14

Н ачалото на октомври беше кърваво за Ирак. Протестиращи в централната част на столицата Багдад бяха атакувани с брутална сила от силите за сигурност, след като демонстрациите поставиха премиера Адел Абдул Махди в критична ситуация за бъдещето на правителството му.

Една година след формирането на сегашния кабинет, иракските политици са изправени пред вълна от протести, продиктувани от лошите икономически условия в страната. Пета по залежи на петрол държава, Ирак има дефицит от близо 24 милиарда долара, а безработицата удари 25%. Използването на сила допълнително разгневи протестиращите.

Кървави протести в Ирак, жертви и стотици ранени

Нови жертви и полицейски час в Ирак

На 2 октомври анализатори и интелектуалци от всички движения и партийни цветове призоваха правителството да спре с използването на сила, след като предишната нощ бяха убити двама души, а десетки бяха ранени. Часове по-късно, протестите продължиха, а до 3 октомври вече има 13 жертви и стотици ранени, 40 от които членове на силите за сигурност. Междувременно, държавата потъна в тъмнина, след като властите спряха достъпа до интернет, а последните кадри, дошли от Ирак, показваха запалени гуми и скандиращи протестиращи, както и изстрели, идващи от полицията и членовете на милициите Хашд ал Шааби.

Кой седи зад протестите?

На първо време, трябва да се спомене, че това не е първата вълна от демонстрации, заляла Ирак през последните години. От 2016 г. насам има най-малко три подобни кризисни ситуации, като всички – включително сегашната – са провокирани от икономическата ситуация в страната и обвиненията в корупция и злоупотреба с власт. Като епицентър на протестите през последните години се счита Южен Ирак, който традиционно е бастион на всички правителства след падането на режима на Саддам Хюсеин през 2003 г.

Един от най-засегнатите градове е Басра, където въпреки мащабната петролна индустрия, местните хора често остават без достъп до електричество и чиста питейна вода. Главна причина за това е провалът на администрация при прилагане на нужни реформи и завършването на инфраструктурни проекти.

През последната година избухваха няколко пъти спонтанни протести, но утихваха бързо. Сунитските градове като Мосул или Тикрит като цяло не участват в демонстрациите, а за основна причина за това анализаторите посочват страха на местните да не бъдат определени за симпатизанти на Саддам или на джихадистката групитовка „Ислямска държава” , въпреки че и жителите на тези градове споделят същите несгоди като техните съграждани в Южен и Централен Ирак. Политическата реторика в страната често използва този мотив на обвинение в принадлежност към екстремистки групи, за да раздели протестния лагер на религиозна основа.

И все пак, сигнали за съпричастност има и извън Южен Ирак. Също така, демонстрациите този път ескалираха в Багдад, а не в Басра, което допълнително придаде тежест на ситуацията. Силите за сигурност не успяха да спрат протестиращите и се обърнаха към мощните проирански милиции Хашд ал Шааби, които от парламентарните избори през 2018 г. участват със своя партия в управлението на страната. Това изнерви демонстрантите, които на няколко места запалиха ирански знамена. Иран е един от най-важните търговски партньори на Ирак, а също така и страната с най-голямо влияние в днешен Ирак.

В Ирак има две теории за това как са организирани протестите. Според част от анализаторите, демонстрациите са спонтанни и нямат лидерство, тъй като младежите, съставляващи голяма част от недоволните, се страхуват исканията им да не бъдат яхнати от политически лидери. Според другата теория, протестиращите са организирани през Координационни комитети, съставени от академици, студенти, членове на младежки движения и кланови лидери. В случая, става дума за Координационните комитети, които задвижиха масовите протести в Ирак през февруари 2011 г.

Какви са исканията на протестиращите?

Основната част от исканията са свързани с подобряване на обществените услуги и жизнения стандарт. Въпреки че Ирак е в топ пет на страните с големина на петролните залежи, правителствата не успяват да се справят с разпределението на приходите от петролната индустрия. Тазгодишният бюджет на Ирак е от над 111 милиарда долара, но той е силно критикуван, че не отговаря на реалностите в страната. В момента безработицата е 25%, а дефицитът е от близо 24 милиарда долара.

Друга част от исканията са свързани с нелегалната търговия с оръжия, която застрашава сигурността на цивилните, колапсът на образователната система, честите отвличания в част от градовете, където има активност на „Ислямска държава” и местни мафиотски структури, и използването на религията като инструмент от властите. В процеса на засилване на демонстрациите се появиха и анти-ирански лозунги, свързани с намесата на Иран във вътрешната политика на Ирак. Пример е Басра, където много от услугите на местната администрация, зависят от Иран.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Протести и сблъсъци в Ирак

Третата част от исканията са свързани с отстраняването на най-висшия военен командир в страната. Премиерът Адел Абдул Махди отстрани генерал Абдул Уахаб ал Саади от поста на ръководител на елитните контратерористични звена и го назначи в Министерството на отбраната без да бъде дадено обяснение за промяната. Ал Саади и контратерористичните сили седяха в основата на американската коалиция за изтласкването на „Ислямска държава” от иракските провинции. Решението за отстраняването на генерала създаде спекулации, че иракски политици подкрепени от Иран, не се чувстват комфортно с нарастващата популярност на военния командир.

