Доналд Тръмп не е единственият президент, който познава лоша сделка, когато я види. Отказът на Володимир Зеленски да подпише за близо половината от редкоземните минерали на страната си срещу много малко бъдещи гаранции, е една от многото причини, поради които Тръмп беше разгневен на своя колега от Киев.
Украинският президент даде да се разбере, че използването на ценните географски и енергийни ресурси на страната му ще бъде един от начините за възстановяване на икономиката и градовете след евентуалния край на войната. Но предложението, поднесено от министъра на финансите Скот Бесент,
въпреки че е възхвалявано от американски служители като щедра стълба към просперитета на Украйна, всъщност изобщо не е „сделка“.
Въпреки това, той предоставя представа за възгледа на Тръмп за външната политика и неговото възприятие за войната, след като той обърна, поне риторично, подкрепата на администрацията на Байдън за нападнатата страна и хвърли тежестта си зад нашественика, пише Си Ен Ен (CNN).
Както при плана му да премести всички палестинци извън Газа, така че САЩ да могат да изградят „ривиера“ от плажни курорти, мотивите на президента изглежда се коренят повече в извличането на най-добрата потенциална парична печалба за САЩ, отколкото в справедливото разрешаване на убийствен конфликт, който застрашава света.
Тръмп отразява скептицизма сред основните си избиратели към десетките милиарди долари военна и финансова помощ, която администрацията на Байдън изпрати на Украйна, след като тя беше незаконно нападната от силите на руския президент Владимир Путин преди три години. Но транзакционният подход на Тръмп представлява разбиване на ценностите на външната политика, преследвани от САЩ от десетилетия, включително принципа, че могъщите нации не трябва да нахлуват в по-малките, който Вашингтон закрепи в Хартата на ООН.
Неговият натиск върху Украйна, жертвата на конфликта, също е твърдо усилие да се възползва от една нация в най-мрачния ѝ час.
Докато Путин е отрязал големи парчета от нейната територия, Тръмп се стреми към голяма част от нейните минерални богатства на ниска цена. „Сделката“ изглежда по-скоро като форма на изнудване, което Тръмп опита срещу Зеленски веднъж преди – плаваща военна помощ като стимул за него да обяви разследване на Джо Байдън, което доведе до първия импийчмънт на Тръмп.
Въпреки това Белият дом казва, че Зеленски няма друг избор, освен да подпише пакта, за да изплати на американските данъкоплатци спасителната линия на Киев – въпреки че не съдържа гаранции, че Вашингтон ще продължи да изпраща помощта в бъдеще.
„Президентът Тръмп очевидно е много разочарован в момента от президента Зеленски“, каза в четвъртък съветникът по националната сигурност на Белия дом Майк Уолц. „Фактът, че той не дойде на масата, че не беше склонен да се възползва от възможността, която предложихме – мисля, че той в крайна сметка ще стигне до тази точка и се надявам, че ще е много бързо“, добави той.
Зашеметяващият обрат на САЩ
Сблъсъкът около споразумението за редкоземните минерали идва на фона на сериозно влошаване на отношенията на САЩ със Зеленски, водени от възприемането от Тръмп на руската пропаганда за войната, включително фалшивите обвинения, че украинският лидер е започнал конфликта и че той е диктатор.
Автократът в тази ситуация е Путин, който управлява Русия в продължение на 25 години, хвърля опонентите си в затвора, смазва свободната преса и провежда фиктивни избори. И той започна войната, пише CNN.
Зашеметяващото обръщане на САЩ във войната се задълбочи в четвъртък, когато администрацията на Тръмп се пазари с членовете на Г-7 за съвместно изявление, отбелязващо третата годишнина от инвазията, като американските дипломати се противопоставиха на споменаването на „руската агресия“ в документа. Длъжностни лица съобщиха пред CNN, че други членове на Г-7 се страхуват да осигурят още една победа на Русия, след като САЩ застанаха на страната на Путин относно някои от исканията му за евентуален мир преди преговорите в Саудитска Арабия тази седмица.
Докато Тръмп казва, че е убеден, че Путин иска да спре войната и е сериозен в разговорите за мир, американските и съюзническите разузнавателни агенции са по-малко оптимистично настроени.
Три източника, запознати със западното разузнаване, разкриха пред журналисти от CNN, че Путин остава фиксиран върху това или да включи Украйна в територията на Русия, или да създаде малка, слаба държава, зависима от Москва. „Ако искате да постигнете прекратяване на огъня, тогава примирието е просто време Путин да си почине и да се въоръжи отново и да се върне и да получи останалото от това, което иска“, каза един от източниците. „Не видяхме никакви индикации, че амбициите му са се променили“.
Събитията от последните няколко дни, които накараха украинците да се почувстват предадени, съюзниците на САЩ разтревожени и дори някои републикански сенатори възмутени, подновиха дебата за мотивите на Тръмп и как те ще повлияят на шансовете за справедливо мирно споразумение.
Дали президентът е воден от лична неприязън към Зеленски? Или презрение към по-малка нация в нужда, докато той се опитва да преориентира външната политика на САЩ, за да насърчи система от сфери на влияние, контролирана на срещи на върха на суперсили от силни хора като него, Путин и китайския президент Си Дзинпин?
Или Тръмп, както често е правил преди, избира твърдолинейна позиция просто за да си създаде място за преговори?
