Б ъдещият президент на Международния олимпийски комитет (МОК) загатна за възможността Русия да се завърне на Олимпийските игри, пише Politico.
На руските спортисти бе забранено да се състезават под своя флаг след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г., което МОК счете за нарушение на своите принципи.
Въпреки това бъдещият президент на МОК, Кърсти Ковънтри, която ще наследи поста от Томас Бах през юни, заяви през март, че се противопоставя на забраната за участие на която и да е държава в Олимпийските игри. Тя подчерта, че ще се стреми да започне "дискусия" за евентуалното допускане на Русия обратно в олимпийската общност до 2026 г.
Това изявление предизвика остра реакция от Киев, който настоява Русия да остане изключена от Олимпийските игри и други международни спортни събития, докато инвазията на Москва продължава.
The plan for Russia to rejoin the Olympics has sparked disgust in Ukraine.https://t.co/iZwZTDounV
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 2, 2025
"Ще призовем международната общност да отхвърли всякакви опити за нормализиране на присъствието на руски и беларуски спортисти в спорта, докато войната срещу Украйна не приключи", заяви пред POLITICO Юрий Музика, заместник-министър на спорта на Украйна.
"В Руската федерация спортът е неразделна част от държавната политика. Той няма автономия, а спортистите и спортните официални лица са част от държавната пропагандна машина", добави той, подчертавайки, че Киев остава "непоколебим" в подкрепата си за забраната.
Съгласно настоящите правила руските спортисти могат да участват в Олимпиадата единствено под неутрален флаг. Някои международни спортни федерации, като тези по хокей на лед и лека атлетика, изцяло забраняват участието на руснаци в своите състезания и квалификационни кръгове, което на практика им пречи да се класират за игрите.
Освен това спортисти, които "активно подкрепят войната на Русия" или работят за армията й, нямат право да се състезават на Олимпийските игри.
Sports, state propaganda, and the army are indivisible in Russia. And now Putin has already introduced not only politics, but also war crimes into sports. There is no way for Russian or Belarusian athletes to compete in the Paris Olympics or any other major sporting event. pic.twitter.com/awrLgi3ieW
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 25, 2023
На Летните олимпийски игри в Париж миналата година участваха само 15 руски състезатели, докато на Олимпиадата в Токио през 2021 г. броят им надхвърли 300.
Москва определя ограниченията като несправедливи и дискриминационни. Ковънтри заяви, че е непоследователно да се забраняват спортисти от някои държави, които са въвлечени в конфликти, но не и от други. Според нея е важно "всички спортисти" да бъдат "представени" на Олимпиадата.
Привържениците на забраната обаче предупреждават, че Русия се стреми да използва завръщането на своите спортисти като инструмент за меката си сила, с цел да смекчи дипломатическата си изолация и да възстанови глобалния си имидж.
"Русия политизира спорта, пренебрегва олимпийските ценности и принципите на "Fair Play" и го използва, за да оправдае бруталната си война срещу Украйна", заяви Музика.
Кремъл приветства новината за избирането на Ковънтри за президент на МОК. Президентът на Руския олимпийски комитет и министър на спорта Михаил Дегтярев я поздрави чрез публикация в Telegram.
"Очакваме, че с новото ръководство олимпийското движение ще стане по-силно... и Русия ще се завърне на олимпийския подиум", каза той.
Докато бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се опитва да посредничи за бързо прекратяване на войната в Украйна, Кремъл търси начини да смекчи глобалната си изолация, включително облекчаване на западните санкции и повторно свързване на своите финансови институции със SWIFT, глобалната банкова мрежа.
Следващите Летни олимпийски игри ще се проведат в Лос Анджелис през 2028 г., докато Зимните олимпийски игри ще се състоят през февруари 2026 г. в Милано, Кортина д'Ампецо, както и на различни места в Ломбардия и Североизточна Италия.
МОК не отговори веднага на запитването на POLITICO относно украинската критика.