Защо токът в Германия е толкова скъп?
Източник: БТА
19

Н овата година започна бурно. Вятърните турбини се въртяха с пълна сила, а и на много места грееше слънце. Резултатът: енергията от възобновяеми източници в Германия достигна 125 процента от потребностите. Това свръхпредлагане доведе дотам, че цените на тока на борсите спаднаха драстично, за часове електроенергията дори беше достигнала нулева цена, съобщи Deutsche Welle

През 2024 година средно 59 процента от потребявания в Германия ток бяха от възобновяеми източници. Но точно през зимата, когато заради сезона е тъмно, а и често е облачно и няма вятър, това ниво няма как да се постига. То бе най-ниско на 12 декември 2024 година, когато само 18 процента от германските потребности за ток бяха покрити от възобновяеми източници. Останалото трябваше да се допълни чрез топлоелектрическите и газовите централи, внесен бе и ток от съседните страни от ЕС. Цената за мегаватчас на Европейската токова борса стигна 936 евро, а обичайно е между 60 и 100.

Цените за домакинствата и за фирмите

Частните домакинства, но и фирмите с дългосрочни договори за доставка на ток почти не забелязват колебанията в цените – те плащат на доставчика си фиксирана цена, която се договаря за определен период.

Но от началото на 2025 година доставчиците трябва да предлагат и динамични тарифи, съобразени с актуалните борсови цени. По този начин клиентите, които потребяват по-големи количества, например за зареждането на електромобили или за ползването на термопомпи, трябва да имат финансов стимул да зареждат тогава, когато цените са по-ниски заради по-голямото предлагане. Но през зимата това е трудно.

Рисковете от динамичните тарифи за доставка на ток

Но дали скоковете в цените на тока се дължат само на това, че в мрежата влиза твърде малко енергия от вятъра или слънцето? Този въпрос междувременно се проучва и от Федералната картелна служба, чиято задача е да се грижи за честната конкуренция. И ако службата установи, че фирмите оказват влияние на цените по непозволени начини – например чрез договорености помежду си, може да наложи глоби.

Председателят на Федералната картелна служба Андреас Мунд обяви, че някои резки увеличения на цените на тока по борсите ще бъдат проверени. Подозрението: енергийните оператори може да не са свързали всички въглищни и газови централи към мрежата, за да повишат умишлено цената заради недостиг на количества.

Но има и друго - тази зима Германия за първи път трябваше да се справи с намален контингент от централи, посочва Мунд, поради което колебанията на цените са били по-скоро очаквани и могат да бъдат наречени "нормален пазарен резултат". Но в името на сигурността ценообразуването ще бъде разгледано много внимателно.

Последствията от края на въглищата и ядрената енергия

Намаленият контингент от централи, за който говори Мунд, се дължи на първо място на намаленото използване на въглища за производство на електроенергия. През 2024 добивът на електроенергия от кафяви въглища намаля с осем процента, при каменните въглища намалението е над 27 процента. От 2015 година насам делът на въглищата, използвани за добив на ток, е намалял почти наполовина, респективно е намалено отделянето на вредни емисии.

Освен това 2024 година бе първата, в която Германия трябваше да се справи без атомна енергия. Последните три ядрени централи, които бяха изключени през 2023 година, осигуряваха шест процента от потреблението.

Вътрешният пазар на ЕС за ток

В ЕС има вътрешен пазар и за електроенергията – държавите трябва да имат полза от най-изгодните условия за производство. Така в часовете с повече ток и вятър Германия е износител, а в тъмните часове е вносител. През 2024 година най-голямото количество закупен ток е било от Франция, която покрива 70 процента от потребностите си с ядрени централи, а те са на разположение през цялата година. На второ и трето място сред доставчиците са Дания и Швеция. Тези три държави доставят много повече ток на Германия, отколкото обратното.

Вносът и износът се ориентират според актуалните цени на Европейската токова борда. Но на цената за потребителите се отразяват и съответните национални данъци и такси. В Германия например 30 процента от цената на тока се образува от планираните разходи за разширяване на електроенергийната мрежа, а още една трета е за данъци и такси.

Какви са цените за тока в Европа

Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.

И в Германия има субсидии, но само за промишлените предприятия. Но особено енергоемките компании се оплакват, че разходите за енергия все още са твърде високи, за да бъдат конкурентоспособни.

Как войната в Украйна се отрази на цените на тока

Ако през 2021 година промишлеността е плащала 12 цента за киловатчас, след нападението на Русия срещу Украйна вече се стига до равнища от над 50 цента. След намалението на данъците и таксите за промишлеността от първи юли 2022 година междувременно цената е 17 цента. Но това е много повече, отколкото плащат предприятията в страните конкуренти. Така например през 2023 година автомобилостроителните компании в Германия са плащали два пъти повече за ток от своите конкуренти в Китай и почти три пъти повече от сходните фирми в САЩ.

