В пакета от санкции срещу Русия, обявен от американския лидер Джо Байдън на 23 февруари, САЩ избягват най-тежките мерки, останали в арсенала, тъй като въвеждането им може да подкопае световната икономика, коментира агенция „Блумбърт“.
Отбелязва се, че списъкът от 200 страници на съоръжения, базирани в Русия, Обединените арабски емирства, Китай и други страни, е най-големият пакет от финансови ограничения след руско нахлуване в Украйна.
САЩ въвеждат над 500 нови санкции на Русия
Но както отбелязва изданието, компаниите и секторите, които не са включени в този списък, са не по-малко забележими. Става дума за металургичния сектор, енергетиката, както и вторични санкции срещу банките.
„Тази предпазливост показва, че въпреки всички приказки на Байдън за санкции, неговият екип не е готов да преследва потоци от приходи от страх да не предизвикат мащабни сътресения, които биха могли да се отразят върху икономиката на САЩ“, пише „Блумбръг“. А според експертите тези мерки действително биха навредили на руската икономика.
Байдън: САЩ ще наложат "сериозни санкции" на Русия заради смъртта на Навални
Смята се, че възможните цели при по-твърд подход включват чуждестранни банки, помагащи на Русия да закупи технологии и материали, от които се нуждае, за да продължи войната си, както и търговия с обогатен уран и метали като алуминий и никел.
САЩ биха могли също така да конфискуват и разпределят замразени руски суверенни активи. Всички тези мерки носят значителни рискове, обобщава „Блумбърг“, на която се позовава украинската агенция УНИАН.
Видеото е архивно: Лидия Шулева: 13-ият пакет санкции срещу Русия няма да засегне икономиките на ЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!