Н овината, че водите на Мраморно море са се отдръпнали с 25 метра, предизвика тревоги не само в Турция.
Хора в град Текирдаг, който е разположен югозападно недалеч от мегаполиса Истанбул, коментират, че и преди са виждали водите да се отдръпват, но никога с толкова много. Според местните власти обаче става въпрос за обичайно сезонно явление.
Морето се отдръпна на 25 м навътре, какво означава
На пръв поглед съвсем логични са аналогиите със затворен съд. Щом морето се отдръпва, значи водата изтича някъде, например в пукнатина на дъното. В същото време е известно, че подобен силен отлив се наблюдава и преди вълни цунами, каквито земетресенията често предизвикват.
А и само преди няколко дни проф. Ахмет Чевдет Ялчанер, председател на междуправителствената координационна група на ЮНЕСКО за системата за ранно предупреждение за цунами в североизточната част на Атлантическия океан, Средиземно и свързаните морета, предупреди, че може да се очаква цунами след голямото земетресение в Истанбул.
„Земетресения в Мраморно море с магнитуд 7,4 или повече са причинили малки или големи цунами”, посочи проф. Ялчанер. „Цунами може да настъпи заради свлачище след земетресение с магнитуд 6,5. Може да бъде сериозно цунами, ако свлачището е предизвикано от земетресение. Морското ниво би се повишило средно с три до шест метра”.
Тъй като Мраморно море се намира в силно сеизмична зона, притесненията на хората, че отдръпването на водите предвещава силно земетресение изглеждат основателни, макар и да са фактически необосновани.
Турция призна: Земетресение може да унищожи Истанбул
Истинските причини за това сезонно явление обаче нямат нищо общо със сеизмичната активност, макар и също да са плашещи. Всъщност силното отдръпване на морето изглежда е още един признак за последствията от климатичните промени.
Мраморно море е сравнително малко и служи като своеобразен преливник между много по-големите Черно и Средиземно морета. Първото се пълни основно от реките, Дунав и Днепър, а второто е свързано със Световния океан през Гибралтарския проток.
Какво обаче предизвиква сезонните промени в нивото на водите на Мраморно море? Това са процеси, ставащи на хиляди километри на север.
В Арктика лятото е кратко, хладно и продължава от юни до септември. Зимата обикновено започва с рязко застудяване. А това води до замръзването на огромни количества вода в Северния ледовит океан. В резултат нивото на Световния океан в Северното полукълбо намалява през есента и водите при отлив се отдръпват по-навътре.
Поради спецификата на Мраморно море, което на фона на останалите части от Световния океан доста прилича на затворен съд, това явление е по-ясно видимо.
Целият този процес се случва всяка година, като протича през огромни водни площи, отдалечени на хиляди километри.
Тази година обаче температурите в Арктика през лятото надхвърлиха 20 градуса по Целзий при обичайни 7-13 градуса. Разтапянето на леда засегна по-обширна площ от обикновено. Това не доведе до значително повишаване на нивата на приливите, тъй като изпаряването на водата беше по-голямо. А дебитът на реките сравнително по-малък. Лятото на 2019 г. беше най-горещото, регистрирано в Северното полукълбо.
Сега обаче с настъпването на арктическата зима, спадът на нивото на водата е по-ясно видим от обичайното в Мраморно море.
#Tekirdağ Marmara Ereğlisi'nde denizin, kıyıdan yaklaşık 25 metre çekilmesi ve deniz analarının karada görünmesinin olası gelecek büyük bir #depremle hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu değişimler tamamen mevsimsel olaylarla ilgili.https://t.co/IPvTjQcWs2 pic.twitter.com/k27JTSzxUR
— Dr. Ramazan Demirtaş-Jeoloji Müh. (Geologist) (@Paleosismolog) October 23, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!