В края на посещението си в Турция президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази желанието си за по-силна подкрепа от американския президент Доналд Тръмп, като отправи критика към изключването на Киев от преговорите в Рияд за прекратяване на войната с Русия, съобщи „Анадолската агенция“.
Пред журналисти на летище „Есенбога“ в Анкара след срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган Зеленски заяви:
„Бих искал Тръмп да бъде повече на наша страна. Мнозина и от републиканците, и от демократите ни подкрепят. Не искам да изгубим тази подкрепа“.
Вчера Тръмп заяви за Украйна, в отговор на критиките, че не е поканена за прегорите в Рияд: „Много съм разочарован, чух, че са разстроени, че нямат място, ами те са имали място в продължение на три години и дълго време преди това“.
Специалният пратеник на САЩ за Украйна пристигна в Киев
„Забелязваме, че те изваждат Путин от политическата изолация, но това е тяхно решение. Те преговарят“, посочи Зеленски.
Украинският президент отново отправи критика към изключването на страната му от преговорите за прекратяване на войната, като постави под въпрос легитимността на всякакви разговори, проведени без участието на Киев.
„Когато те казват: „Това са нашите планове за край на войната“, това повдига въпроси за нас. Къде сме ние? Къде сме ние на тази маса за преговори? Тази война се води в Украйна. Путин убива украинци, не американци. Нито пък европейци. Умират украинци“, каза Зеленски.
„Ние искаме справедлив мир, траен мир, устойчив мир“, подчерта Зеленски.
Тръмп обвини Украйна, че е започнала войната с Русия
„Едно от най-важните неща във всичко това е, че трябва да продължим напред с народи, с държави, които могат действително да ни дадат гаранции за сигурност. Ако това не е краят на войната, а примирие, тогава, разбира се, това е важна стъпка към прекратяване на горещата фаза на войната“, заяви той.
Зеленски подчерта, че и Украйна, и Русия трябва да са на масата на мирните преговори и че не само Европейският съюз, но и целият европейски континент трябва да бъде представен. Той заяви още, че е обсъдил европейското представителство в разговор с френския президент Еманюел Макрон.
Украинският президент благодари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за гостоприемството и за подкрепата за Украйна.
„Нашите разговори винаги са фокусирани върху конкретни въпроси. Сега имахме много съществени преговори. Макар че не мога да разкрия всички подробности, мога да кажа, че съм удовлетворен от тях“, заяви Зеленски.
Той посочи необходимостта от цялостна размяна на пленници, като подчерта, че много украинци, включително кримски татари, които са в затвора заради религиозните си вярвания, остават в руски плен. Зеленски припомни усилията на Ердоган в миналото за освобождаване на затворници.
Той изтъкна сътрудничеството на Турция и Украйна във военната индустрия и спомена продължаващите разговори с турската компания „Байкар“, сътрудничеството в производството на бойни дронове с голям обсег и строителството в Турция на две корвети за украинските военноморски сили, една от които е готова, а другата е планирана за 2026 г.
Зеленски отбеляза, че стокообменът между Турция и Украйна надхвърля 6 млрд. долара дори по време на войната, като изрази увереност, че той ще достигне до 10 млрд. след приемането на споразумение за свободна търговия между двете държави.
По отношение на членството в НАТО украинският президент каза, че повечето европейски лидери подкрепят присъединяването на Украйна с изключение на Словакия, Унгария, Германия и САЩ. Зеленски обаче посочи влиянието на американския фактор във формирането на тези позиции.
„Ако НАТО не е вариант, за какви гаранции за сигурност говорим?“, попита той и каза, че страната му има силна армия, но че съществува постоянна нужда от въоръжение и финансови средства за поддръжката ѝ.
Като изтъкна нуждата от гаранции и за икономическа сигурност, Зеленски заяви, че „за тази цел ние трябва да се присъединим към големия пазар на ЕС“.
По отношение на предложението на САЩ за споразумение, което би дало на Вашингтон достъп до украинските редкоземни метали, Зеленски посочи, че в него не се съдържат гаранции за сигурност и че то не би било справедливо за Киев.
„Аз съм винаги отворен да инвестирате в нашата страна, да инвестирате в нашите природни ресурси. Сигурен съм, че нашето общество подкрепя това, че нашият парламент го подкрепя. Но ако ние ще даваме нещо, трябва да получим нещо в замяна. Мисля, че това означава справедливост“, каза той.
Зеленски подчерта, че Украйна има значителни природни ресурси, включително природен газ, петрол и редкоземни елементи, част от които са под руска окупация, като акцентира върху необходимостта тези райони да бъдат освободени.
„Ние не искаме да сме просто източник на суровини за никой континент. Тук не става въпрос за приятелство или партньорства. Това е записано в нашата конституция. Като президент аз няма да наруша конституцията. Ние ще защитим своята земя и своите интереси“, допълни той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!