С очат Източна Европа като един от регионите, които най-много ще пострадат от предстоящото президентство на Доналд Тръмп, наред с Мексико, където очакват стена и Китай, готвещ се за търговски войни.
За анализаторите в САЩ новият американски държавен глава изглежда готов да хвърли Източна Европа в ръцете на Русия и въобще не иска да губи излишни пари за НАТО, пише Максим Саморуков от Московския център "Карнеги".
Мексико: Щом Тръмп иска стена, да си я строи сам
Как Македония се оказа в играта с изборите в САЩ
Оливър Стоун: САЩ избират президент между войнолюбец и луд
По тази логика източноевропейските лидери би трябвало да скърбят за Хилари Клинтън като продължител на курса на Обама, който укрепваше НАТО и не жалеше пари, за да защитава западните ценности.
Само че да бъдат открити източноевропейски лидери, които реално поддържаха Хилари Клинтън по време на кампанията ѝ, е доста трудно - такива имаше само в Албания и Прибалтика, макар и те да внимаваха. Затова пък привържениците на Тръмп още преди изборите обявяваха съвсем открито мнението си.
Работата е там, че от гледна точка на повечето източноевропейци, Тръмп не може да се откаже от тях, защото САЩ вече в голяма степен ги изоставиха още при Обама. При Буш младши Източна Европа беше в приятелски отношения с Вашингтон и през главата на Брюксел и се готвеше за война в Ирак, създаваше ПРО и разширяваше НАТО на изток.
Но с идването на Обама тези особени отношения приключиха - САЩ преразгледаха концепцията за ПРО в Полша и Чехия, забравиха за разширяването на НАТО, свалиха равнището на посещенията до вицепрезидента Байдън и въобще повериха европейските дела на Брюксел.
През голяма част от своето управление до самата украинска криза, администрацията на Обама почти не обръщаше внимание на Източна Европа. И през тези години мнозина в региона успяха да се научат да живеят сами. Те започнаха да изграждат своя политика и по отношение на Москва и особено по отношение на Брюксел, без да разчитат на подкрепа от Вашингтон.
Техните външнополитически интереси сега са много по-сложни от това просто да получат защита от Русия. И президентът Тръмп, макар и да изглежда проруски, за много страни от Източна Европа може да се окаже много по-удобен от милитаристично настроената Хилари Клинтън.
А по други, не по-маловажни от Русия въпроси, като например миграцията и глобалното затопляне, позицията на Тръмп е доста по-близка до Източна Европа.
Даже в чисто психологически план за лидери като Качински, Орбан, Фицо и Вучич президентът Тръмп е много по-разбираем, отколкото Обама или Хилари. Да не говорим за това, че благодарение на Тръмп в Белия дом ще живее славянка.
Вижте лични снимки на Мелания в нашата галерия
По време на кандидатпрезидентската кампанията в САЩ успя да възникне истински култ към Тръмп на Балканите. Един стар запис от 90-те години на миналия век, на който Тръмп леко критикува Клинтън за бомбардировките срещу Югославия през 1999 г., беше раздут до измислена новина за това, че новият американски президент се бил извинил на сърбите за бомбардировките. След това фалшификатът беше разобличен, но така или иначе Тръмп, като ярък противник на фамилията Клинтън, стана абсолютен фаворит в Сърбия.
В България и Македония по-реалистично се надяват победата на Тръмп да намали напрежението в отношенията с Русия и на тях повече да не им се налага да правят твърд и еднозначен избор между Москва и Вашингтон.
Варшава беше главният привърженик на укрепването на източния фланг на НАТО и сега трябва повече от другите да се безпокои от скептичните изказвания на Тръмп за защитата на европейските съюзници и неговите изглеждащи ала прокремълски симпатии. Но полското правителство не проявява безпокойство - точно обратното, то изглежда се радва на избора на Тръмп.
Качински се надява, че новият стопани на Белия дом ще разговаря с Кремъл "от позицията на силата" - да се разбира не "беззъбо мънкане за ценности" като Обама. А премиерът Шидло направо записа Тръмп в списъка на достойните продължители на нейното собствено дело. По думи ѝ в Полша партията "Право и справедливост" още преди година е извършила антиелитарна и антилиберална революция в интерес на обикновените хора. Сега дойде ред и на Америка. Следват Германия и Франция.
По време на кампанията си Тръмп, за разлика от Хилари, активно делеше белите гласоподаватели от етническия произход. И поляците, които в Съединените щати са около десет милиона, бяха една от основните цели на кампанията му. Той се срещна с полските общности и тези негови изяви, специално насочени към полската публика, станаха в самата Полша не по-малко известни, отколкото останалите му изказвания по време на дебатите.
Китай вкара ядрените оръжия в играта със САЩ
Ще спре ли Тръмп китайския дракон
Все пак кой гласува най-активно през есента на миналата година за Качински и неговата партия? Консервативните американски поляци. В САЩ Качински събра почти 75% или два пъти повече, отколкото в самата Полша.
През цялата миналата година Вашингтон и Брюксел дружно оказваха натиск върху Варшава по въпросите за разделение между властите, различните свободи и имиграцията. А тези проблеми са много по-реални за полското правителство, отколкото хипотетичните руски танкове, настъпващи от Калининградска област.
При Тръмп трябва да изчезне този натиск от Вашингтон върху Варшава, а и въобще да се превърне в подкрепа - например по въпросите на миграционната политика. Що се отнася до НАТО Полша, за разлика от много други отделя за отбрана 2% от БВП, така че няма от какво да се притеснява.
Още повече основания да обича Тръмп има унгарското правителство. От руската заплаха в Унгария се боят много по-малко, отколкото в Полша, в тази посока при унгарците всичко е наред. Поради това те получават повече западна критика за проблемите с демокрацията, отколкото поляците. Така не е за чудене, че премиерът Орбан стана първият европейски лидер, който още половин година преди изборите публично подкрепи кандидатурата на Тръмп.
Освен това унгарският премиер вече много години предрича край на ерата на "либералната демокрация" и изборът на Тръмп изглежда като потвърждение на тази му теза.
През септември президентът на Чехия Милош Земан заяви, че ако е бил американец, е щял да гласува за Тръмп.
Земан не крие за какво е обиден на администрацията на Обама - защото назначеният от нея посланик в Чехия Шапиро го разкритикува, когато през май 2015 г. той отиде в Москва на парада по повод 70-та годишнина от победата във Втората световна война.
В Словакия ентусиазмът във връзка с Тръмп е още по-голям, отколкото при чехите. Словашкият премиер Фицо също заяви още преди изборите, че би гласувал за Тръмп. Тъй като Словакия - страната, през която минава транзит най-много руски газ за Европа - е особено заинтересована от намаляване на напрежението в отношенията между Русия и Запада и отмяната на санкциите срещу Кремъл.
Ако оставим настрана Румъния, чиито избори бяха доста бурни и засенчиха на местна почва ставащото в САЩ, в уж уплашената от победата на Тръмп Източна Европа, на практика се изплашиха няколко неголеми държави в периферията на региона – Литва, Латвия, Естония, Албания и Косово.
Преди победата на Тръмп източноевропейските лидери се чувстваха като маргинали. А сега те водят по пътя на национално-консервативното управление и спокойно могат да демонстрират пред либералния Запад правилността на своя избор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!