1

П едофилията е проблем, който завладява света все повече. Филипините са едно от местата, където става все по-трудно да се справят с този проблем. Често той възниква в самите семейства. BBC посещават мястото и разказват за историята на седемгодишния Ерик, живеещ близо до Манила, който успява да се справи с този проблем. Важи ли това за други филипински деца обаче?

Ерик мечтае да полети с ракета с цветовете на дъгата до Сатурн. Той току-що е загубил млечните си зъби, но е дребен за възрастта си. 

"За какво плачеш по време на терапията?" - пита го социалният му работник. "Плача за родителите си", казва той и поглежда към земята.

Години наред, когато кварталът им е спял, а голяма част от западния свят е бил буден, Ерик и още три деца са били принуждавани да изпълняват на живо сексуални представления за педофили по целия свят. Те са изнасилвани и многократно сексуално малтретирани пред камера от майка си. Баща им, леля им и чичо им също са участвали.

Именно бащата на децата в крайна сметка съобщил на жена си и нейното семейство в полицията, уж след спор. Разследващите проследили плащанията към семейството от сметки в Обединеното кралство и Швейцария.

Месеци по-късно Ерик, братята му и сестра му се озовават в дом, управляван от благотворителната организация Preda, която се занимава с подпомагане на сексуално малтретирани деца. През последното десетилетие снимките и видеоклиповете на сексуално насилие над деца са се превърнали в индустрия за милиарди долари във Филипините, които сега са най-известният източник на такава експлоатация в света.

За това допринасят бедността, високоскоростният достъп до интернет и способността да се приемат инструкции на английски език.

След това идва пандемията. Повече от две години на затваряне на училища и едни от най-дългите затваряния на училища в света оставят уязвимите деца вкъщи с родителите им, които изпитват недостиг на средства и отчаяно се опитват да изкарат пари.

Според неотдавнашно проучване на Уницеф и организацията "Спасете децата" около едно на всеки пет филипински деца е изложено на риск от сексуална експлоатация, което означава, че броят им е близо два милиона.

В Манила, докато часовникът отмерва разсъмването, екип от Националното бюро за разследване се е събрал край едно гробище.

Фенерчетата не светят, оръжията са заредени, камерите са готови да заснемат доказателствата, докато ръководителят на екипа дава последен инструктаж. Те са подложени на натиск да постигнат резултати.

Сред надгробните плочи в този гъсто населен град едно семейство живее сред мъртвите. 36-годишната майка се занимава със смартфона си в малка дървена къщичка, построена срещу някои от най-големите паметници в гробището.

Тя си мисли, че изпраща съобщения на платежоспособен клиент от Австралия, който иска секс шоу на живо с участието на трите ѝ деца. В действителност текстовете ѝ отиват при полицай под прикритие. Когато включва камерата, около дузина полицаи се втурват през тесните пътеки към вратата ѝ. Единственото предупреждение е, когато бездомните кучета започват да лаят.

Тя не оказва никаква съпротива, докато служителка отвежда децата на безопасно място, а други започват да събират доказателства - секс играчки, смартфони, разписки за плащания в чужбина.

Както при много от тези арести, и този е резултат от сигнал от чужбина. Австралийската федерална полиция съобщава на Би Би Си, че е заловила мъж на летище с устройство за съхранение, пълно с видеоклипове с открито насилие над деца. Твърди се, че телефонът му е съдържал съобщения между него и жена от Филипините, в които се иска пари в замяна на видеоклиповете.

.
Източник: Getty images/ iStock

След това операцията е била планирана от десетки полицаи в продължение на седмици и е довела до два ареста. Единият в Манила, а другият в Сидни.

Австралийски служители заявяват, че през последната година са регистрирали увеличение с около 66% на съобщенията за експлоатация на деца. Те работят заедно с екипи от Международната мисия за правосъдие, Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство и Националната полиция на Нидерландия, както и със служители във Филипините, за да се опитат да открият извършители на сексуални престъпления с деца.

След като ги идентифицират, се опитват да проследят източника на материала.

Често обаче единственият начин да се съобщи за посегателство е, когато детето се разкрие. И дори тогава предстои дълъг път. Няколко социални работници казват, че им се налага да прекарват дни, дори седмици, в настояване местната полиция да спаси децата и да повдигне обвинения срещу родителите.

