Защо случаят Хашоги ще има сериозни геополитически последици
Джамал Хашоги   
Източник: ЕПА/БГНЕС
14

Т очно преди една година, заедно с делегация от журналисти от цял свят посетих Саудитска Арабия. Главната цел беше отразяването на ежегодното поклонение хадж, което се извършва в Мека и Медина, но също така бяха осъществени редица срещи с официални лица, включително с крал Салман и принц Мохамад бин Салман. Информацията за самото пътуване и онова, което видяхме с колегите от няколко държави, публикувах във Vesti.bg. Но отвъд статиите имаше няколко теми, които останаха на ниво разговори, а записките по тях пазех за книгата, която подготвям, свързана с политиката в Близкия изток от последните години. Изчезването в Истанбул на саудитския журналист и арабски интелектуалец – Джамал Хашоги – ме накара да разгледам онова, което съм си водил като бележки от срещите и да споделя част от информацията тук, защото случаят с Хашоги ще има сериозни геополитически последици.

Джамал Хашоги е известно име не само в арабския свят, но и далеч извън него. Неговите коментари получиха международна видимост, след като получи място като коментатор в американското издание The Washington Post. Именно от страниците на вестника Хашоги най-яростно критикува престолонаследника Мохамад бин Салман. Хашоги никога не е бил критик на саудитската държава и кралска власт, дори напротив – той например поддържа идеята за блокада над Катар или участието на Рияд в потушаването на антиправителствените протести в Бахрейн. Личната критика и вражда с Мохамад бин Салман обаче е нещо съвсем различно и най-вероятно тя доведе до изчезването му.

Джамал Хашоги е известен и като един от журналистите, прекарали най-дълго време с Осама бин Ладен. Като кореспондент години наред Хашоги изучава Бин Ладен, което критиците му използват, за да го набедят, че има връзки с Ал Кайда. Това отдавна е доказано, че няма общо с истината, но днес тезата отново се разпространява като част от кампанията срещу него, разгръщаща се на фона на новините за изчезването му. Няма спор, че е отразявал развитието на Ал Кайда и нейният лидер, но може да се каже, че работата му като репортер е една от причините днес да имаме толкова добра информация за вътрешните дейности на групировката.

Противниците на Хашоги го определят и като привърженик на Мюсюлмански братя – той наистина е симпатизирал на движението, но през годините става откровен либерал и към момента на изчезването си той е далеч от всякакви коментари или позиции, които поддържат дейността на Братята. Мюсюлмански братя, обаче, са считани за вражеска сила от Саудитска Арабия и са преследвани усърдно, ето защо днес Хашоги открито е наричан „ихуан“ – арабската дума за Братство, станала нарицателна заради Мюсюлмански братя, и с което се цели злепоставянето му.

Джамал Хашоги напусна Саудитска Арабия през септември 2017 – малко, след като нашата делегация беше посетила кралството и беше провела разговорите си с Мохамад бин Салман и неговите министри. В двореца на краля в Мека присъстваха няколко делегации, като най-големите бяха на Китай и Русия. Малко по-рано китайците бяха сключили важни сделки със Саудитска Арабия на стойност милиарди долари. Руснаците също имаха интереси в кралството, подготвяйки почвата за бъдещата визита на крал Салман в Москва. Именно в двореца бяха проведени първите разговори за сключване на споразумения между Кремъл и Рияд.

Другото важно събитие, на което станахме свидетели, беше неофициалното коронясване на принц Мохамад бин Салман. Баща му, кралят, изнесе реч, която даде да се разбере, че е ясно кой ще го наследи след смъртта или оттеглянето му, и затвърди предположенията, които си правеха световни анализатори. Мохамад бин Салман е енергичен и амбициозен, което според администрацията в кралството е това, от което се нуждае държавата в момента.

Принцът вече беше станал известен – не с Визия 2030, която се смята за най-мащабната икономическа и социална платформа за промяна в саудитската история, а с намесата на саудитската армия във войната в Йемен. Именно заради това участие Мохамад бин Салман получаваше най-много критики, още повече, след като няколко въздушни удара на саудитските самолети, причиниха смъртта на цивилни.

Но дотогава Мохамад бин Салман все пак беше считан за реформатор и защитник на промяната, включително с допускането на жените в обществения живот на кралството и най-вече заради увеличаването на личните свободи. Медиите са една от сферите, в които принцът искаше да види промяна и именно преди година бяха засилени както саудитските издания, така и PR кампанията за промяна на имиджа на кралството.

Джамал Хашоги е една от причините Мохамад бин Салман да засегне темата за свободата на медиите. Безспорно Хашоги е един от най-видните арабски интелектуалци, а последователите му в социалните мрежи са милиони. Макар да имаше и преди проблеми с властите, до момента, в който той не започна критики към престолонаследника, той все пак имаше свободата да публикува и най-вече да живее спокойно в Саудитска Арабия. Когато напусна дома си през септември миналата година, Хашоги вече беше неофициално обявен за персона нон грата заради критиката си към политиките на принца, включително за участието на Саудитска Арабия във войната в Йемен. Някъде в този момент Мохамад бин Салман е взел решението, което го превръща от обещаващ реформатор в новия Кадафи.

Сваленият либийски лидер беше известен с атаките си срещу дисиденти и критични дисиденти, живеещи в изгнание и затова днес анализатори обвързват Мохамад бин Салман с неговия образ. Докато детайлите около разследването тепърва ще излизат, случаят с Хашоги има отражение върху поне три теми: отношенията между Саудитска Арабия и Турция, отношенията между Саудитска Арабия и САЩ, и съдбата на десетки други критици, дисиденти и противници, не само на кралството, но и като цяло на авторитарни режими.