Каква роля играят младите в Ирак?

Младежите имат основна роля в протестната вълна. Хаштагът #Nazel_akhod_haki (протестирам за своите права), организира демонстрации още на 1 октомври. Младите съставляват 20% от населението на Ирак, но безработицата е голяма: има над 1 милион безработни иракски младежи, а 80% от завършилите наскоро висшисти, са безработни. Междувременно, заради абсурдните политики на правителството, общо 10 000 фабрики и заводи бяха затворени, докато предоставяха близо половин милион работни места.

Как реагира политическият елит на протестите?

Важни политически играчи като Комунистическата партия и движението на духовника Муктада Садр отказаха да се присъединят към протестите, но призоваха за разследване на използването на сила от полицията и милициите.

Премиерът Абдул Махди също поиска разследване на смъртните случаи, но неговата популярност е много ударена предвид действията на властите със спирането на онлайн достъпа, обявяването на вечерен час и извънредно положение в част от страната. Премиерът също така отказа да заклейми решенията на силите за сигурност, наричайки ги „герои“. Демонстрантите бяха описани като „немирни демонстранти“, инфилтрирали тълпите с „лозунги, които са наказуеми по закон и заплашват социалния мир и ред“.

Най-вероятно политическата криза ще продължи по райони, включително в столицата Багдад.

Използването на брутална полицейска сила и намесването на проиранските милиции допълнително засили антиправителствените настроения. Основното искане прерасна в премахване на сегашния кабинет и установяване на временно правителство под егидата на ООН. За момента политическия елит в лицето на премиера, не дава признаци да се съобрази с исканията на улицата.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Второ дисциплинарно производство срещу прокурора Димитър Франтишек

Второ дисциплинарно производство срещу прокурора Димитър Франтишек

България Преди 6 минути

Искането за това е от софийския градски прокурор Илиана Кирилова

Шокиращи нови изображения на повърхността на Меркурий (СНИМКИ)

Шокиращи нови изображения на повърхността на Меркурий (СНИМКИ)

Любопитно Преди 14 минути

Снимките са заснети при последното прелитане на сондата

а

Задържаха майка, нанесла побой на дъщеря си

България Преди 31 минути

По случая е започнато разследване за престъпление

<p>Руски депутат: Неизбежно е Русия да удари Великобритания</p>

Руски депутат заплаши: Неизбежно е Русия да удари Великобритания

Свят Преди 39 минути

Андрей Гурулев предложи Путин и Доналд Тръмп да си разделят Гренландия

"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

Технологии Преди 42 минути

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е водещата космическа научна обсерватория в света

<p>Лена Бориславова за състава на проектоправителството: Скандален е</p>

Лена Бориславова: Съставът на проектоправителството е меко казано скандален

България Преди 44 минути

Тя посочи, че тиражираните в медиите имена са силно политически фигури

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

България Преди 51 минути

Надяваме се да бъде направена първа стъпка, която да бъде финализирана с гласуване в пленарната зала на НС, отбеляза той

<p>Тревога: <strong><span style="color:#ff0000;">НАТО вдигна изтребители</span></strong> заради Русия</p>

Тревога: НАТО вдигна изтребители заради Русия

Свят Преди 59 минути

Силите на НАТО са приведени в пълна бойна готовност в Полша

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

Свят Преди 1 час

На срещата в Истанбул вътрешният министър Атанас Илков подчерта важността от развитие на политическия диалог

Снимката е илюстративна

100-годишна жена, която все още работи, разкри 5 тайни на дълголетието

Любопитно Преди 1 час

Йоклета каза, че се е пенсионирала три пъти

,

Загадъчни отломки затвориха няколко австралийски плажа

Свят Преди 1 час

Девет популярни плажа, намиращи се в северната част на Сидни са затворени

<p>Нова &bdquo;<span style="color:#ff0000;"><strong>зомби</strong></span>&ldquo; болест може да се разпространи сред хората</p>

Нова „зомби“ болест може да се разпространи сред хората

Свят Преди 1 час

Експертите предупреждават от години, че болестта с почти 100%-ова смъртност може да прескочи от животни на хора

.

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Свят Преди 1 час

Сделката може да бъде сключена веднага, след като Доналд Тръмп се върне в Белия дом

Снимката е илюстративна

Рекорден бюджетен дефицит отчетоха в САЩ

Свят Преди 1 час

През първите три месеца на финансовата 2025 г. дефицитът е достигал до рекордното ниво от 711 милиарда долара

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

България Преди 1 час

В 17:58 часа във вторник в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи и с маска на лицето

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

Свят Преди 1 час

Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, определи обвиненията като „жалба за дреболии“