Т ози път Доналд Тръмп не просто е по-добре подготвен за мандата си като президент, но и отношението на всички останали към него е много по-различно, отколкото през 2016 година, отбелязва германската обществена медия АРД. Вместо да изчакват и да стоят настрана, мнозина от най-влиятелните политици и шефове на компании търсят разговора с него и дори го ухажват, съобщи Deutsche Welle.
"В първия ми мандат всички се караха с мен. Този път всички искат да са ми приятели", каза Тръмп на първата си пресконференция, след като спечели изборите в САЩ.
"Всички го търсят"
В това свое изказване 78-годишният бъдещ президент визира държавни и правителствени ръководители от целия свят. И не, не му се налага сам да ги търси: "Те буквално ми се обаждат", обяснява Тръмп. Вече е говорил с "над сто" лидери, уверява още той и добавя: "Да не повярваш колко много държави има по света".
Избраният за съветник по националната сигурност Майкъл Уолц е силно впечатлен от количеството запитвания за разговор с Тръмп.
"Не е за вярване, целият свят го търси и му протяга ръка. Зашеметяващо е", каза Уолц пред американския канал СиБиЕс.
Особено очевидно е ухажването от страна на шефовете на американските технологични гиганти. Месеци наред наблюдавахме как Илон Мъск прави дарения за кампанията на Тръмп, а междувременно е вече почти навсякъде с него. Сега и шефовете на Apple, Amazon, Meta и Open AI се редят на опашка за среща с Тръмп в имението му Мар-а-Лаго във Флорида.
От критиките, които се чуваха преди, няма и следа. "Тим Кук беше тук, Джеф Безос също ще дойде", обяснява Тръмп. Бъдещият президент вече е разговарял и с Марк Зукърбърг и Сам Олтман. "Топ мениджъри, шефове на банки - всички идват."
"Той харесва да е харесван"
Но защо шефовете на големите технологични компании искат да са близки с Тръмп?
"Искат да изкарват пари - техните интереси са насочени към акционерите им. И трябва да знаем, че когато всеки от тях предложи на Тръмп по 1 милион долара за церемонията по встъпването му в длъжност, това е нищо за тези хора. Компаниите на Илон Мъск увеличиха стойността си с много милиарди, откакто инвестира 250 милиона долара в Тръмп", смята журналистката Кара Суишър.
Всеки от шефовете на големите технологични концерни има своите причини да ухажва Доналд Тръмп, казва Суишър пред СиЕнЕн и дава примери: Google е в момента под лупата на Министерството на правосъдието, Джеф Безос би искал да има "някои от онези хубави космически договори" с правителството, с каквито разполага Илон Мъск, а TikTok отчаяно се опитва да предотврати продажбата или забраната си в САЩ. "Затова сега всички отиват на вечеря в Мар-а-Лаго и правят необходимото - независимо на каква цена."
Политиката на Тръмп минава през лични отношения и сделки, добавя Суишър, цитирана от АРД. Според журналистката шефовете на технологичните компании сега демонстрират как най-добре може да се работи с Тръмп. "Ще му изпращат ведри и приятелски съобщения. Това работи. Той харесва да е харесван. И те ще правят точно това."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!