Р уската армия има огромно числено превъзходство и въпреки това губи във войната в Украйна. Каква е причината?
Основният проблем е цялостната тактическа постановка на въоръжените сили на Русия. Заради огромната територия на Руската федерация, разпростряла се на два континента, главната цел на армията е защитна.
Пример за обратното е САЩ, чието географско положение дава естествена защита с Тихия океан от запад и Атлантическия океан от изток. Така че американската армия има предимно офанзивни функции.
Войните, в които участва руската армия през последните десетилетия бяха сравнително малки и натрупаният опит е несравним с инвазията в Украйна. Войната в Чечения по същество се водеше за един град – Грозни. Войната в Грузия продължи малко повече от седмица, като загубите на руската армия бяха по-големи, но грузинските въоръжени сили нямаха нито въоръжението, нито числеността, за да се противопоставят на Русия. При първата война в Украйна, украинската армия се разпадна, тъй като много от офицерите бяха руснаци. Така основната роля в сраженията играеха въоръжени националистически милиции. А и Русия официално отричаше да участва в бойните действия. В Сирия руската армия отново се биеше срещу паравоенни формирования.
В момента Русия за първи път от времената на СССР воюва срещу армията на друга голяма държава и тактическата постановка има огромно значение.
Във въздуха руската армия разполага на теория с десетократно повече изтребители. Въпреки това тя все още не може да постигне въздушно превъзходство в небето над Украйна. Много по-големият брой самолети води до това, че руските пилоти имат по-малко летателни часове от украинските.
В небето над Русия липсата на опит не е толкова важна, тъй като изтребителите там са подкрепени от многостепенна противовъздушна отбрана. В Украйна обаче те се изправят срещу подобна ПВО и недостатъчното летателни часове на пилотите са сериозен проблем.
Руските военновъздушни сили нямат реален опит срещу многостепенна противовъздушна отбрана. Украйна се защитава от нейните изтребители МиГ-29 и Су-27. След това от мобилни ПВО системи С-300 със среден радиус на действие, мобилни ПВО системи „Бук” и преносими зенитно-ракетни комплекси „Игла” и „Стингър”.
Тъй като повечето украински ПВО системи са мобилни, руските балистични ракети са безполезни срещу тях. Това принуждава руските пилоти да летят ниско, за да избягват радарите. Така обаче те се превръщат в мишена за преносимите зенитно-ракетни комплекси.
Украйна: Русия е изгубила до 40% от силите, с които е започнала инвазията
Освен това повечето руски мисии са извършвани нощем, което намалява ефективността им.
Неуспехът на Русия да установи въздушно превъзходство, позволява на украинските ВВС да извършват атаки срещу настъпващите руски сухопътни войски, включително и с дроновете си „Байрактар”, закупени от Турция.
На земята положението е подобно. В Русия логистиката на руската армия е осигурена от мащабна железопътна мрежа. Тя е свързана с изградени депа и логистични бази. Цялата тази огромна статична структура е напълно логична за отбранителни цели.
В Украйна обаче нападащата руска армия не разполага с нито един от елементите на типичната си логистика. А статичният подход за изграждане на логистични бази е неефективен при променящата се бързо обстановка на бойното поле.
Украйна: Предприехме контранастъпления
Неефективната логистика забавя значително настъплението на руската армия. Нещо повече статичният подход определя и начина на действие на руските въоръжени сили. Вместо да напредват бързо, елиминирайки целите си, те бавно обграждат украински градове, давайки време на защитниците да се подготвят, след което ги обсаждат, обстрелвайки ги с артилерия. Това води до повече щети и цивилни жертви.
Този подход е бил ефективен през Втората световна война и свърши работа в Чечения, при битката за Грозни. В Украйна обаче, където Русия няма въздушно превъзходство, той превръща руските сили в лесни и предвидими цели за украинските защитници.
Неефективността на руската тактика е особено видима при настъплението срещу Киев. В района има обширни гори. А теренът на много места е блатист. Това принуждава руските бронирани и товарни колони да се движат по пътищата и ги прави лесна цел за украински засади и въздушни удари.
Войната в Украйна ще засили военната мощ на САЩ в Европа
На юг, край Крим, където теренът е по-открит и по-сух, настъплението на руската армия се развива видимо по-добре.
Всичко това не означава, че руската армия по принцип е слабо подготвена или неефективна. Тя вероятно би защитила успешно Русия срещу всеки враг, каквато е и целта на цялостната ѝ тактическа постановка.
Нападайки Украйна обаче руската армия показа, че не е подготвена за подобна мащабна инвазия в друга държава. Същевременно украинските въоръжени сили, които имат подобна тактическа постройка, се възползват от всичките ѝ предимства, защитавайки страната си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!