С ъобщава се, че Владимир Путин е подложен на все по-голям натиск да възприеме по-агресивен подход към войната си срещу Украйна и да въведе пълномащабна мобилизация, но руският президент се бави поради опасения, че това ще наруши пропагандния наратив, който той прокарва вече повече от 18 месеца, твърдят експерти пред "Нюзуик".

В Русия трябва да бъде въведено военно положение, а Путин да обяви втора вълна на мобилизация, за да привлече още стотици хиляди войници да се бият в Украйна, твърдолинейни членове на руския сектор за сигурност казват на руския лидер, съобщи в неделя агенция "Блумбърг", като се позова на пет лица, запознати със ситуацията.

Путин обяви "частична мобилизация" на населението през есента на 2022 г. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви на 21 септември миналата година, че Русия ще се насочи към 300 000 резервисти и бивши военнослужещи с "определени военни специалности и съответен опит". Числото в указа на Путин обаче не е оповестена публично.

Newsweek: Колко огнева мощ остава на Русия?

Кремъл многократно е отхвърлял съобщенията за скрита мобилизация или че може да се проведе втора вълна на мобилизация. Украинският министър на отбраната Олексий Резников по-рано твърдеше, че втората вълна на мобилизация в Русия ще започне през януари 2023 г.

"Днес няма такава необходимост", заяви Путин пред група руски военни кореспонденти и военни блогъри по време на телевизионна среща през юни, когато му бе зададен въпрос дали ще обяви нова мобилизация.

Той обаче каза, че "някои публични фигури казват, че трябва да съберем 1 милион или 2 милиона", като добави: "Зависи от това какво искаме."

"Нюзуик" се е свързал с Министерството на външните работи на Русия за коментар.

Newsweek: Провалът на руския „Бог на войната“

Константин Сонин, политикономист от Чикагския университет, роден в Русия, смята, че Путин вероятно се въздържа от обявяването на масова мобилизация, защото осъзнава, че войната е "дълбоко непопулярна сред огромното мнозинство от руското население".

"Има няколко милиона, които са много щастливи, че има война срещу Украйна, има няколко милиона, които се противопоставят на войната, и има десетки милиони, които не я подкрепят и не протестират", казва Сонин пред "Нюзуик", като отбелязва обаче, че набирането на "доброволци" в Русия е в разгара си, като се предлагат изключително високи заплати в сравнение със средните за страната.

Всички руски бойци, които се сражават в Украйна, имат право на еднократно плащане от Министерството на отбраната в размер на 195 000 рубли (2 080 долара) при подписване на договор за поне една година. Месечните възнаграждения варират в зависимост от военното звание, длъжността и продължителността на службата, но са не по-малко от 204 000 рубли (2 176 долара). Бойците получават и регионални плащания от властите, които варират в цялата страна, според анализ на групата "Не говори Москва", създадена от независими руски журналисти.

Путин вдигна с пет години възрастта за запасна военна служба

Друг фактор, който възпира Путин от открита масова мобилизация, е, че пропагандният разказ, който той и обкръжението му прокарват, е, че Русия не води война, а провежда ограничена по мащаб военна операция, казва Сонин.

"Това му подават в докладите на армията и полицията и това е езикът, на който той говори на своите подчинени и на широката общественост. Обявяването на открита мобилизация ще бъде драстично отклонение от този мироглед, почти като спукване от информационен балон", продължава Сонин, като обяснява, че дори Путин да се опита да мобилизира повече хора за войната, това ще бъде съпроводено с реторика, твърдяща, че не се случва нищо ново.

Нийл Мелвин, директор на отдел "Изследвания на международната сигурност" в британския мозъчен тръст за отбрана и сигурност Кралски институт на обединените служби (RUSI), се съгласява, като заявява пред "Нюзуик", че пропагандното послание на Путин означава, че той "продължава да се движи по ръба по въпроса за мобилизацията".

Освен "Вагнер": Какви други частни армии има в Русия

Мелвин посочва, че досега Путин е успял да води войната, без да се налага да свиква значителен брой млади мъже от големите градски райони на Русия, като основната тежест на бойните действия пада върху войници, привлечени от малцинствата, както и от селските райони и по-малките градове.

