У краинският президент Володимир Зеленски е лидерът, който знае кога да бъде дипломатичен. Това посочва авторът на Politico Ерик Базайл-Еймил.
Запитан за перспективата бившият президент Доналд Тръмп да бъде преизбран, украинският лидер възприе прагматичен подход: Той се измъкна.
Зеленски, който е във Вашингтон за годишната среща на върха на НАТО, каза пред публика в института "Роналд Рейгън", че е имал конструктивни разговори с бившия президент в миналото и е оптимист, че ще ги проведе отново, ако Тръмп се върне в Белия дом.
"Колосална грешка": Най-важната военновъздушна база на САЩ в Европа
„Надявам се, че ако народът на Америка избере Тръмп, неговата политика спрямо Украйна няма да се промени“, каза той на водещия на Fox Брет Байер.
Отговорът вероятно прикрива значителна загриженост – в украинското правителство и сред неговите поддръжници – относно възможното завръщане на Тръмп, който търси по-близки отношения с руския президент Владимир Путин.
Зеленски призна, че положителното му взаимодействие с Тръмп е било преди Путин да започне инвазията и че изборите тежат много на украинците и руския лидер.
„Сега всички чакат изборите през ноември. Той също така каза, че сега трябва да се предприемат действия за противопоставяне на руската инвазия. „Време е да излезем от сенките, за да предприемем решителни действия и да не чакаме ноември.“
Zelenskyy dodges the question on everyone’s mind https://t.co/7Zd9n5Hw8Z
— POLITICO (@politico) July 10, 2024
Тръмп заяви, че може да сложи край на войната още в първия си ден на поста и заплаши да спре помощта за Украйна. И докато съветници и съюзници се появиха в медиите, за да кажат, че новата администрация ще продължи да подкрепя Киев, страховете не намаляха, че Тръмп може да отмъсти на Украйна за това, което той смята за принос към миналите си политически проблеми.
Тези притеснения натежаха над събирането на страни от НАТО. Лидерите на НАТО се втурнаха към ключови инициативи за сигурност и ги предпазиха от политически маневри, които очакват да се случат по време на второто президентство на Тръмп. Европейските лидери също коригираха посланията си относно помощта за Украйна и НАТО с надеждата да се харесат на бившия президент.
Бившият президент и неговите съюзници от своя страна настояват, че страховете са преувеличени и произтичат от несправедливо отношение към бившия президент. Тръмп обеща да продължи участието на САЩ в НАТО, стига държавите-членки да изпълнят целите за разходи за отбрана и да продължат да допринасят за отбраната на Украйна.
Зеленски говори пред симпатизираща публика, която включваше лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл, дългогодишен поддръжник на помощта за Украйна, който направи встъпителните бележки.
Орбан хвали Тръмп като „човек на мира“, твърди че Байдън вероятно ще загуби изборите
Присъстваха също републиканците Майкъл Маккол и Майкъл Търнър. И двамата мъже гласно подкрепиха помощта за Киев. Те принудиха Белия дом да намали ограниченията върху използването на произведени в Америка боеприпаси срещу цели на руска територия.
Преди забележките на Зеленски Маккол изглежда направи свой собствен контраст между двата идеологически полюса в своята партия, отразявайки подкрепата на Рейгън за антикомунистическите движения и борбата със съветската агресия.
„Не е загадка къде щеше да стои той, докато една горда нация му даваше жива сила, за да отвърне на съветския империализъм, като искаше само Америка и Западът да му пазят гърба. Той разбра, че подкрепата на техните демократични стремежи не е въпрос на благотворителност“, каза Маккол.
*Във видеото: Зеленски от Вашингтон: Не чакайте изборите през ноември, за да помогнете на Украйна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!