П апа Франциск, който почина на Великденския понеделник, нарушава дългогодишната традиция, когато става въпрос за последния си земен дом. Вместо катакомбите под базиликата „Свети Петър“, Франциск поиска неговото тяло да бъде положено в базиликата Санта Мария Маджоре, известна още като Света Мария Майор, пише CNN.
За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън базиликата Свети Петър във Ватикана.
“Гробницата трябва да е в земята; семпла, без особена украса и с единствения надпис: Франциск”, написа папа Франциск в завещанието си, публикувано от Ватикана.
Погребението, което ще се проведе тази неделя – 27 април – на площад Св. Петър в Рим, ще бъде финансирано от дарение на благодетел. След погребението тялото на папа Франциск ще бъде отнесено в базиликата от другата страна на рекаТибър в Рим, където ще бъде положено за вечен покой.
Базилика Санта Мария Маджоре – храм на светлината
Макар бъдещата гробница на Франциск да бъде скромна, базиликата блести със злато и светлина: таванът е покрит с позлатено дърво, а светлината от високите прозорци озарява сложните мозайки и колони. В дните след смъртта на папата, стотици богомолци и посетители се стичат, за да зърнат мястото, което той толкова силно обичаше.
Санта Мария Маджоре се възвисява на един от седемте хълма на Рим, а нейната камбанария е най-високата в италианската столица. Според легендата, именно тук през август 358 г.—сред лятна жега—пада сняг, който посочва точното място, където според Божията воля трябва да бъде издигната църквата.
Място на лична духовна връзка
Базиликата, такава каквато я познаваме днес, е поръчана от папа Сикст III през 431 г., а мозайките й са великолепен пример за раннохристиянско изкуство. За Франциск това място винаги е било специално – често посещава базиликата, за да се помоли пред иконата Salus Populi Romani, поверявайки на Мария своите апостолски мисии.
Именно в Санта Мария Маджоре Франциск започва първия си пълен ден като папа през 2013 г., както и прави първото си посещение след последната си хоспитализация, за да остави цветя пред светинята на Дева Мария. Още през декември 2023 г. Франциск споделя плановете си: „Искам да бъда погребан в Санта Мария Маджоре", каза той.
"Защото това е моята лична духовна връзка.“
Вече е "осигурено място за неговото погребение", каза папата тогава и добави с усмивка, че „ще направи премиера на новия ритуал“ на опростените папски погребения.
Избягване на блясъка и протокола
Въпреки че седем други папи са погребани в Санта Мария Маджоре, Франциск ще бъде първият, който няма да бъде погребан в базиликата Свети Петър след Лъв XIII, който почина през 1903 г. и беше положен в базиликата Сан Джовани ин Латерано. Последният папа, погребан в Санта Мария Маджоре, е Климент IX през 1669 г.
Папа Франциск неведнъж е нарушавал папските традиции. Още при началото на понтификата си той отказва да живее в Апостолическия дворец, предпочитайки скромния апартамент в къщата за гости „Санта Марта“. Като кардинал в Буенос Айрес той се придвижва с метро вместо с луксозен автомобил – скромност, която остана негова запазена марка и като папа.
Базиликата като духовен център след смъртта
След смъртта му, базиликата Санта Мария Маджоре се изпълва с опечалени. Атмосферата обаче не е мрачна – напротив, въздухът е зареден с жива музика, а литургията звучи тържествено.
„Това беше просто забележително преживяване,“ разказва Кери Брудър, 71, от Канада. „Знаете, че хората от векове влизат там... и това просто ви кара да се чувствате малки, но в добрия смисъл.“
Виктория Ферейра, пристигнала от Бразилия за Великден, също споделя развълнувано впечатлението си: „Той ни изпълни с любов, със съпричастност, с надежда. И мисля, че трябва повече от всякога да имаме това в ума си и в действията си – да бъдем като него.“