Разследването, което продължава в момента, е водени от турската полиция, тъй като Хашоги изчезна при посещение на саудитското консулство в Истанбул. Той е трябвало да уреди документи, свързани с очакваната му женитба с годеницата му, която е гражданка на Турция. Турция, която от години има обтегнати отношения със Саудитска Арабия, отправи обвинения към саудитски дипломати, че са участвали в покушението и вероятното убийство на саудитския журналист. Макар още не всички детайли да са налице, саудитците трябваше да пратят специална делегация в Анкара тези дни, за да води разговори директно с най-висшите турски официални лица. Предвид, че Турция е основен партньор и съюзник на Катар, който пък е подложен на саудитска блокада от година насам, за Рияд е особено важно турците да бъдат на негова страна. Засега обаче разривът между двете регионални сили се увеличава и като лош знак към саудитците, Анкара освободи задържания преди време американски пастор Андрю Брънсън. Освобождаването му се счита за жест към Тръмп, който наложи санкции върху Турция заради задържането на пастора. Посланието е ясно: ние освобождаваме и нормализираме отношения с вас, но вие ни помагате срещу Саудитска Арабия.

САЩ се оказаха страна по случая с Хашоги най-малкото, защото той беше автор в едно от най-видните американски издания. Турската полиция предаде на САЩ част от записите, на които се твърди, че се чува ясно планът на саудитски служители относно Хашоги. Тръмп, обаче, има много добри отношения със Саудитска Арабия, като именно кралството беше първата му чуждестранна визита. Един от съветниците на Тръмп, Джаред Къшнър също има сериозна обвързаност лично с Мохамад бин Салман, а американските военни сили подкрепят саудитската армия в Йемен. В момента политици в САЩ упражняват натиск върху президента да предприеме действия, които биха отчуждили САЩ от Саудитска Арабия, които са един от най-старите им съюзници и търговски партньори в Близкия изток. Дали Тръмп ще бъде критичен към Мохамад бин Салман, точно, когато търси увеличаване на натиска върху Иран, не е ясно и анализатори изразяват скептицизъм с право – все пак първото изказване на Тръмп по случая с Хашоги беше, че няма за що да се намесват, след като журналистът не е дори американски гражданин.

И на трето, но не последно място, изчезването на Джамал Хашоги хвърля сянка върху цялата международна система. Неговият случай, изчезването в Китай на шефа на Интерпол и опитите за атаки на Иран по базирани в Европа критици, оправят въпроси дали опонентите на авторитарни режими могат да се чувстват в безопасност. Тази тема е особено важна за сирийците, които са обект на преследване от режима на Асад и се задава въпросът дали наистина може да има реформи в арабските правителства.

Изчезналият журналист вероятно е убит в Истанбул

Саудитският крал смени наследника си

Борба за власт между принцове в Саудитска Арабия

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

България Преди 28 минути

Продължава работа по реконструкцията на ул.“Опълченска“ в участъка между бул.“Сливница“ и бул.“Тодор Александров“

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Свят Преди 42 минути

За да бъде одобрена кандидатурата ѝ, тя трябва да получи 2/3 от гласовете

,

Риба-призрак е забелязана 20 години, след като е мислена за изчезнала

Любопитно Преди 1 час

Първоначалното изчезване на рибата все още поражда по-голяма загриженост за бъдещето на други мигриращи видове

Изкуствен интелект ще ни разкрие за какво си говорят прасетата

Изкуствен интелект ще ни разкрие за какво си говорят прасетата

Любопитно Преди 1 час

Разработен е алгоритъм с AI, който може да интерпретира какво казват животните

Apple Vision Pro

Apple обмисля да направи умни очила, но под условие

Технологии Преди 1 час

Компанията е започнала проучване на продуктите, които вече са на пазара

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Свят Преди 8 часа

Русия се опитва да изгони украинските сили от тази граничеща с Украйна територия

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

България Преди 9 часа

Движението се осъществява в едната лента в посока Варна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Разкриха условията на Русия за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

Общият обем на документа е шест страници основен договор и четири страници приложения

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Русия е ядоса, обяви изборите в Молдова за най-недемократичните

Свят Преди 10 часа

Захарова обвини молдовските власти в "многобройни нарушения и фалшификации"

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

ЕК: Рано е да се обсъжда спиране на санкциите срещу производителите на автомобили

Свят Преди 11 часа

Повечето европейски производители на автомобили призоваха за спешни мерки за помощ

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

Отварят за движение северното платно на бул. „Сливница“ при “Опълченска“

България Преди 12 часа

Възстановява се движението по пътните платна на мостовото съоръжение

„Възраждане” подписва декларацията на ПП-ДБ срещу гаранции

„Възраждане” подписва декларацията на ПП-ДБ срещу гаранции

България Преди 12 часа

От партията са изпратили на ПП-ДБ проект на решение за задължаване на Министерския съвет

ДАНС и МВР докладваха за изборните нарушения

ДАНС и МВР докладваха за изборните нарушения

България Преди 12 часа

От МВР посочват, че са били предприети всички необходими мерки

<p>Президентът обяви кога ще свика новия парламент</p>

Президентът обяви кога ще свика новото Народно събрание

България Преди 12 часа

Радев заяви, че предоставя допълнително време на партиите за разговори

„Гунди - легенда за любовта“ събори 14-годишен рекорд  само за първите си 17 дни на екран

„Гунди - легенда за любовта“ събори 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран

Любопитно Преди 13 часа

Филмът на Димитър Димитров вече официално е най-гледаният български филм в новата история на родното кино

ПП-ДБ сезира Конституционния съд за изборите

ПП-ДБ сезира Конституционния съд за изборите

България Преди 13 часа

Атанасов: Внасяме конституционно искане, така че всички секции да бъдат повторно преброени