М иналата седмица президентът Доналд Тръмп уволни шефа на ФБР Джеймс Коми, което предизвика бурни реакции в световните медии, които бързо ескалираха до призиви за импийчмънт.
За сравнения с Уотъргейт и Ричард Никсън, както и намеци за импийчмънт и дума не може да става за момента.
Скандалът Уотъргейт е съвсем различен, тогава Никсън нарежда на главния прокурор и на заместника му да уволнят специалния прокурор, който е разследвал Уотъргейт и когато те отказват, Никсън уволнява и тримата. В случая Тръмп се води официално от препоръките на заместник главния прокурор Розенстийн и се ползва с неговата подкрепа за решението си. Законът формално не е нарушен.
Тръмп уволни един от най-важните хора, доларът се разклати
Джеймс Коми за уволнението му: Знаех си, че може
Има два любопитни въпроса в този случай –
защо Тръмп уволнява Коми на първо място и защо го прави точно сега?
В настаналата бъркотия се появиха две обяснения - това на Тръмп и това на противниците му. И двете теории обаче издишат откъм доказателства и се провалят еднакво в това да отговорят на втория въпрос, „защо точно сега?“.
Официалната версия на Тръмп е, че Коми е бил уволнен заради некомпетентната си работа по разследването срещу Хилари Клинтън и нейния екип.
Тази версия отговоря безупречно на въпроса защо. През юли месец миналата година Коми свидетелства пред Конгреса, че Клинтън е имала личен сървър, където е съхранявала хиляди мейли с конфиденциална информация, които са били изложени на непосредствена опасност да бъдат открити от чужди разузнавания и въпреки това не препоръча повдигане на обвинение срещу нея, защото в действията й нямало умисъл, като така си присвои ролята отредена на съда и предпази държавния секретар.
Дни преди изборите, Коми отново отвори разследването, като обяви че има нови доказателства и така разгневи демократите, които после го обвиниха за загубата на Клинтън. Във връзка с подновеното разследване, миналата седмица Коми свидетелства че асистентката на Клинтън, Хума Абедин, е споделяла конфиденциални мейли със съпруга си, конгресмена Антъни Уийнър, но отново не препоръча повдигане на обвинение на същото основание като преди – липса на умисъл. Оказа се, че част от показанията са били неточни и се наложи по-късно през седмицата администрацията на ФБР да пише писмо до Конгреса, с което да поправи и изясни показанията на Коми, за да не изпадне той в положение на лъжесвидетел.
Всичко това напълно оправдава принципното уволнение на шефа на ФБР, но не обяснява защо то идва точно сега.
Първо, през ноември Доналд Тръмп похвали Джеймс Коми за смелостта да поднови разследването срещу Клинтън.
Второ, писмото на заместник главния прокурор, Род Розенстийн, в което последният критикува работата на Коми и което Тръмп използва като претекст за уволнението му е датирано... от същия ден. За сравнение, на Тръмп му отне 18 дни да освободи Майк Флин след като получи подобно писмо с препоръки от главния прокурор Джеф Сешънс. Очевидно е, че писмото е бързо скалъпен претекст за уволнението.
Втората версия, която се поддържа от демократите и от повечето медии е, че Тръмп се опитва да погребе разследването срещу себе си относно потенциалните му връзки с Русия.
Демократите, които първи искаха главата на Коми, сега са на първа линия да го бранят, но все пак имат непренебрежимо основание за това. Тръмп критикува системно в "Туитър" разследването на връзките си с Русия, натъртил е на това и в писмото си с което освобожодава шефа на ФБР. Още повече, точно предишната седмица Коми е поискал от прокуратурата допълнителен бюджет и персонал за разследването срещу Тръмп и неговия щаб.
Проблемът с тази версия е, че, ако Тръмп замиташе следите на държавна измяна, нямаше да уволни Коми демонстративно и да възбуди още повече интереса към разследването. Освен това, цялата администрация и персонал на ФБР продължават да са ангажирани с разследването, мотивирани повече от всякога да открият уличаващи доказателства срещу Тръмп. Освен ако президентът не назначи някой скандален заместник като Руди Джулиани или Крис Кристи например, няма причина да смятаме че разследването може или ще да бъде приключено.
Третото, компромисно обяснение е, че Тръмп е действал импулсивно, защото Коми е продължавал да проточва разследването срещу него и да афектира публичния му образ.
Тръмп е честолюбив и може да бъде прибързан в действията си, а в последните месеци стана ясно, че никой в администрацията не умее да му казва „не“ и да го съветва против желанията му, дори когато уволнението на Коми би изглеждало като покриване на следи.
Двете версии не обясняват докрай действията на президента и по-скоро нагаждат фактите към изводите. Все още няма доказателства, че Тръмп е извършил държавна измяна и е сътрудничил с руснаците. Когато става дума за държавна администрация, никога не трябава да приписваме на зла умисъл онова, което първо можем да припишем на обикновената некомпетентност. До назначаването на нов шеф на ФБР, по-добре е да се придържаме към най-вероятната версия, дори и тя да е най-скучна.
Тончо Краевски е завършил Националната гимназия за древни езици и култури с профил История. В момента следва право в Софийския университет. Работил е в посолството на Великобритания и се интересува от международна политика с фокус върху англоамериканския свят
Игра на покер или световна война
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!