Центърът на хаитянската столица Порт-о-Пренс е разрушен. Може би има стотици или дори хиляди загинали при земния трус с магнитуд 7 във вторник следобед местно време (малко преди полунощ българско), последван от мощни вторични трусове.
Близо три милиона души са пострадали от труса, съобщи говорител на Червения кръст.
Според говорителя по-точна оценка за жертвите и щетите ще може да бъде направена най-малко след едно-две денонощия.
Хуманитарен служител описа обстановката в Порт-о-Пренс като "хаос "и изрази опасения, че жертвите са може би хиляди. Столицата има 2 млн. души население.
Комуникациите са прекъснати, разрушена е сградата на мисията на ООН за стабилизиране на Хаити, съобщи служител на ООН.
Президентът Рене Превал е невредим, съобщи хаитянският посланик в Мексико.
Сградите на много държавни учреждения са се срутили и са били нанесени големи щети на Националния дворец, където се помещава президентството.
Хаитянският посланик в Мексико определи ситуацията в Порт-о-Пренс като изключително тежка, особено в жилищните квартали. За момента няма никакви точни данни за броя на жертвите, уточни той.
Очаква се загиналите при най-силното земетресение в Хаити от повече от 200 години да са много, посочва Асошиейтед прес.
Столицата Порт-о-Пренс до голяма степен е разрушена и по улиците може да бъдат видени кръв и много трупове. Голям брой ранени седят на земята и молят за помощ.
Хиляди хора пеят песни и се държат за ръце на площадите в знак на солидарност и подкрепа.
Щетите и жертвите са зашеметяващи дори за една страна, свикнала с трагедии и бедствия, отбелязва Асошиейтед прес. Хаити е най-бедната държава на американския континент.
Държавният департамент на САЩ също изрази опасения, че жертвите на земетресенията са много.
САЩ и редица други държави изразиха готовност да помогнат
на Хаити. Пръв с предложение се обърна американският президент Барак Обама.
"Моите мисли и молитви са с тези, които са засегнати от това земетресение. Наблюдаваме отблизо ситуацията и имаме готовност да помогне на народа на Хаити", посочи Обама.
По-късно държавният секретар Хилъри Клинтън уточни, че страната й ще предостави военна и гражданска помощ за пострадалите от опустошителното бедствие.
Интерамериканската банка за развитие съобщи, че незабавно отпуска 200 хил. долара спешна помощ на островната държава. Помощта ще бъде използвана за осигуряване на храна, лекарства и подслон за жертвите на земетресението.
Франция мобилизира по спешност кризисния център към външното си министерство за подготовка на спешна помощ за Хаити, съобщи дипломат номер едно на страната Бернар Кушнер.
Венецуелското правителство обяви, че изпраща екип за хуманитарна помощ от 50-има експерти по спасителни операции, който да се присъедини към спасителните екипи в карибската страна.
Външният министър на Венецуела Николас Мадуро съобщи, че екипът, който ще пристигне в сряда сутрин, ще достави храни и медикаменти от първа необходимост.
В Централна Италия бяха регистрирани осем труса с магнитуд между 2,5 и 4,1 по скалата на Рихтер само за шест часа.
Според Националния институт по геофизика и вулканология в Италия, най-силното земетресение с магнитуд 4,1 по скалата на Рихтер е регистрирано в ранния следобед във вторник в италианската провинция Асколи Пичено в региона Марке.
Епицентърът на труса е бил на 24 км под повърхността на земята, но се е усетил с голяма интензивност в продължение на три или четири секунди.
Нито едно от земетресенията не е причинило материални или телесни щети, съобщават властите.
На 6 април опустошително земетресение в град Акуила, в област Абруцо, отне живота на около 300 души, а десетки хиляди останаха без дом.
През последните няколко месеца трусове със сила над 4 по Рихтер съвсем не са рядкост в региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!