К огато западняците говорят, че конфликтът в Украйна ще се превърне във „вечна война“, те са склонни да го възприемат като нещо лошо. За руския президент Владимир Путин обаче това вероятно е цел, това сочи коментар на CNN.
Миналата седмица Путин направи датата 30 септември официален празник - Ден на обединението на новите региони с Руската федерация. Отбелязването на една година от анексирането на украинските региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, въпреки че повечето дори не бяха под руски контрол по това време, това даде възможност на Путин да се върне към една от маниите си: борба „за Родината, за суверенитет, духовни ценности, единство и победа“, припомнят от CNN.
Opinion: Why Putler wants a "forever war" https://t.co/vZO8USXjoC
— Cristi_V77 🇷🇴 🇨🇭 🇺🇦 (@cristi_v77) October 3, 2023
Според него това не е толкова война с Украйна, колкото глобален конфликт със Запада, в която Украйна е само бойното поле. В речта си на парада за Деня на победата през 2023 г., обикновено дълга и бомбастична литания от успехи, Путин беше мрачен и ясен, заявявайки, че „срещу нашата родина е отприщена истинска война“.
Той повдигна въпроса за Великата отечествена война, както руснаците описват Втората световна война и предупреди, че "цивилизацията отново е изправена пред решаваща повратна точка", защото "западните глобалистки елити" са решени да "унищожат" Русия.
От една страна, това може да се приеме като апокалиптично алиби за относителното поражение на неговата „специална военна операция“ в Украйна, в която трябваше да бъде бърза операция за налагане на марионетен режим, а се превърна в кървава, пълномащабна война.
Има и още нещо. Когато Путин говори за това като за „решаваща битка за съдбата на родината ни“, по време на тазгодишния парад за Деня на победата, той сякаш говори от сърце към новото верую на своя режим. Той не предлагаше ясна визия за бъдещето, нито дори някаква реална надежда, а само посланието, че нацията е заключена в екзистенциална битка с враждебния Запад, без да се очаква реален край.
Това звучи като една много мрачна перспектива, но от гледна точка на Путин има и своите ясни предимства. Разбира се, войната е катастрофа за Русия. Източници от правителството на САЩ предполагат, че този конфликт вече може да е коствал на Русия 120 000 убити и 170 000-180 000 ранени войници.
Ще са нужни години докато страната се справи с икономическите последици, дори когато мирът бъде договорен и санкциите бъдат отменени. А ефектите от недостатъчно финансираните обществени услуги, дори и без бремето на големия брой физически и психологически увредените ветерани, ще се усетят поне от следващото поколение.
What if Putin decides he wants a forever war in Ukraine and will not play along with a quiet border with Ukraine for NATO to defend? I don’t know. That’s why I say that some wrenching geopolitical dilemmas await us down the road.https://t.co/1l9mObQIhg
— TOWT (@TOWT61564265) September 16, 2023
Но това е и възможност. Тъй като „вечната война“ се превръща в организиращ принцип на „късния путинизъм“, тя извинява, дори изисква, затягащата се хватка на репресиите, от която Путин се нуждае, за да запази контрола си над нацията. Дори и най-малкото несъгласие се превръща в предателство и масовото прехвърляне на ресурси към отбранителния сектор се превръща в необходимост. Последният бюджет предвижда военните разходи да се увеличат с почти 70% през следващата година - три пъти повече от комбинираните разходи за здравеопазване, образование и опазване на околната среда, става ясно от публикувания коментар на CNN.
На бойното поле Путин може да си каже, че печели, като не губи. Украинската контраофанзива е пробила първата руска отбранителна линия в южната Запорожка област, както и някои локални пробиви във втората. Надеждата на Киев е, че ако не успее да разсече на две нахлуващите сили, поне ще стигне достатъчно далеч, за да може да обстрелва пътните и железопътните „сухопътни мостови“ връзки, свързващи Крим с континенталната част на Русия.
Тъй като зимата наближава, се опитват да разберат дали това ще бъде възможно. Ако не, Москва ще има възможност за глътка въздух, по време на която да изгради повече защита, да събере повече войски и да се надява волята на Запада да финансира Украйна в тази война намалява, става ясно от анализа на изданието.
Не можем да знаем дали Путин наистина вярва, че Русия може да извлече някаква победа, или просто чувства, че няма друга алтернатива, освен да се надява, че може да надживее враговете си. Въпреки това, от негова гледна точка, приказките за „вечна война“ имат едно последно предимство - те са деморализиращи за враговете му.
В края на краищата съвсем различно е да си представим украинска военна победа на гърба на решителността на нейните войници и превъзходството на оборудването, предоставено от Запада. И все пак съществува истинска пропаст между това и трайния мир.
Дори ако всеки руски войник бъде изтласкан от Украйна, което ще отнеме известно време, това просто ще премести фронтовата линия към националната граница. Русия все пак ще може да възстанови силите си, да изстрелва дронове и ракети срещу украинските градове и да направи каквото може, за да попречи на реконструкцията.
Putin’s Forever War
— Rubén Anguiano (@rubenanguiano) August 6, 2023
President Vladimir Putin wants to lead Russians into a civilizational conflict with the West far larger than Ukraine. Will they follow him? https://t.co/YBeBevHwO0
Междувременно, докато справянето на Путин с юлския бунт от шефа на Вагнер Евгений Пригожин и неговата наемна армия остави мнозина в елита несигурни дали той е загубил уменията си да управлява системата, последвалата преждевременна и подозрителна смърт на Пригожин се възприема като строго предупреждение към всеки, да не го предизвикват.
Санкциите имат реален ефект върху руското отбранително производство, но не могат да предотвратят ескалацията му, нито пък изправя икономиката пред колапс. Загубите изглежда не възпират руснаците да се бият доброволно, така че от Генералния щаб казват, че не планират мобилизация на резервисти.
Никоя война не трае вечно, но мирът е някъде там зад хоризонта, завършва анализът на CNN.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!