Едно от най-настоятелните искания на икономиката в Германия това за намаляване на цените на тока. Канцлерът Олаф Шолц поиска от Европейската комисия страните членки да могат да субсидират цените на тока, най-вече за енергоемките предприятия. Намерения, свързани с намаляване на цената на тока, имат ХДС/ХСС с техния кандидат за канцлер Фридрих Мерц, но яснота по отношение на финансирането на мерките няма. Ясно е, че разширяването на мрежата от възобновяеми източници в следващите години е свързано с високи разходи. Предимството от използването на вятърната и слънчевата енергия ще стане финансово забележимо чак когато инфраструктурата бъде изградена.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„От сърцето към ръката“: 200 творби на Dolce & Gabbana са изложени в Париж

„От сърцето към ръката“: 200 творби на Dolce & Gabbana са изложени в Париж

Любопитно Преди 32 минути

Събитието изследва творческия процес на дизайнерите Доменико Долче и Стефано Габана

Редица компании дариха по 1 млн. долара за встъпването в длъжност на Тръмп

Редица компании дариха по 1 млн. долара за встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 43 минути

Встъпването в длъжност на Тръмп, отбелязващо началото на втория му мандат в Белия дом, ще се състои на 20 януари

<p>Храните, които се борят с изменението на климата</p>

<p>&nbsp;</p>

От ядки до водорасли: Въглеродно-отрицателните храни, които се борят с изменението на климата

Любопитно Преди 1 час

Производството на храни отговаря за около една четвърт от човешките емисии на парникови газове

Катастрофа между микробус и лек автомобил край София

Катастрофа между микробус и лек автомобил край София

България Преди 1 час

Шофьорът на лекия автомобил е откаран в болница

Парис Хилтън е с "разбито сърце", след като домът ѝ в Малибу изгоря

Парис Хилтън е с "разбито сърце", след като домът ѝ в Малибу изгоря

Свят Преди 1 час

В емоционален пост медийната звезда сподели, че е съкрушена заради загубата на дома си

<p>Заловиха жена, скрила в бельото си бижута за над 60 хил. лева (СНИМКА)</p>

Заловиха жена, скрила в бельото си бижута за над 60 хил. лева

България Преди 1 час

Контрабандните златни изделия са иззети

<p>Какво се случва с тоалетите на звездите след червения килим?</p>

Какво се случва с тоалетите на звездите след събитие на червения килим?

Любопитно Преди 1 час

Увековечени в онлайн пространството, но съдбата на дрехите е различна

<p>Нападение с чук в университет, има ранени (ВИДЕО)</p>

Нападение с чук в университет в Токио, има ранени

Свят Преди 1 час

Нападението е станало в кампуса на университета "Хосей"

Кое е най-безопасното място в самолета?

Кое е най-безопасното място в самолета?

Свят Преди 1 час

Митове, факти и съвети за безопасно пътуване

Алек Болдуин съди прокурори и следователи, свързани със случая „Rust“

Алек Болдуин съди прокурори и следователи, свързани със случая „Rust“

Свят Преди 2 часа

В иска Болдуин твърди, че прокурорите и следователите умишлено са злоупотребявали с доказателствата, докато са водили делото

НАСА ускорява мисията: Възможен ли е живот на Марс?

НАСА ускорява мисията: Възможен ли е живот на Марс?

Любопитно Преди 2 часа

НАСА планира да върне проби от Марс до 2030г.

<p>Каква е ситуацията с пожарите в&nbsp;Лос Анджелис? (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Най-малко 10 са загиналите при пожарите в Калифорния

Свят Преди 2 часа

Двата най-големи горски пожара в района на Лос Анджелис са унищожили досега над 10 000 жилища

<p>Фабрика за ацетон пламна в руската Ленинградска област (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Фабрика за ацетон пламна в руската Ленинградска област

Свят Преди 2 часа

За момента няма информация за причината за пожара

Денонощен ад в столичен квартал: Мъж заплашва съседи с пистолет

Денонощен ад в столичен квартал: Мъж заплашва съседи с пистолет

България Преди 2 часа

По думите на съседите му, въпреки че е освидетелстван и е лежал няколко пъти в психиатрия - мъжът притежава огнестрелно оръжие

<p>В този град в Италия е забранено да се разболявате (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

В този град в Италия е забранено да се разболявате

Свят Преди 3 часа

Каква е причината за необичайната заповед

Българи за огнения ужас в САЩ: Вечер не може да спиш спокойно, въздухът е много токсичен

Българи за огнения ужас в САЩ: Вечер не може да спиш спокойно, въздухът е много токсичен

Свят Преди 3 часа

Всяка година през януари и февруари ветровете са силни и има обявена тревога за опасност от пожари, коментира Антон Касабов