8

П реди седмица, нов медицински екип от България замина за Мали. Четирима военни медици ще се включат в Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на западноафриканската държава. Българите са включени в състава на медицинско осигуряване от типа "Роля 1", разположен в щаба на мисията в столицата Бамако. Съобщението за изпращането на екипа беше поместено накратко в сайта на Информационния център на МО и едва ли много хора в страната знаят, че България праща контингент в Мали. Но това не е първият път - през последните години българските военни медици участват многократно в мисии в района, известен като Сахел. Всъщност, последната група е номер двадесет и три в мисиите на страната ни в този отдалечен район в Африка.

Българските военни лекари са част от европейската мисия, разположена в района, на която една от основните задачи е да стабилизира области през които минава огромен бежански поток, стигащ до Европа. През седмицата ООН отбеляза в нов доклад, че над 700 000 души в Сахел са избягали от нападения на джихадистки бойци и въоръжени групировки през последните 12 месеца, което е десеткратно увеличение в сравнение с януари 2019. Много от бежанците опитват да стигнат до Либия и от там до европейските брегове, бягайки от насилието. Една от най-горещите точки в района е малката държава Буркина Фасо, която доскоро не влизаше в новинарския поток, но през последните години джихадистките групи все повече се прицелват в тази държава и слабите й граници. Само за една година – през 2018 – в Буркина Фасо терористичните атаки нарастват от 12 на 137, а за целия район на Сахел „Ислямска държава“ извършва 465 атаки, докато през 2016 те са 90.

Неслучайно радикални групи се струпват в тази част на света. Сахел е огромна територия в Африка, простираща се от западното до източното крайбрежие на континента и е геостратегически в близост до европейските южни държави. В тази зона се намират слаби и бедни държави, опитващи да се справят с множество предизвикателства като междуобщностни конфликти, присъствие на радикални ислямистки и терористични организации, както и борба за контрол над канали за трафик на оръжие, наркотици и мигранти. Нерядко дори самите правителства имат участие в нелегална дейност и допринасят за нестабилността и насилието, а бруталният им отговор срещу фактори, считани за заплаха, често утежнява ситуацията. Няколко неща могат да бъдат обобщени като характерни за региона: слаба или пълна липса на държавност в цели области, крайна бедност, климатични промени, водещи до разширението на пустинята Сахара, слабо управление и широко разпространена корупция, както и почти пълна невъзможност за контрол над насилието.

Насилието, което в момента достига нови нива, е подхранвано от оръжейния поток, залял региона след началото на конфликта в Либия през 2011, почти довел страната до състояние на „провалена държавност“. Нестабилността в Либия, впоследствие пренесена и на юг, в крайна сметка отваря отлични възможности както за трафикантите, така и за джихадистките мрежи, които се възползват от тежката ситуация, използвайки религията и силата като аргумент срещу провалените традиционни власти.

Сахел е определян като район от критична важност за сигурността на Европа и като все по-разширяващ се център на организирана престъпност и радикализъм. Ето защо на терен действат множество инициативи от различни участници, невинаги координирано помежду си, а много често изпълняват припокриващи се задачи. Акцентът преди всичко пада върху опитите за военно решение. САЩ имат особено стратегически интереси в района, което допреди няколко години оставаха най-вече непознати за широката публика. Това се промени в началото на октомври 2017 г., когато загинаха четирима американски военнослужещи от американските специални части след организирана засада в отдалечена пустинна провинция на Нигер . Около случая се вдига много шум, а обществото започва да задава въпроси относно тайното участие на САЩ в региона. Участие, което е толкова тайно, че дори висши представители на правителството и конгреса не са знаели подробности за него. Очевидно без публичен дебат и политически контрол от Вашингтон, през последните няколко години американската армия е увеличила значително своето присъствие в Сахел. Официално няма данни колко точно души има на терен в района, но по всяка вероятност може да се говори за цифра от порядъка на 1000 – 2000 души от специалните части, морските пехотинци и персонал, управляващ дронове. Само в Нигер се предполага, че са разположени около 800 души, което е увеличение с осем пъти за периода 2013 – 2017 г.  При всички положения, контингенти с различна численост има още в Камерун, Конго, Джибути, Централноафриканската република, Уганда и Южен Судан.

В краткосрочен план по всичко изглежда, че американската стратегия в Сахел се свързва основно с участие чрез подкрепа със специални части, инструктори, разузнаване и въздушна поддръжка. Поддържане на относително ограничени контингенти, ненабиващи се в очите на местното население, което е силно податливо към джихадистките послания и особено чувствително към чуждестранно присъствие.

Европейският съюз е въвел многокомпонентна и всеобхватна стратегия за Сахел, в която участие има и България. Тя е приета през 2011 г. и е обновена на два пъти през 2014 и 2015 г. Конкретно е насочена към Буркина Фасо, Мали, Мавритания, Нигер и Чад, но силната регионална взаимна обвързаност на икономическо и социално ниво налага нуждата от сътрудничество на различни нива с Мароко, Алжир, Либия и Нигерия. Четири са основните цели на стратегията, а именно: сигурност, регионално сътрудничество, изграждане на капацитет и постигане на икономически растеж. В икономическо отношение ЕС използва няколко програми и фондове за развитие и хуманитарна помощ, чиято стойност ще достигне до 8 млрд. евро до 2025 .

Почти всички държави в Сахел са бивши колонии на Франция. Това е територия, която се счита за традиционна френска сфера на влияние и по тази логика Париж има и най-голям външен ангажимент по отношение на сигурността в региона. Операция „Бархан“ е директно продължение на успешната операция „Сервал“, която в рамките на около година и половина успява да прекъсне джихадисткия напредък в северната част на Мали, заплашил целостта на цялата държава. Според информация на списание „Икономист“, през лятото на 2014 г., когато стартира „Бархан“, французите разполагат с общо 3000 военни, разделени в пет държави – Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавритания и Нигер . С помощта на Франция е създадена организацията G5 Sahel (G5S) – регионално обединение с цел сътрудничество и развитие в областта на отбраната. Създадено е през 2014 г.

Лошите новини от Западна Африка не спират. Преди малко повече от седмица въоръжени лица убиха 24 души и раниха 18 при нападение срещу протестантска църква в село в северната част на Буркина Фасо. Миналият месец двадесет правителствени войници бяха убити в Мали. Стотици са станали жертви при нападения за последните три месеца. Междувременно, Европа осъзнава, че Сахел и Западна Африка са проблем с часовников механизъм. Близостта до Либия, чиито брегове са на триста километра от ЕС, се използва от радикални групи, които набират все повече нови членове. „Ислямска държава“ стъпва много видимо в региона и консолидира присъствието си, отслабено в Близкия изток. Ал Кайда пък от години е най-силната групировка в тази част на света. Неслучайно, в началото на тази година, Франс прес съобщи за намерението на Франция да увеличи броя на войниците си в силите на операция „Бархан“ от 4500 на 5100 души. В инициативата на Париж влизат все повече европейски държави, като например Португалия има вече над 500 войници, а Чехия план.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 56 минути

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 1 час

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 2 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 2 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 3 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 3 часа

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 3 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 4 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 4 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 4 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 5 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 5 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 5 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Любопитно Преди 5 часа

На следващия ден, неделя, са Месни заговезни, тогава започва големият Великденски пост

<p><strong><span style="color:#0000ff;">Код студено!</span></strong> Очаква ни леден уикенд&nbsp;🥶</p>

Код студено! Очаква ни леден уикенд 🥶

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята