетелства на очевидци, земетресението е причинило значителни материални щети в няколко града.
Земетресението е причинило значителни щети на културното и историческо наследство на страната. Град Маракеш, туристически център с международно значение и културна столица на кралството, се оказа най-близкият град до епицентъра на бедствието. В резултат на трусовете много сгради са се срутили в известния средновековен квартал "Медина", който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1985 г.
В събота делегация на ЮНЕСКО посети този квартал. „Нашата организация ще помогне на мароканските власти при оценката на щетите върху наследството и образованието, гарантирането на безопасността на сградите и подготовката за реставрация“, написа генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле в социалната мрежа X.
Някои експерти обаче признават, че културно-историческото и архитектурното наследство на Маракеш е претърпяло много сериозни щети. Минарето на джамията Харбуш на известния площад Джемаа ел-Фна, включено през 2001 г. в Списъка на ЮНЕСКО за шедьоври на устното и нематериалното наследство, е почти напълно срутено. Пострадало е и 69-метровото минаре на един от символите на Маракеш - джамията Кутубия, построена през 12 век, която е призната за еталон на религиозните сгради в Магреб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!