П ромените в магмата преди изригвания нареждат вулканите на Индонезия сред най-опасните в света, предаде ЮПИ, позовавайки се на резултатите от шведско изследване, публикувано в. "Нейчър къмюникейшънс".
На базата на химически анализи на минерали в лава от вулкани на индонезийските острови Бали и Ява, сега има по-добро разбиране за състава на земната мантия в региона, отбелязват изследователите от университета на Упсала, Швеция.
New knowledge of Earth’s mantle helps to explain Indonesia’s explosive volcanoes https://t.co/4gFjnlykLs
— Newsaxes (@newsaxes) June 25, 2021
Учените са установили, че кислородният състав на пироксенови минерали от Бали търпи незначителни изменения, докато те преминават през земната кора. Това означава, че минералите остават близо до първоначалното си състояние преди изригванията. В резултат минимално количество утайка се спуска в мантията по време на субдукция (подпъхване на една тектонска плоча под друга).
Съвсем различен модел е открит в минералите от Ява, които изглежда взаимодействат "интензивно" със земната кора преди изригвания.
Magma analysis reveals why some volcanoes more dangerous than others https://t.co/bpHDgKrU0y pic.twitter.com/eSg0KHsq4D
— Zyite.news (@ZyiteGadgets) June 24, 2021
"Когато реагира с варовика, който се намира в централната част на Ява точно под вулкана, магмата се запълва до степен на експлозия с въглероден диоксид и вода и изригванията стават по-експлозивни", обяснява Валентин Трол от изследователския екип.
"С това може да се обясни защо вулканът Мерапи е толкова опасен", допълва ученият.
Мерапи е един от най-смъртоносните вулкани в Индонезия. Многобройните му изригвания през последните 100 години са отнели близо 2000 човешки живота. Съставът на магмата варира съществено от един вулкан до друг и помага да се определи какво ще бъде вулканичното изригване, ако изобщо се случи, обясняват изследователите.
Indonesia's volcano Merapi spews ash clouds again https://t.co/S6u03SPJYS
— ST Foreign Desk (@STForeignDesk) June 25, 2021
Индонезийският архипелаг е формиран от вулканична активност, причинена от сблъсъка на две от континенталните тектонски плочи на Земята.
Като част от този продължаващ сблъсък индо-австралийската плоча се плъзга под евразийската със скорост от около 7 сантиметра годишно в процес, известен като субдукция, който допринася за вулканичната активност.
Indonesia’s volcano Merapi emits hot clouds 1.5km to southwest. #borneobulletin https://t.co/rDmDuFNjn8
— Borneo Bulletin (@borneo_bulletin) June 22, 2021
По време на субдукция, когато потъващата тектонска плоча се спуска в мантията, тя се загрява и съдържащата се в нея вода се освобождава, вследствие на което околните скали започват да се топят.
Резултатът са вулкани, които често са експлозивни.
"Всичко, което ни дава по-добра представа как действат тези вулкани, е ценно и помага да сме по-подготвени в случай на изригването им", казват изследователите.
Вижте още:
Учените разкриха нечувани досега факти за Земята
15 любопитни факта за вулканите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!