С тратегическо военно учение "Запад-2017" започнаха днес въоръжени сили на Русия и Беларус на територията на двете страни, съобщи руското министерство на отбраната.
В учението участват около 12 700 военнослужещи - близо 7200 от Беларус и близо 5500 от Русия, 70 самолета и хеликоптера, близо 250 танка, към 200 артилерийски системи и миномети, също и 10 кораба.
На три полигона в Русия и на шест в Беларус, както и в беларуската местност Дретун, ще се тренират тактически схеми с бойни стрелби, включващи действия на авиация и сили за ПВО.
Министерството на отбраната в Москва изтъква, че военното учение има изцяло отбранителен характер и не е насочено срещу каквито и да било държави или групи от страни.
"Запад-2017" ще приключи на 20 септември. Подобни учения имаше през 2009 и 2013 г.
Учения «Запад-2017» в цифрах: инфографикаhttps://t.co/1BTA3xh5Gn pic.twitter.com/EHWa4EVyKJ
— Телеканал ЗВЕЗДА (@zvezdanews) September 14, 2017
"Запад-2017" предизвика същинска паника в Европа,
пише руското издание "Ведомости".
Още през февруари литовската президентка Далия Грибаускайте заяви пред сп. "Форин полиси", че учението може би ще се използва за нахлуване в Балтика, а естонският и германският министри на отбраната - Юри Луйк и Урсула фон дер Лайен, изчислиха, че в маневрите ще участва стохилядна войска, пише изданието.
Зам.-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин информира предварително, че в учението участват 12 700 души, а това не надхвърля тавана, установен с Виенския документ от 2011 г, поради което не се изисква да бъдат поканени наблюдатели от чужбина.
Доклад посочи Русия като заплаха за България, депутатите с реакции
Как Русия промени правилата на световната игра
Според Фомин сценарият на маневрите предвижда борба с терористи, подпомагани от чужбина.
Западни политици казват, че Москва огласява по-ниски цифри от реалните, и сочат за доказателство близо 40-те хиляди железопътни вагона, поръчани в началото на годината от руското министерство на отбраната за превози до Беларус.
Тези вагони са предназначени за всички военни превози през годината между двете страни, обяснява Виктор Мураховски, редактор на сп. "Арсеналът на Отечеството". Самото учение според него е по-скоро командно-щабно, затова се използват малко войски: един танков батальон имитира действията на дивизия, а рота морски пехотинци - на цяла бригада.
'Zapad-2017' war games: What does Moscow want? https://t.co/Y5X1i6sHuI pic.twitter.com/xD8wEzrQIX
— dwnews (@dwnews) September 10, 2017
"Алармизмът в изявленията за тези учения (. . .) от страна на Полша, Украйна и балтийските страни не е толкова израз на реални страхове, колкото желание да вдигнат своята значимост в очите на САЩ", твърди политологът Прохор Тебин.
Собствени интереси имат и американското европейско командване, и армията на САЩ - на първо място в рамките на борбата за дял от бюджета. Също и американският военнопромишлен комплекс - в момента се обсъждат продажбите на противовъздушни ракетни комплекси "Пейтриът" на Полша и Румъния, добавя Тебин.
Си Ен Ен обаче отбелязва, че това не са неоправдани притеснения, тъй като
два пъти през последното десетилетие - Грузия през 2008 г. и Крим през 2014 г.,
Кремъл е използвал военни учения, предхождащи нашествие. Маневрите "Запад", провеждани на всеки четири години, са особено застрашаващи, тъй като често симулират използването на ядрени оръжия, посочват Томас Донъли и Гари Шмит от American Enterprise Institute, в коментар за Си Ен Ен, и допълват, че учението се провежда в непосредствена близост до Полша и две от балтийските държави.
Би Би Си отбелязва, че учението е най-голямото от времето на Студената война.
Зам.-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин, в интервю за "Дойче веле" обясни, че името на учението означава западната част на Русия, а не страните от Запада.
"Названието "Запад" не бива да се възприема в политически смисъл като географски термин, включващ страните от Запада, от ЕС и членките на НАТО. Названието "Запад" означава Западна Русия и Беларус, която е разположена още по на запад", посочи Фомин.
Запитан по повод учението могат ли жителите на Източна Европа и Балтика да спят спокойно, Фомин даде положителен отговор. "И го казвам сериозно", подчерта той.
Вчера вътрешният министър на Латвия Рихард Козловскис призова жителите на страната да бъдат активни и бдителни по време на руско-беларуското учение. "Трябва да издържим тази седмица. Надявам се да се справим, Русия да приключи тези маневри и да няма никаква ескалация", заяви той.
Преди месец украинският министър на отбраната Степан Полторак съобщи, че Киев е предвидил мерки с оглед евентуално нахлуване на руски войски. Събитията по границата с Украйна по преценка на Киев не са приятелски стъпки, добави той. А секретарят на украинския Съвет за сигурност и отбрана Олександър Турчинов заяви, че според него руската армия ще упражнява настъпление срещу Полша и Литва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!