В медиите постоянно се появяват информации, че Русия и лично президентът ѝ Владимир Путин са заинтересовани от преговори за прекратяване на огъня в Украйна.
Но действията на Кремъл по никакъв начин не потвърждават това, посочва базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната.
Оттам са категорични, че Путин остава незаинтересован към смислени преговори и каквото и да е споразумение, което би му попречило да продължи унищожаването на независимата украинска държава.
Столтенберг: Предложението на Путин не е мирно
Кремъл рутинно се преструва, че има интерес към преговори за мир като част от дългогодишната си информационна операция, която има за цел да убеди Запада да направи отстъпки по отношение на украинската териториална цялост и суверенитет.
В същото време Путин и Кремъл значително засилиха експанзионистичната си реторика за Украйна след декември 2023 г. и все по-често заявяват на руското население, че Русия възнамерява да завладее повече територия в Украйна и се е ангажирала да унищожи напълно украинската държавност и идентичност.
Руските сили водят настъпателни операции през последните месеци, които имат за цел да постигнат оперативен напредък и да пробият фронтовата линия, като откриха нов фронт в Харковска област, за която засега Русия не претендира чрез незаконно анексиране.
Продължават и ударите, целящи да нанесат дългосрочни щети на украинския икономически потенциал.
Според Института за изследване на войната те предполагат, че Кремъл е по-заинтересован от постигането на дългосрочната си цел за победа в Украйна.
Русия засипа Украйна с ракети, също и хиперзвукови
Забавянето на западната помощ сериозно ограничи украинския отбранителен капацитет през последните месеци и ако Путин вярва, че има граници на западната подкрепа за Украйна, тогава той логично би заключил, че подобни ограничения могат да се появят отново в средносрочен план и да позволят на руските сили със сегашните им способности да постигнат значителни териториални придобивки, без да се налага нова мащабна мобилизация в Русия.
Руските искания за украински „неутралитет” и мораториум върху разширяването на НАТО винаги са били и продължават да бъдат едно от основните оправдания на Путин за неговата инвазия в Украйна и всяка хипотетична отстъпка по тези искания би представлявала голямо стратегическо и риторично отстъпление.
Путин също започна инвазията си в Украйна, за да смени украинското правителство с такова, което той определи за подходящо и да „демилитаризира” украинската армия, така че Русия да може едностранно да наложи волята си над Украйна в бъдеще, без да се сблъсква със значителна украинска съпротива.
Повтарящото се съсредоточаване върху признаването на окупираната украинска територия за руска не означава, че Русия ще се откаже от тези по-големи стратегически цели.
Украйна отхвърли предложението за мир на Путин
Прекратяване на огъня, което отстъпва понастоящем окупираната територия, би конкретизирало идеята, че украинската териториална цялост подлежи на преговори, прецедент, който Кремъл със сигурност ще използва, за да настоява за допълнителни териториални отстъпки и да оспори напълно идеята за украинска държавност, смятат от Института за изследване на войната.
Прекратяване на огъня не пречи на Русия да поднови кампанията си за унищожаване на украинската държавност и Москва би използвала всяко примирие, за да се подготви за бъдещи настъпателни операции в Украйна.
Военната намеса на Русия в Крим и Донбас през 2014 г. наруши многобройните международни ангажименти на Москва за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, включително признаването ѝ като независима държава през 1991 г. и Меморандума от Будапеща от 1994 г.
Няма как да вярваме, че Кремъл ще се отнесе по различен начин към каквото и да е мирно споразумение, изключващо Украйна от защитата на НАТО.
Прекратяването на огъня би предоставило на Русия възможност да възстанови деградиралите си сили, да насочи работна сила към военния сектор и да реформира и укрепи армията си без междувременно да понася тежки загуби на фронта.
„Условията са много прости“: Путин е готов да преговаря за мир с Украйна, но има изисквания
В момента Русия се подготвя за възможността за конвенционална война с НАТО и Кремъл вероятно ще гледа на всичко, различно от украинската капитулация, като на екзистенциална заплаха.
Украинско поражение би дало на Русия възможност да разположи силите си по целия източен фланг на Европа от Черно море до Финландия.
Руска победа в Украйна не само ще премахне заплахата от Украйна като потенциален противник по време на възможна конвенционална война с НАТО, но също така ще предостави на Русия допълнителни ресурси, считат от Института за изследване на войната.
Ето защо Путин и Кремъл вероятно гледат на победата в Украйна като на предпоставка, за да могат да водят война с НАТО, а на всяко примирие или договорено споразумение, освен пълната капитулация на Украйна, като на временна пауза в усилията им да унищожат независима украинска държава.
Кремъл може също така отново да симулира интерес към преговорите, за да повлияе превантивно на всякакви бъдещи дискусии между съюзниците на Украйна относно предоставянето на допълнителна помощ, от която украинските сили ще се нуждаят, за контранастъпателни операции в средносрочен план, посочва Институтът за изследване на войната.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!