О творено писмо, подписано от 147 криминолози, социолози, психолози и други експерти по човешкото поведение, моли медиите да спрат да публикуват имената и снимките на масовите убийци.
Марсилия, Канада, Лас Вегас: истина ли е, че "Ислямска държава" поемат отговорност за какво ли не?
Писмото се появява вследствие на изследване на Адам Ланкфорд, криминолог към Унвиверситета Алабама, и Ерик Мадфис, социолог към Вашингтонския университет, публикувано през септември месец в научното списание „American Behavioral Scientist“.
Славата е водещият мотив на много масови убийци,
твърдят учените в своя труд. След събития като неочакваната масова стрелба по посетителите на кънтри концерт в Лас Вегас вечерта на 1 октомври, първото нещо което се питат всички е – кой е извършил това ужасно нещо.
Десетки жертви и стотици ранени след стрелба на концерт в Лас Вегас
Това от какви букви се състои името на извършителя и как точно изглежда той физически има много малка новинарска стойност предвид мащабите на трагедията, отбелязва Ланкфорд.
Трябва да спре да се набляга на самоличността на масовите убийци,
да се показва външността им, да се обясняват методите, по които са извършили нападението, и да се припомнят стари случаи, смятат учените. Подобни ограничителни мерки в медийното пространство вече са предприети в някои страни.
В Канада например имената на младите престъпници не се споменават от медиите, с цел да не се дава лош пример на други млади хора. През 2016 г. 17-годишно момче убива четирима души в канадското селце Ла Лош, но никоя медия не споменава името му, въпреки че всички знаят кой е извършителят на престъплението.
ВИЖТЕ УЖАСА В ЛАС ВЕГАС В СНИМКИ ОТ МЯСТОТО НА ТРАГЕДИЯТА
Данни от различни проучвания показват, че новини за самоубийства подтикват повече хора да отнемат живота си.
Поради тази причина в САЩ например Американската фондация по превенция на самоубийствата води кампания срещу това медиите да сензационализират случаи на самоубийства и да променят начина, по който се пише за това.
Вместо медиите да се концентрират върху подробности за метода, по който някой е отнел живота си, да вмъкват информация защо това решение не е добро и как може да се откажем от такива мрачни мисли .
Експертите, подписали писмото, се борят за предприемането на подобни мерки
спрямо случаите на масови убийства.
„Като учени, професори и органи на реда ние не сме на едно мнение по всички въпроси. Някои от нас смятат, че като отричаме славата на масовите убийци, може да пропуснем евентуални следващи такива. Други смятат, че ако спрем да правим убийците известни, ще прекъснем веригата на имитаторите. Трети вярват, че когато спрем да обявяваме кой е „най-жесток“, ще минимализираме желанието им да се състезават един с друг и ще намалим броя на жертвите...“, пише в писмото.
Българка за стрелбата в Лас Вегас: Беше ужасно, държаха ни заключени с часове
За всички тези аспекти има различни проучвания и статистики, които ги подкрепят. Точно затова Ланкфорд и Мадфис искат метода за назоваване на убийците да бъде сменен.
Те предлагат вместо за имена и лица, да се говори за дати, местоположения и брой жертви.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!