С лед фалитите на „Банка на Силициевата долина” (SVB) и „Сигничър” в края на изминалата седмица се породиха редица въпроси - защо се стигна до тези фалити, как това ще повлияе на акциите в Европа и по какъв начин може да дестабилизира световната икономика. С тези събития фалитите на банки в САЩ стават три в цялата американска банкова история.
Защо се стигна до фалитите?
Сривът на SVB настъпи внезапно, след като в продължение на 48 часа клиентите изтегляха депозити от банката в рамките на класическо масово теглене на пари от банката.
Най-големият банков фалит в САЩ от 2008 г. насам разтърси света
Но причината за нейния крах е отпреди няколко години. Подобно на много други банки SVB вложи милиарди в американски държавни облигации в ерата на почти нулевите лихвени проценти.
Това, което изглеждаше като сигурен залог, бързо се провали, тъй като Федералният резерв повиши агресивно лихвените проценти, за да овладее инфлацията.
Когато лихвените проценти се повишават, цените на облигациите падат, така че скокът на лихвите намали стойността на портфейла от облигации на SVB. Миналата седмица портфейлът носеше средна възвръщаемост от 1,79%, което е далеч под доходността на 10-годишните съкровищни облигации от около 3,9%, съобщи Ройтерс.
В същото време поскъпването на лихвите от страна на Фед доведе до повишаване на разходите по заемите, което означава, че технологичните стартъпи трябваше да насочат повече парични средства за погасяване на дългове. Едновременно с това те изпитваха затруднения при набирането на ново финансиране с рисков капитал.
Това принуди компаниите да използват депозити, държани от SVB, за да финансират дейността и растежа си.
Втора голяма банка фалира в САЩ
Фалитът на Silicon Valley Bank (SVB) в петък, последван от Signature Bank дни по-късно, предизвика шокови вълни по търговските борси в цял свят.
При първоначалните сделки лондонският бенчмарк индекс FTSE 100 се понижи с 0,6% до 7 503,85 пункта в сравнение със затварянето в понеделник.
HSBC оглави класацията на падналите, като се понижи с 2,5% ден след като се съгласи да купи британското подразделение на SVB.
В еврозоната парижкият индекс CAC 40 отстъпи с 0,2% до 7 001,31 пункта, като Credit Agricole потопи стойността си с 1,4%.
Франкфуртският DAX обаче се повиши с близо 0,1% до 14 968,48 пункта, но Commerzbank потъна с 0,8%.
Roku, Roblox and other martech companies relieved by Silicon
— Rafael Chaves Ruiz (@emailmarketar) March 14, 2023
Valley Bank bailouthttps://t.co/FJBupc4AaN pic.twitter.com/uQKW1hlrr8
Азиатските индекси поевтиняха, като кредиторите от региона понесоха основната тежест от продажбите.
"Банковите акции в световен мащаб продължиха да усещат отзвука от последиците от емисията на Silicon Valley Bank, като в резултат на това общите настроения отслабнаха", заяви Ричард Хънтър, ръководител на отдел "Пазари" в Interactive Investor.
Яростната надпревара за преоценка на очакванията за лихвените проценти също засегна пазарите, защото инвеститорите залагат, че Федералният резерв няма да се реши да повиши лихвите през следващата седмица, предаде Ройтерс.
Какво предстои?
Понастоящем трейдърите виждат 50% вероятност да не се стигне до повишение на лихвите, като понижението на лихвите е предвидено за втората половина на годината. В началото на миналата седмица напълно се очакваше повишение с 25 базисни пункта, а вероятността за 50 базисни пункта беше 70%.
Според анализаторите несигурността продължава да съпътства финансовия сектор, като инвеститорите все още са изключително притеснени за състоянието на по-малките световни банки, перспективата за по-строги регулации и предпочитанието за защита на вложителите за сметка на акционерите, ако други банки фалират.
ЕС: Няма риск от "заразяване" на банковия сектор
Застрашена ли е Европа?
Европейският съюз не вижда риск от "зараза" в европейския банков сектор след колапса на "Силикон вели банк" - Ес Ви Би (Silicon Valley Bank - SVB) в САЩ. Това заяви днес европейският комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони. "Има възможност за индиректно заразяване, но в момента не виждаме това като конкретен риск", каза Джентилони в Брюксел в началото на срещата на финансовите министри от Еврогрупата.
В понеделник големите американски банки загубиха около 90 млрд. долара от стойността на акциите си, с което загубите им през последните три търговски сесии достигнаха близо 190 млрд. долара.
"Никой не е убеден, че сме видели крайната реакция", що се отнася до проблемните банки, заяви анализаторът на Briefing.com Патрик О'Хеър.
След фалита на SVB: Акциите на банки по света се сринаха
"Пазарът е настроен за "първо продай, после задавай въпроси", каза О'Хеър и добави, че ръстовете на Apple, Microsoft и други по-големи акции показват защитна тенденция сред инвеститорите да се придържат към надеждни компании.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!