Д омакинството на Саудитска Арабия на висши американски и руски дипломати за среща за преговори за край на конфликта в Украйна подчертава стремежите на кралството да се превърне в глобален актьор, способен успешно да посредничи в международни конфликти. Друга вероятна цел: добавяне на лост за влияние за Рияд в бъдещи преговори за съдбата на следвоенна Газа.
На срещата във вторник между САЩ и Русия се очаква Кралството да отиде отвъд ролямата на просто домакин и да играе посредническа роля,
каза саудитски служител пред CNN. Саудитският екип ще бъде ръководен от съветника по националната сигурност на страната.
Изборът на място за тези преговори – описано от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков като такова, което „общо взето подхожда“ на Съединените щати и Русия – се смята за победа за 39-годишния де факто лидер на кралството, престолонаследника принц Мохамед бин Салман. Той е на мисия да трансформира своята богата на петрол страна и нейното фундаменталистко ислямистко минало в нация, която може да култивира мека сила от огромно богатство.
„Не мисля, че има друго място, където лидерът да има толкова добри лични отношения както с Тръмп, така и с Путин“, каза саудитският коментатор Али Шихаби, добавяйки, че за „Саудитска Арабия събитието е престижно и засилва саудитската мека сила в регионален и глобален план“.
Всичко това е част от по-широка промяна. През последните години Саудитска Арабия промени политиката си към неутралитет в глобалните конфликти с надеждата да привлече милиарди инвестиции, които биха могли да помогнат за постигането на „Визия 2030“ – планът на престолонаследника да диверсифицира саудитската икономика далеч от петрола. Принц бин Салман значително се оттегли от Йемен след години на война със съседните хуси, той възстановява връзките си с регионалния съперник Иран и поддържа близки отношения с Китай и Русия – като същевременно запазва близките отношения и със Запада.
Връзки както с Путин, така и с Тръмп
В допълнение към домакинството на международни боксови двубои и фестивали за електронна музика, Саудитска Арабия се стреми да създаде имидж на глобален миротворец, като е домакин на срещи на донори за помощ и мирни конференции. През август 2023 г. тя беше домакин на двудневнасреща на върха за мир в Украйна с представители от повече от 40 държави (макар и без Русия), а през февруари същата година обеща 400 милиона долара помощ за Украйна.
Възходът на принц бин Салман като мощен посредник в преговорите произтича от близките му отношения с президента на САЩ Доналд Тръмп, който подкрепи младата кралска особа, когато той беше отбягван в международен план след убийството на колумниста Джамал Хашоги от саудитски агенти.
През 2017 г. Тръмп наруши традицията, като избра Саудитска Арабия за първото си международно президентско посещение. Дори след като той загуби изборите през 2020 г., Саудитска Арабия продължи тесни бизнес връзки с Тръмп, като инвестира 2 милиарда долара във фирма, председателствана от неговия зет Джаред Къшнър и обяви планове за изграждане на кули на Тръмп в кралството.
Престолонаследникът също има топли връзки и с руския президент Владимир Путин, който също отказа да изолира принца след убийството на Хашоги. Принц бин Салман устоя на натиска на Запада да отблъсне Москва след нахлуването в Украйна и продължи да се координира тясно с Путин, за да контролира глобалните доставки на петрол, дори застана на страната на Русия, като отхвърли призивите на администрацията на Байдън за увеличаване на производството на петрол през 2022 г. Путин посети кралството през 2023 г. и ухажва Рияд да се присъедини към БРИКС – блок от държави, които се стремят да противодействат на икономическото влияние на САЩ.
Хеджирането на отношенията на Саудитска Арабия в един все по-поляризиран свят се оказа полезно, казват анализатори. Принц бин Салман е изиграл сериозна роля в освобождаването на американския учител Марк Фогел от руския арест миналата седмица, каза пратеникът на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф. Саудитска Арабия, заедно със своя съсед Обединените арабски емирства, също успяха да посредничат при няколко обмена на затворници между Украйна и Русия.
В понеделник Уиткоф се присъедини към съветника по националната сигурност на САЩ Майк Уолц и държавния секретар Марко Рубио за среща с принц бин Салман в саудитската столица Рияд, само един ден преди планираните разговори с руския външен министър Сергей Лавров, помощника на Путин Юрий Ушаков и шефа на руския суверенен фонд Кирил Дмитриев.
Трябва да се отбележи, че разговорите във вторник няма да включват Украйна. Въпреки това президентът Володимир Зеленски, който е в столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби, каза, че ще пътува до Саудитска Арабия по-късно тази седмица за отделни разговори със саудитски официални лица.
Поглед към Газа
В по-дългосрочен план Саудитска Арабия може да се стреми да използва ролята си на посредник в срещата между Русия и САЩ, за да се възползва от неотложен регионален въпрос – противоречивото предложение на Тръмп САЩ да поемат собствеността върху Газа и да преместят жителите ѝ за постоянно.
По-рано този месец Тръмп изложи визия за постигане на мир в Близкия изток чрез преустройство на разкъсаната от войната ивица Газа с първокласни жилища в стил „Ривиера“ и постоянно преселване на повече от 2 милиона жители. Арабските страни бързо отхвърлиха идеята. В края на тази седмица в Саудитска Арабия ще има среща на върха, на която ще бъде обсъдено контрапредложение, преди да бъде представено на Тръмп.
„Като улеснява заявената от президента Тръмп цел за прекратяване на войната в Украйна, Саудитска Арабия е в добра позиция да натрупа червени точки във Вашингтон. Кралството, което е планирано да бъде домакин на мини-арабска среща на върха в петък, би могло да се възползва от добрите си отношения с администрацията на Тръмп, за да помогне за преодоляване на пропастта между американските и арабските позиции за съдбата на Газа“, каза Хасан Алхасан, старши сътрудник по политиката в Близкия изток в Международния институт за стратегически изследвания в Бахрейн.
През следващите четири години принц бин Салман може да разчита на близките си отношения с Тръмп – но принцът все още може да се окаже в трудни ситуации, опитвайки се да балансира регионалните си интереси на фона на агресивните искания от американския президент. Тръмп би искал да види отношенията между Саудитска Арабия и Израел нормализирани, но на фона на нарастващия гняв в Близкия изток заради военната кампания на Израел в Газа, защитата на пътя към палестинска държавност е политически неподлежаща на обсъждане за принц бин Салман.
„Постигането на траен и справедлив мир е невъзможно без палестинският народ да получи законните си права в съответствие с международните резолюции, както беше изяснено преди това както на бившата, така и на настоящата администрация на САЩ“, се казва в изявление на кралството по-рано този месец в отговор на плана на Тръмп за Газа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!