Много от призованите при частичната мобилизация на Путин са от руските етнически малцинства, като активисти и местни служители твърдят, че тези групи са били непропорционално засегнати. Още преди обявяването на частичната мобилизация в тези региони са регистрирани повече смъртни случаи, свързани с войната в Украйна.

"Путин се притеснява да не започне масова мобилизация на децата на ключовите си избиратели, които го подкрепят, особено когато Русия се насочва към изборна година през 2024 г.", отчита Мелвин.

Пригожин: Руското военно ръководство заблуждава Путин за войната в Украйна

Той посочва, че макар властта на руския президент да се основава все повече на принуда и контрол върху националните медии, Путин също така се стреми да поддържа социален договор с руското население, който до голяма степен държи последиците от войната в Украйна далеч от ежедневието на руснаците.

"Масовата мобилизация, която става все по-належаща предвид изтощаването на руските сили в Украйна, ще наруши този договор и ще доведе до това семействата в цяла Русия да разберат цената на войната", добавя Мелвин.

Може ли руската икономика да издържи на втора мобилизация?

Руската рубла се срина на фона на санкциите, наложени от Европейския съюз, Съединените щати и други западни съюзници в отговор на нахлуването на Путин в Украйна през февруари 2022 г.

Военен експерт: Украйна има нужда от четири чудеса

Русия беше изхвърлена от глобалната банкова система SWIFT, а западните държави блокираха достъпа на Русия до част от чуждестранните ѝ резерви. Европа също така замрази покупките на руски нефт и газ, а през декември 2022 г. Г-7 се споразумя за ограничаване на цените на руския суров петрол и рафинирани петролни продукти, което допълнително натовари рублата.

Ник Трикет, експерт по руската икономика и стоковите пазари, казва пред "Нюзуик", че колкото повече режимът на Путин използва по-високи нива на разходи, за да поддържа войната, толкова по-трудно е да се управлява обменният курс на рублата.

"Ако мобилизирате икономиката за война, като увеличавате разходите за отбрана, увеличавате търсенето на внос и работна ръка. По-голямата част от стойността на повечето потребителски стоки все още се внася. Колкото повече внасяте, особено при намалени приходи от износа на енергия, толкова по-слаба става рублата", обяснява Трикет.

Путин нареди мобилизация на резерва за обучение - 2 млн. войници

"Колкото по-слаба става рублата, толкова по-висока е инфлацията. Колкото по-висока е инфлацията, толкова повече трябва да се повишават лихвените проценти, за да се убие инфлацията, което смазва строителството и потребителските разходи и изпраща икономиката в по-дълбока рецесия", казва той.

Трикет добавя, че по-нататъшна мобилизация е възможна, но ще бъде свързана с висока икономическа и политическа цена, "скрита от твърде много хора, които приемат данните за руския БВП за чиста монета".

Сонин подчертава, че според него руската икономика няма да загуби много в номинални стойности на БВП, "защото към момента тя се движи предимно от надутия принос на увеличеното военно производство и ще продължи да се срива по отношение на качеството на живот".

Лондон: Москва се опитва да примами мигранти да се бият в Украйна

"Мобилизирането на 500 000 души няма да довърши руската икономика, дори и 5 милиона няма да я довършат, но в икономически план няма нищо добро", посочва Сонин .

Подкрепата за войната намалява

Проучване на общественото мнение сред 1604 души в цялата страна, проведено през юни от "Руско поле" - непартийна изследователска компания, базирана в Москва - установи, че подкрепата на руската общественост за войната на Путин в Украйна е намаляла значително.

Според проучването само 45% от анкетираните подкрепят продължаването на "специалната военна операция" на Кремъл. Това е с 9 процентни пункта по-малко в сравнение с проучването на компанията, проведено през април 2022 г., само няколко седмици след началото на войната.

"Какви призовки? Дори не знам за какво говорите"

Макар че руската общественост остава разделена по въпроса за продължаването на войната, масовата мобилизация би засилила пацифистките настроения, показва последното проучване.

