И миджът на Турция като защитник на сирийците беше ударен сериозно през последните две седмици, след като хиляди бежанци бяха депортирани от Истанбул обратно към Северозападна Сирия, въпреки че там се водят военни действия и сирийските правителствени сили провеждат ожесточени въздушни удари, принудили над 400 000 души да напуснат домовете си за последните три месеца.
Атаките по бежанците в Турция започнаха още след като кметските избори в Истанбул бяха спечелени от Емре Имамоглу, подкрепен от опозиционната националистическата Републиканска народна партия. Вечерта след избирането му, националисти атакуваха магазини на сирийци в Истанбул, предизвиквайки намесата на местните сили за сигурност. Турската опозиция обвинява политиката на управляващата партия на Реджеп Ердоган, че дава привилегии на сирийските бежанци, докато симпатизанти на неговата Партия на справедливостта и развитието също прехвърлиха вината за загубата на Истанбул върху сирийците. В момента в интернет тече кампания на турски националистически фракции, с която се разпространяват множество фалшиви новини, свързани със сирийците, предизвикали дебат както сред политици, така и в обществото.
Около 3,5 милиона сирийски бежанци се намират в Турция. Именно Анкара досега полагаше най-големи усилия да предостави условия и убежище на бягащите от войната в Сирия, а турските власти отделиха милиарди, за да установят функционираща система от бежански лагери както по границата със Сирия, така и от сирийската страна на границата, контролирана от бунтовническите сили. В самата Турция, сирийските бежанци се превърнаха в съставна част от обществения живот, участвайки активно и в подсилването на местната икономика. Истанбул се превърна в център на сирийската опозиция, а също и на многобройни активисти от арабския свят, включително интелектуалци и артисти, избягали от репресивните си правителства. Покрай последните трусове, обаче, сирийците са използвана карта както от опозицията, така и от управляващите.
We have updated this commentary to clarify that the national government of Turkey is responsible for immigration policy and has ultimate authority over deportations.https://t.co/bYf9qIqH5n
— The Century Foundation (@TCFdotorg) July 29, 2019
През последните седмици, нарастващата ксенофобия, засилвана от националистите, а също и разочарованието от загубата на Истанбул от управляващата партия, предизвикаха задържането и депортирането на хиляди бежанци. Правозащитни организации заявиха, че полицията е засилила проверките на сирийски граждани през последната седмица, а сирийците, които не успяват да покажат документи, са арестувани. Избухналите в подкрепа на бежанците турски демонстрации пък бяха атакувани от националисти.
Над 6000 души са задържани досега при последните полицейски акции. Активисти предупреждават, че тази кампания предизвиква страх сред милионите сирийски бежанци в Турция, а това създава напрежение с местното население. Това, което най-много притеснява сирийците, е възможността да бъдат върнати в раздираната от военни действия провинция Идлиб в Северозападна Сирия. Самата провинция е дом на бежанци и разселени от други райони на страната хора, чиито общ брой в момента е над 3 милиона. Всеки нов наплив на бежанци, ще предизвика хуманитарна катастрофа.
Наистина, през последните години Турция беше бастион за сирийските бежанци, които намериха сигурност отвъд турската граница. Но последните мерки срещу сирийците там, предизвикаха притеснения сред правозащитници. Анкара затвори границата си със Сирия, на фона на едни от най-тежките боеве между правителството на Асад и бунтовническите сили. Отчаяните сирийци, които опитваха да преминат границата или бяха прострелвани, или задържани от турските граничари. Световната организация Human Rights Watch предупреди, че сирийските бежанци са принуждавани да подписват документи за „доброволно връщане“ в Идлиб.
От своя страна властите в Анкара отричат депортацията на сирийски бежанци. Вътрешният министър Сюлейман Сойлу определи връщането на бежанци като доброволно и каза, че хората са връщани в сигурни зони. Това обаче се сблъсква с реалността на терен, където в Идлиб се водят тежки сражения. Връщането на хора във военни зони без тяхното желание, е нарушение на международни договори, които Турция е подписала.
Повечето от тези 3,5 милиона сирийци, са регистрирани в Южна Турция, където има висок процент на безработица и проблеми с местното население. Поради тези причини, на голяма част от сирийците беше позволени от турските власти, да се преместят към големите градове като Измир и Истанбул. През последните седмици, обаче, магазини, фабрики и ресторанти в Истанбул, които са собственост на сирийци, бяха обискирани и проверявани от полицията, търсеща работници без документи. Мнозина сирийци работят в без тези документи, тъй като им беше позволено от властите. Те, също така, работят на по-ниски заплати и нямат социална сигурност.
Именно ситуацията около работните условия, е един от факторите, които се използва от турската опозиция в насаждането на анти-сирийски настроения. Твърдения като „сирийците ни взимат работните места“ приличат на лозунгите, използвани от популистки движения в Европа. Тези изрази обаче се превърнаха в опорна точка и на националистическите фракции в Турция, които виждат възможност през сирийските бежанци да ударят управляващите и Ердоган.
Продължаването на кампанията за задържане би довело до създаването на пропаст в обществото в Турция. Базираната в Турция Национална коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили – главната сирийска опозиция – провежда разговори с турските власти по въпросите, свързани с бъдещето на сирийските бежанци, но засега политическите изявления показват примиряване със ситуацията.
#Turkey announced today that the readmission agreement with the #EU is suspended: https://t.co/31hR3PI0mA #DirtyDeal #EUTurkeyDeal
— Moving Europe (@MovingEurope) July 22, 2019
Депортациите също така се случват на фона на обтегнати отношения между Турция и ЕС заради миграционната сделка между Брюксел и Анкара. Турското правителство прекъсна едностранно част от сделката заради неизпълнение на ангажимента на ЕС да олекоти визовия режим за турски граждани, което бешеа нгажимент на европейската администрация при сключване на споразумението.
Досега Турция служеше като буфер около южните европейски граници, но не се знае какво ще се случи сега, когато сделката реално не съществува. Анкара заяви, че ще започне реформи, искани от ЕС за визите, но колко време ще отнеме този процес и дали той ще бъде успешен, няма как да се знае в момента. България и Гърция трябва да се притесняват от ставащото в Турция и провала на преговорите с ЕС. Заедно с гръцката, българската граница е първата, към която биха се отправили бежанци. Вече има сигнали, че заради страха от депортация, сирийците, намиращи се в Измир, обмислят да се насочат към опасното пътуване през Средиземно море към Италия и Гърция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!