Възможно ли е възприемането на много от тезите на Путин и твърдото му облягане на Зеленски да има за цел да примами руския президент на масата за тежко договаряне?
Разбира се, добрите отношения на Тръмп с Путин биха могли да го накарат повече от всеки друг западен лидер да повлияе на поведението на Русия и потенциално да извлече отстъпки.
Мир, който да е траен, позволява на Украйна да продължи да съществува като независима, суверенна държава; избягва да възнаграждава експанзионизма на Путин; и спасяването на милиони животи би било огромно наследствено постижение за Тръмп. Сегашната война на думи между Вашингтон и Киев не изключва евентуални и сериозни преговори - и скоро ще бъде забравена, ако може да се постигне мир. Все пак Тръмп все още не е дал доказателства, че изготвя хитър план. Безумните думи на Тръмп често карат критиците му да реагират прекомерно, но думите са важни в този случай – тъй като президентът прикрива основните факти за причините за войната, което е основен недостатък на лидер, който се позиционира да води мирни преговори.
Повторението на много от позициите на Путин от страна на Тръмп също поднови дебата за очарованието му от руския лидер, което го накара да отхвърли публично през първия си мандат оценките на собствените си разузнавателни агенции, че Русия се е намесила в изборите през 2016 г.
Последното фаворизиране на Тръмп към Путин предизвика груб публичен и емоционален упрек от ключов републикански сенатор, изправен пред преизбиране през 2026 г. Том Тилис от Северна Каролина каза, че е съгласен с повечето от инстинктите на президента относно националната сигурност, но добави: „Който вярва, че има някакво пространство за Владимир Путин и бъдещето на стабилен свят, по-добре да отиде в Украйна, по-добре да отиде в Европа“. Тилис продължи за Путин: „По-добре да инвестират време, за да разберат, че този човек е рак и най-голямата заплаха за демокрацията в моя живот. И това ще бъде рак, който се разпространява в Южнокитайско море, в Тайван и метастазира по целия свят“.
Защо Зеленски не може да приеме „сделката“
Предложената сделка за полезни изкопаеми повдига въпроси не само относно условията, но и разбирането на Белия дом за политическата динамика в Украйна.
Няма начин Зеленски или друг украински президент да приеме „сделката“ да предаде голяма част от геоложкото наследство на страната си и ключ към бъдещата ѝ икономическа жизнеспособност. Ако го беше направил, рейтингът му на одобрение вероятно щеше да падне близо до нивото от 4%, за което Тръмп невярно твърди, че вече е, докато настоява Зеленски да проведе избори, които бяха отложени поради военно положение на фона на руски атаки. Оценяването на политическата ситуация на Зеленски е от решаващо значение, защото всеки мир ще бъде болезнено хапче, което украинският лидер ще трябва да убеди страната си да преглътне, тъй като е почти сигурно, че ще закрепи контрола на Русия върху открадната територия.
Зеленски каза на Мюнхенската конференция по сигурността миналия уикенд, че не е позволил на един от своите министри да подпише първия проект на споразумението за минералите със Съединените щати.
„Споразумението не е готово да защити нас или нашите интереси“,
каза той пред репортери, отбелязвайки, че не вижда как проектът предоставя гаранции за сигурността на Украйна.
Но все още е възможно първият опит на САЩ за сделка да осигури рамката за бъдещо споразумение. Зеленски например не е изключил споразумение. Но той се стреми да използва ресурсите на страната си, за да получи гаранциите за сигурност, от които Украйна се нуждае, за да оцелее след всяка мирна сделка.
Първоначалната сделка за редкоземни минерали се съсредоточаваше върху компенсирането на САЩ за предишна помощ за Киев и уточняваше природните ресурси, които ще бъдат част от сделката на повече от дузина страници, казаха двама източника, запознати с документа, пред CNN. Зеленски каза в сряда, че договорът изисква САЩ да притежават или да получават приходи от 50% от украинския добив на редкоземни минерали и други сектори на природни ресурси. Източниците казаха, че в документа се казва, че се иска компенсация не за бъдеща помощ от САЩ за Украйна, а за предишна помощ.
Говорейки по Fox News в четвъртък сутринта, Уолц каза, че е време Украйна да спре да „хули“ Тръмп заради всичко добро, което той и Съединените щати са направили за страната. „Недопустимо е. Те трябва да го смекчат, да погледнат внимателно и да подпишат тази сделка“, каза той.
Докато езикът на Украйна беше пикантен през последните дни – Зеленски обвини президента на САЩ, че живее в „пространство за дезинформация“ – по-голямата част от засилената реторика последва собствените неверни твърдения и обвинения на Тръмп.
В САЩ и Европа фурорът, предизвикан от обръщането на Тръмп срещу Украйна, е политически въпрос. Но за украинците това е въпрос на живот и смърт.
„Украинците се чувстват сякаш са единствените възрастни, останали в стаята“,
каза Саша Довжик, директор на Института за документация и обмен, пред Паула Нютън по CNN International. „Това, което имаме в момента в новините, са изблици на гняв от някой, когото смятахме за световен лидер, а украинците по същество са оставени да се изправят пред деконструкцията на световния ред“.
Тя добави: „Ние не сме нови в тази битка; единственото допълнение е, че в момента сме изправени пред агресия и дезинформация от друга страна – която е страната на нашия голям съюзник Съединените американски щати“.
Анализът е на журналиста Стивън Колисън от CNN
Не пропускайте още от Vesti bg:
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!