В американска военна болница в Германия по-рано тази година лекарите направиха тревожно откритие, когато прегледаха ранен украински войник, който е защитавал страната си срещу Рускaта инвазията. Неговата инфекция беше резистентна към почти всички налични антибиотици.
Това се описва в статия, публикувана миналия месец от Центъра за контрол на заболяванията на САЩ.
Това е най-новото доказателство за последиците за здравето от войната, разпространяваща се далеч отвъд Украйна, пише Financial Times (FT).
Откакто Русия за първи път нахлу в части от Украйна през 2014 г., броят на резистентните към лекарства инфекции в Западна Европа нараства – и значителна част от заразените са били в украинци, според множество научни статии.
Има много начини, по които войната улеснява разпространението на болести и затруднява вземането на обичайните предпазни мерки срещу резистентност към антибиотици. Тежките метали в куршумите могат да бъдат токсични, дълбоките рани излагат тялото на инфекция, болничната и хигиенната инфраструктура е повредена, тестовете за определяне на правилния антибиотик за използване може да не са налични, безразборната употреба на лекарства може да е по-вероятна и движението на населението може да разпространява болест.
През последните месеци евакуирани войници и цивилни бяха приети за лечение на различни места в Европа. Изследвания показват нарастване на подобни инфекции.
Някои от инфекциите изглежда са придобити по време на престой в болнични заведения в Украйна, други се разпространяват в страните, приемащи хиляди бежанци.
Въпреки това разпространение на устойчиви на антибиотици инфекции, икономическите и политически последици от войната отклониха правителствата от смекчаване на заплахата за здравето.
Здравните експерти, които се стремят да се справят с това, бяха разочаровани от Общото събрание на ООН миналия месец, когато бяха приети три резолюции за справяне с болестите, но нямаше много признаци за ново финансиране или твърди задължения за прилагане на промяна.
Специалистът по антимикробната резистентност (AMR), Дам Дейвис настоява за една, по-строга и по-фокусирана резолюция относно AMR през следващата година, включително мерки за проследяване на напредъка и търсене на отговорност от нациите.
Ukraine infections show rising threat from antibiotic resistance https://t.co/QWbxIrOjdI
— FT Europe (@ftbrussels) October 2, 2023
„Предстои ни масивна работна програма“, казва тя.
По света опасността от AMR — като се има предвид ограниченият набор от ефективни съществуващи лекарства — нараства значително, като се разработват малко нови лекарства.
Спирането на този растеж е трудно. Мерките, който са предприети са ограничаване и спазване и контрол по отношение на инфекциите и опити за ограничаване на замърсяването на околната среда и прекомерната и неподходяща употреба на антибиотици при животни.
Пациент в престижна болница в Ню Йорк казва пред FT, че антибиотици са били предписани без достатъчно тестове, за да се гарантира, че са подходящи за инфекцията.
Това от своя страна доведе до отказа на аптека да приеме обратно неизползваните хапчета, за да гарантира безопасното им изхвърляне.
Съществуват съществени разлики между качеството на националните политики и оценките за смъртните случаи, дължащи се на лекарствена резистентност. Зимбабве и Япония са сред страните, които са получили добри оценки, но също така имат висока смъртност.
Замътването на водата е свързано с антимикробна резистентност. Държавите, които са инвестирали в по-добро наблюдение и разполагат с по-точни данни, могат да бъдат санкционирани, пише FT.
Данните от Партньорството за картографиране на антимикробна резистентност и антимикробна употреба подчертават, че само 1,3% от 500 000 лаборатории в 14 африкански държави извършват бактериологични тестове.
Въпреки тези трудности, нарастващ брой инициативи предполагат, че може да има известно подобрение в бъдеще. Изкуственият интелект се използва за ранен стадий на изследване, а подкрепяният от фармацевтичната индустрия AMR Action Fund предостави финансиране за подкрепа на тестване при пациенти на няколко обещаващи експериментални лечения.
Въз основа на стимулите в Швеция и Германия за насърчаване на навлизането на нови антибиотици, Обединеното кралство е пионер в пилотни схеми, които възнаграждават разработчиците на иновативни лекарства — предназначени да ограничат прекомерната употреба на антибиотици. Подобни мерки се обсъждат в Канада, ЕС и САЩ.
И все пак достъпът до по-нови лекарства в страните със среден и нисък доход остава слаб, застрашавайки живота на много пациенти и рискувайки по-нататъшно нарастване на резистентността чрез неподходяща употреба на настоящите лекарства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!