Повече от половината респонденти (54%) биха предпочели Русия да участва в мирни преговори, ако се наложи втора вълна на мобилизация за продължаване на "военната операция".

В същото време повече от една трета (35%) са за продължаване на военните действия, ако Путин обяви нуждата от нова вълна наборни войници, които да се бият в Украйна.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

България Преди 29 минути

Гуцанов: Направихме невъзможното от "дупка" от 18 милиарда лева да направим бюджет

Майката на Бионсе проговори за битката си с рака

Майката на Бионсе проговори за битката си с рака

Свят Преди 30 минути

71-годишната Тина Ноулс разкри, че наскоро ѝ е била поставена диагноза рак на гърдата

Задържаха трима за побой на куче

Задържаха трима за побой на куче

България Преди 1 час

То е настанено във ветеринарна клиника с тежки увреждания

Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Любопитно Преди 1 час

Да, бъркаме в много неща. И да – ще бъдем водени от най-добрите си чувства, докато правим всичките грешки, каза Любомиров

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Любопитно Преди 2 часа

„Опитваме се да намерим нещо, за което да се караме“, пошегува се Джордж

Билял Ердоган, синът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган

Синът на Ердоган: Нямам политически амбиции

Свят Преди 2 часа

Билял Ердоган говори за руския президент Владимир Путин и за човешките качества на баща си

Снимката е илюстративна

Невзривени артилерийски боеприпаси от Втората световна война бяха намерени в Румъния

Свят Преди 2 часа

Екип за обезвреждане ги е транспортирал до безопасно място, откъдето те ще бъдат унищожени

Намериха тялото на 28-годишен мъж във Водното огледало в Кърджали

Намериха тялото на 28-годишен мъж във Водното огледало в Кърджали

България Преди 2 часа

Първоначалният оглед не е установил следи от насилствена смърт

<p>След семеен скандал: Жена нападна с нож съпруга си</p>

След семеен скандал: Жена нападна с нож съпруга си в Пазарджик

България Преди 2 часа

За щастие нараняванията не са животозастрашаващи

<p>Уилям и Кейт разкриха къде ще празнуват годишнината си</p>

Уилям и Кейт отбелязват 14-та годишнина от сватбата си в Шотландия

Любопитно Преди 2 часа

На 29 април 2011 г. принцът и принцесата на Уелс се ожениха в Уестминстърското абатство

Радев: Целият християнски свят скърби за загубата на папа Франциск

Радев: Целият християнски свят скърби за загубата на папа Франциск

България Преди 3 часа

Държавният глава посрещна на официална визита президента на Източен Тимор Жозе Рамос-Орта

Путин на среща с папа Франциск през 2019 г.

Защо Владимир Путин няма да отиде на погребението на папа Франциск

Свят Преди 3 часа

Това можеше да бъде първата среща лице в лице между президентите на Русия и САЩ

<p>Най-скъпите неща, които Безос&nbsp;притежава&nbsp;</p>

Най-скъпите неща, които Джеф Безос притежава

Любопитно Преди 3 часа

Най-богатият предприемач в света трупа имоти и луксозни придобивки на стойност милиарди

<p>Търговските войни водят до истински &ndash; ще се случи ли отново</p>

Търговските войни водят до истински – ще се случи ли отново

Свят Преди 3 часа

Поне от времето на Древна Гърция митата и търговските ограничения са били фактор зад войните. Дали това ще се случи отново

Бюджетният дефицит за 2024 г. е 6,158 млрд. лв. - в рамките на допустимите 3% от БВП

Бюджетният дефицит за 2024 г. е 6,158 млрд. лв. - в рамките на допустимите 3% от БВП

България Преди 3 часа

Общият държавен дълг към края на 2024 г. е 24.1%, което се равнява на 48.846 млрд. лв.

„Справедливост за Денислав!“: Търговище се вдигна на протест след зверското нападение с нож

„Справедливост за Денислав!“: Търговище се вдигна на протест след зверското нападение с нож

България Преди 4 часа

Десетки се събраха пред съда и прокуратурата, за да настояват за най-тежката присъда за човека, пробол с нож 29-годишен мъж пред заведение