У краинският президент Володимир Зеленски представи пред украинците в страната и съюзниците си в чужбина своя „План за победа“, с който цели да принуди Русия да постигне справедлив и траен мир.
Зеленски представи дългоочаквания „План за победа“ пред украинския парламент
Пристигайки на Срещата на върха на ЕС в Брюксел, Зеленски заяви, че се стреми да укрепи Украйна, за да бъде „готова за дипломация“.
„Нашият план е да укрепим Украйна, да бъдем силни и готови за дипломация“, каза той пред репортери преди разговорите с лидерите на ЕС.
Това е планът на Зеленски за победа на Украйна над Русия
Текстът не е оповестен публично и има няколко раздела, които ще останат „секретни“, но Зеленски очерта основните му точки.
Членство в НАТО
Според речта на Зеленски пред депутатите, приоритет е поканата за присъединяване на Украйна към ръководения от САЩ отбранителен съюз НАТО.
„В продължение на десетилетия Русия се възползва от геополитическата несигурност в Европа, по-конкретно от факта, че Украйна не е член на НАТО, и именно това изкушава Русия да посяга на нашата сигурност“, заяви Зеленски.
Украинският лидер неведнъж е заявявал, че членството в НАТО ще повиши сигурността не само на собствената му страна, но и на Европа и Запада.
Шарл Мишел покани Зеленски да представи своя "план за победа" на срещата на върха на ЕС
Отбрана
Ключов момент от „Плана за победа“ се състои в това, съюзниците на Киев да дадат разрешение да нанася удари по военни цели на територията на Русия с оръжия с голям обсег.
Зеленски заяви, че Украйна трябва да продължи сухопътните си операции в руския граничен район Курск, където през август започна изненадваща офанзива, завземайки обширни територии.
Той също така отбеляза, че съюзниците на Украйна трябва да продължат да укрепват системите за противовъздушна отбрана на разкъсваната от войната страна, за да защитят критичната инфраструктура, и да поддържат програми за обучение на украинските войски в чужбина.
Възпиране
Третата точка е свързана с предотвратяването на бъдещи руски нападения. Тя е най-малко прозрачна и според Зеленски съдържа ключово „тайно“ приложение, което е било споделено с лидерите на САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Италия.
Зеленски отбеляза, че Украйна иска „цялостен неядрен пакет за стратегическо възпиране“, разположен на нейна територия.
„Руското ръководство действа агресивно само когато е убедено, че няма да получи адекватен разрушителен отговор“, каза той.
Икономическа сила
Зеленски заяви, че четвъртата точка се отнася до защитата на природните ресурси на Украйна, „включително важни метали на стойност трилиони щатски долари“.
Той посочи, че и в тази част има секретно приложение, което ще бъде предоставено само на съюзниците на Украйна, и призова западните партньори на Киев да осигурят „специално споразумение за съвместна защита на критичните ресурси, налични в Украйна, и за съвместни инвестиции и използване на съответния икономически потенциал“.
„Това е споразумение, което органично ще допълни и засили съществуващата система за икономически натиск върху Русия, а именно всички съществуващи санкции“, добави той.
След войната
Последната част от плана е насочена към периода след войната, когато „Украйна ще разполага с един от най-опитните и най-големи военни контингенти“.
Това беше един от малкото моменти в обръщението, когато Зеленски предложи ресурси на партньорите, за разлика от апела за помощ от съюзниците в чужбина.
„Предвиждаме, ако нашите партньори се съгласят, да заменим някои военни контингенти на въоръжените сили на САЩ, разположени в Европа, с украински части“, добави той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!