П рез 1969 година американците изпратиха човек на Луната с компютри, чиито възможности бяха по-скромни от тези на един съвременен смартфон. Защо тогава продължава да ни е трудно днес да изпратим човек на Луната?
Това е едно от онези дразнещи клишета, които обаче съдържат и частица истина. Въпросът заслужава отговор, тъй като Русия, Индия, САЩ, Китай, Япония и Израел се надпреварват кой пръв ще изпрати пак човек на Луната, пише Зулфикар Абани от Deutsche Welle.
Оспорвано състезание
Мисиите до Луната имат различни цели. Основната е да се изпратят хора на повърхността ѝ. Днес това е точно толкова трудно, колкото е било и между 1969 и 1972 г., когато НАСА го е правила шест пъти. Тогава една от американските мисии - Аполо 13 - не успя да кацне. Тъкмо от нея идва и известният израз: "Хюстън, имаме проблем."
В началото на януари 2024 г. НАСА и търговският ѝ партньор Астроботик направиха първата стъпка към връщането на американски роботизирани инструменти на Луната, но така и не успяха. Малко след като космическият апарат „Перегрин 1" се отдели от ракетата носител, задвижващата система отказа, което доведе до външни повреди и до критична загуба на гориво.
Изгубени в Космоса след проблемите на "Перигрин": ДНК на актьори и останки на американски президенти
„Перегрин 1" бе част от програмата на НАСА „Артемида" и важна стъпка преди мисията с екипаж до Луната през 2025 година. От НАСА заявиха, че тези планове сега ще бъдат отложени с поне една година.
Тъй като това се случва след неуспешно тестово изстрелване на ракетата на SpaceX „Старшип", възможно е да последват и още забавяния. Натискът да пристигнеш първи на Луната обаче няма как да намалее. Китай иска да кацне с екипаж там през 2030 година.
Former SpaceX engineers discuss how the US's first moon landing mission may have gone wrong and how to prevent future anomalies. Astrobotic's lunar lander won't reach the moon due to a fuel leak. Companies... #SpaceX #Astrobotic #moonlanding #spaceindustry https://t.co/PxdqLSKlCx
— 𝕏 Everything (@Xevrything) January 12, 2024
Трудната задача: кацането на Южния полюс
Други нации тренират с опити за тестови кацания на трудни места, като на Южния полюс, например. Повечето от американските и руски кацания от епохата на Студената война са се случвали около "по-лесния" централен пояс на Луната. Предвидено бе „Перегрин 1" също да кацне в този район.
През август 2023 г., когато „Чандраян-3" стигна до Южния полюс на Луната, Индия се превърна в една от едва четирите държави, успешно кацали на Луната.
Никоя друга страна досега не е стигала до лунния Южен полюс. Смята се, че регионът съдържа ледена вода и други ценни ресурси. Индийският успех се случи само дни, след като руският апарат „Луна-25" се разби в Луната, отново при опит да достигне до Южния полюс.
"Чандраян-3" е регистрирал земетресения на Луната
Смята се, че на Южния полюс има залежи от ледена вода и евентуално други ресурси, необходими на хората да живеят и работят на Луната и да се връщат на Земята. Изследванията на региона си струват средствата, които се влагат в тях.
През 2014 г. изследователи проведоха проучване на безопасността на местата за кацане в кратера "Богуславски", където руската сонда "Луна-25" трябваше да кацне. Там те открили склонове с наклон от по 5-10 градуса и други, по-опасни, с наклон от около 45 градуса, както и "над 16 000 камъка с размери от половин до 13 метра", разположени на площ от 4 квадратни километра.
При кацането на "Луна-25" руската космическа агенция Роскосмос заяви, че космическият ѝ кораб "е престанал да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната".
🚨 Last Five Moon Landing Missions ~
— Arun Pudur (@arunpudur) January 9, 2024
🇯🇵 2022- Omotenashi ❌
🇯🇵 2023- Hakuto-R ❌
🇷🇺 2023- Luna-25 ❌
🇮🇳 2023- Chandrayaan-3 ✅
🇺🇸 2024- Peregrine M1 ❌
4 out of 5 Moon Missions Failed.@isro supremacy 🫡 pic.twitter.com/u1VdyhQERY
Луната отново е в полезрението на човека
След повече от 50 години привидно бездействие, днес отново сме свидетели на поредица от нови лунни мисии. Както и на поредица от провали, свързани с тях. През 2019 г. Израел се опита да осъществи първото си кацане на Луната - "Берешит" - и се провали.
През същата година индийският апарат "Чандраян-2" се опита да стигне до Луната и да приземи сонда, носеща името Викрам, на Южния полюс, но също не успя.
През месец април 2023 г. японският лунен апарат "Хакуто-Р" също не можа да кацне заради недостиг на гориво.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!