У бийството на трима руски журналисти в Централноафриканската република насочи интереса на руски и чужди медии към руското присъствие в бедната и раздирана от конфликти страна.
Какво е известно до момента?
Трима руски журналисти са убити в Африка
Журналистите са работили в ЦАР над документален филм. Те пристигат в столицата Банги на 27 юли и тръгват с джип на север. Шофьорът им е гражданин на ЦАР.
На 30 юли, по информация на ТАСС, около 18 ч. местно време те са били спрени на полицейски пост на изхода на Сибю на пътя за Декоа и са предупредени за опасностите при придвижване през нощта. Те продължават пътя си и след около 24 км са нападнати и убити.
Според властите зад убийството вероятно стоят бунтовниците от "Селека" - групировка, която през 2013 г. превзе столицата и свали тогавашния президент от власт. Това слага и началото на кръвопролитни битки между различни групировки в страната.
Според финансирания от руския опозиционер Михаил Ходорковски "Център за управление на разследвания", тримата руски журналисти са пристигнали в Централноафриканската република, за да разследват присъствието там на руската паравоенна група "Вагнер", за която се твърди, че воюва в Украйна и Сирия.
Руското правителство никога не е потвърждавало присъствието на наемници от "Вагнер" в африканската държава и отрича, че те биха могли да действат по нареждане на Москва.
Как се стига до руското присъствие в ЦАР
Централноафриканската република е под оръжейно ембарго на Съвета за сигурност на ООН от 2013 г., когато мюсюлманската групировка "Селека" взема властта. В отговор възникват и християнските въоръжени милиции, а избухналото насилие води до хиляди убити и стотици хиляди, принудени да напуснат домовете си.
През 2016 г. за президент на ЦАР е избран Фаустин-Ангел Туадера, но голяма част от страната остава под контрола на различни въоръжени формации, преди всичко бившите бойци на "Селека" и на християнския съюз, известен като Антибалака. От 2014 г. ООН има мироопазваща мисия в ЦАР, но властите там смятат за неефективна, както и наложеното ембарго..
През декември 2017 г. Русия урежда да доставя оръжие, както и да осигури обучение и експертна група на ООН определя това като част от многонационалните усилия за осигуряване на способностите на военните и силите за сигурност на ЦАР.
В края на 2017 г. Русия уведомява комитета на Съвета за сигурност, който контролира оръжейното ембарго на ООН, за участието на 175 руски инструктори в мисия за обучение. От тях 170 са определени като цивилни инструктори, другите петима са от руската армия. Отбелязва се, че руските инструктори участват в редица задачи, включително: придружаване на конвои на строителни материали за болници; осигуряване на сигурност за болници, обучение на полицейските служители, като изискване за оборудването им с руски оръжия.
Руски гражданин е назначен за съветник по националната сигурност на президента Туадера.
Руският информационен сайт за разследващата журналистика The Bell през юни цитира неназован източник, според който служителите на частната военна компания "Вагнер" обучават силите на ЦАР.
Световните лидери влязоха в скандал за зависимости от Русия
Какъв е интересът на Русия
Русия заявява, че се стреми да възстанови мира в ЦАР.
"Помощта от Русия е част от общите усилия на международната общност за укрепване на националните звена за сигурност на ЦАР", заяви през март говорителят на руското външно министерство Артьом Кожин.
Смята се обаче, че Русия има и икономически интереси в богатата на природните ресурси африканска страна.
"Русия проучва възможностите за взаимноизгодно развитие на сътрудничеството с ЦАР в областта на природните ресурси", каза още Кожин. "През 2018 г. е учредена концесия за проучване на находища на полезни изкопаеми и ние вярваме, че тези проекти ще спомогнат за стабилизиране на икономическата ситуация в страната, ще насърчат изграждането на инфраструктурата, както и ще служат като основа за допълнителни инвестиции в икономиката на страната.", посочи още Кожин.
ЦАР е богата на злато, коалт, диаманти.
Руският президент Владимир Путин се срещна през май в Санкт Петербург с президента на ЦАР и потвърди волята за развитие на отношенията.
"Централноафриканската република е "завзета от руски наемници". Мозамбик "рестартира" отношенията си с Русия и разглежда списъка с оръжия, които иска да получи. ДР Конго покани Русия да "влезе" чрез военно сътрудничество. Провеждат се преговори за изграждането на руска военна база в Джибути. Всичко това не са параноични заглавия на Би Би СИ или CNN. Това е реалността през последните последните два месеца, писа през юни РИА "Новости" в статия под заглавие "Русия превзема Африка без бой".
In the words of President Vladimir Putin at #BRICS2018; - "In the field of nuclear energy, where Russia is the technological leader, we offer African partners to build an industry from scratch,” - https://t.co/DzXTaLRaJ4
— Tshepo Kgadima (@tshepo_kgadima) July 27, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!