"Понякога получаваме съдействие от правоприлагащите органи, друг път действията на хората, които трябва наистина да защитават децата, се забавят. Но ние трябва да работим по този начин", казва Емануел Дрюери от Преда.

За първи път организацията създава детски дом за момичета през 70-те години на миналия век в близост до пристанищния град Олонгапо, където някога се е намирала голяма американска военноморска база.

Градът се е превърнал в център на секс туризма - незаконна проституция между чужденци и филипински момичета, които често са още в тийнейджърска възраст и са били трафикирани в тази индустрия, или млади жени, които са били тласнати към секс търговията от семейния натиск и икономическото отчаяние.

Години по-късно социалните работници се опасяват, че голяма част от сексуалните посегателства тук са поколенчески, че много от майките на децата също са били изнасилвани или сексуално насилвани. Те смятат, че гледната им точка е такава: "Това се случи на мен, направих го, за да оцелея, и ти също трябва да го направиш".

Отец Шей Калън, президент на Preda, се бори за правата на малтретираните деца във Филипините от 1974 г. насам. Той иска глобално решение на този нов и нарастващ проблем.

Но това е само една част от войната. За организации като "Преда" по-голямата битка се състои в рехабилитацията на децата.

Защо ми направихте това?

Някои от най-тежките случаи в "Преда" се случват в тъмна стая, на чийто фон звучи тиха музика. По стените и пода има големи подложки - такива, каквито гимнастиците използват за меко приземяване. Единствената светлина идва от отворената врата. Около пет деца са коленичили, всяко в своето пространство. Повечето от тях са обърнати към стената.

Преобладаващият звук е хаотичният тропот на юмруците и краката им, които блъскат подложките. Първите сурови, мъчителни викове карат сърцето ти да спре. А после започват отново, но е трудно да продължиш да слушаш, дори от разстояние, дори за няколко минути.

Въпросите, които се хвърлят към подплатените стени - "Защо ми направихте това? Защо на мен? Какво направих?" - са сърцераздирателни. 

"Всичко започва в стаята", казва Франсиско Бермидо младши, президент на Preda.

"Ако успеят да се изправят срещу насилниците в "първичната" стая, те могат да продължат напред и да се изправят срещу тези насилници в съдебната зала. Това са емоции като омраза към насилниците, но и омраза към онези, на които са разказали, но които не са им повярвали."

.
Източник: Getty images/ iStock

След като бъде подаден сигнал в полицията, децата могат да бъдат изпратени в редица домове или сиропиталища, но много от тях нямат необходимата подготовка или опит да се грижат за деца, претърпели насилие.

По-големият брат на Ерик първо е настанен в близък сиропиталище без братята и сестрите си, преди да бъде преместен в центъра в Преда. Социалните работници в центъра казват, че около 40% от малтретираните деца, които са били под тяхна грижа, продължават да живеят в безопасност. И всеки успех ги кара да продължат.

"Обичам карате, силовите танци и първичния спорт", крещи Ерик, докато удря щастливо във въздуха.

Той обича и да пее - и се присъединява към приятелите си в стаята за игри. Когато дойде неговият ред за соло, отначало той пее тихо, после увереността му нараства и гласът му се разнася из стаята. Социалните работници казват, че рутината - и спортове като карате - помагат на децата да се излекуват Един от по-големите му братя все още е твърде травмиран, за да говори. Сестра им Мария, също говори малко.

Но в този ден лъчезарната Мария, която се държеше или за ценния си моливник, или за мека играчка, беше изненадващо любопитна и пълна с въпроси. Тя наистина искаше да знае какво е усещането за снежинка.

Месеци по-късно те са в състояние да разкажат историята си - всяка ужасяваща подробност - на социалните работници. И четирите деца също така са свидетелствали срещу семейството си - изискване на филипинските съдилища.

"Това всъщност е много важно, защото оттук започва търсенето на справедливост", добавя той.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 56 минути

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 1 час

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 3 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 3 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 4 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 4 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 4 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 4 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 5 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 12 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 13 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 13 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

Свят Преди 13 часа

Основен инициатор на движението е Горан Йешич

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Свят Преди 14 часа

Филмът разказва историята на Йохана, 17-годишна ученичка, която се влюбва в своя учител

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

България Преди 14 часа

Атанасов е признат за един от най-характерните и неподражаеми съвременни български творци