С рещата между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун произведе декларация, която на твърде общ език обещава твърде общи неща. Затова пък срещата мина гладко и без усложнения, за разлика от участието на американския президент на събирането на Г-7 само дни по-рано.
Декларацията бе посрещната позитивно от много хора заради очевидния спад на напрежението, ала в същото време скептично от по-тесните специалисти, които смятат че Тръмп е могъл да изтръгне по-сериозни отстъпки от вожда на КНДР.
Но можем ли наистина да съдим за отношенията между Тръмп и Ким по декларацията, която са подписали?
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СРЕЩАТА МЕЖДУ ТРЪМП И КИМ В ГАЛЕРИЯТА
Предишните споразумения със Северна Корея никога не са стрували дори хартията на която са били написани. Пхенян е нарушавал всякакви споразумения с всякакви държави – нападал е Южна Корея, фалирал е по банквите си задължения, подновявал е ядрени тестове дни след постигането на споразумения (отказвайки се по този начин от щедра хуманитарна и финансова помощ).
Срещата Тръмп-Ким отдалечила ядрена катастрофа
Историческо ръкостискане и първи думи на Тръмп и Ким
Същевременно, Доналд Тръмп също не е известен със склонността си да съблюдава международни договори – той едностранно развали сделката с Иран (касаеща именно разпространението на ядрени оръжия), излезе от Парижкото споразумение и се зае да атакува редица търговски спогодби по които САЩ е страна. Назависимо дали двамата лидери бяха излезли с вяла декларация и общи приказки или с конкретно, систематизирано споразумение за разоръжаване и поетапно сваляне на санкциите – не би имало никаква разлика.
Това, което наистина има тежест е личния контакт.
Ние знаем, че в представите на Доналд Тръмп, личните отношения и доверието определят всичко, докато формалностите – почти нищо. Същото трябва да важи за Ким Чен-ун, който е лидер на непризната, нелегитимна, международно санкционирана държава и няма никаква причина да вярва на чиновниците в ООН и дипломатите в Държавния департамент. Департаментът впрочем не е в близки отношения и със самия Тръмп, тъй като мнозинството от дипломатите са привърженици на Демократическата партия, които се опитват „да надживеят“ президента, а не да му служат.
Движение по въпросите на декларацията все пак ще има, въпреки колебливия й текст. Корея трябва скоро да започне разрушаването на площадката за тестване на балистични ракети в Тончан-ри, а Доналд Тръмп обещава суспендиране на военните учения на Корейския полуостров. Нищо от това не е уточнено в документите. По откъслечни данни можем да съдим доколко е бил откровен разговора между двамата – например един съветник на южнокорейския президент, който е бил брифиран от Тръмп за срещата, казва че когато Тръмп е повдигнал въпроса за отвлечените японски граждани, Ким не е повторил официалната позиция на Пхенян по казуса (че такъв не съществува), а е говорил открито.
Кога и къде ще бъде историческата среща на Тръмп и Ким Чен-ун
Часове преди важната среща между Севера и Юга - какво трябва да знаем
Като залага повече на личния контакт, Тръмп може да изолира дългата ръка на Демократите, която се протяга през Държавния департамент. Повече неформални разговори, по-малко бюрократична дипломация – това е политическо нововъведение на Тръмп, подобно на използването на туитър. Дали това ще даде положителен резултат за ядреното разоръжаване на Северна Корея е рано да се каже.
Но добрата новина е, че докато лидерите си говорят, опасността от война драстично намалява.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!