У чилищата в Ню Делхи бяха затворени, след като „опасният“ токсичен смог в града се влоши още повече, съобщава „Скай Нюз“ (Sky News).
Властите в индийската столица, която е дом на повече от 33 млн. души, освен това
спряха и строителството, като част от усилията да контролират замърсяването на въздуха.
Авиолиниите предупредиха за закъснения на редица полети, след като видимостта спадна до около 100 м заради най-лошото замърсяване за сезона до момента.
Качеството на въздуха е в пъти по-лошо от безопасните нива, определени от Световната здравна организация (СЗО). Швейцарската технологична компания IQAir, която следи наживо замърсяванията на въздуха по света предупреждава, че Ню Делхи е най-мръсният град на планетата. Освен това IQAir казва, че качеството на въздуха е „опасно“ и такива нива на замърсяване могат да причинят редица заболявания и сърдечни проблеми.
Основната екологична агенция в Индия SAFAR съобщи, че замърсяването е „сериозно“.
Повечето училища провеждат заниманията си онлайн,
а междувременно е забранено на всякакви камиони да влизат в града, освен на такива, които карат неща от първа необходимост.
Забранено беше движението на някои стари дизелови превозни средства в града. Властите призоваха децата, възрастните хора и тези с респираторни проблеми да не излизат навън, освен ако не е крайно наложително.
Нивата на замърсяване нарастваха с непрекъснато през последните седмици, а прогнозите са, че влошаването на качеството на въздуха ще продължи и през следващите дни.
Жителите на Ню Делхи се оплакват от главоболие и кашлица
в социалните мрежи.
Замърсяването на въздуха в северната част на Индия нараства всяка година, особено през зимата, когато фермерите започват да изгарят остатъците от реколтата в земеделските райони.
Изгарянето съвпада с по-ниските температури и така пушекът се задържа във въздуха. След това вятърът го отнася към градовете, където вредните емисии от превозните средства допълнително влошават качеството на въздуха.
Емисиите от различни индустрии, както и изгарянето на въглища за производство на електроенергия
също се свързват със замърсяването.
Изследвания показват, че повече от един милион индийци умират всяка година от заболявания, свързани със замърсяването на въздуха.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!