П реди седмица, нов медицински екип от България замина за Мали. Четирима военни медици ще се включат в Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на западноафриканската държава. Българите са включени в състава на медицинско осигуряване от типа "Роля 1", разположен в щаба на мисията в столицата Бамако. Съобщението за изпращането на екипа беше поместено накратко в сайта на Информационния център на МО и едва ли много хора в страната знаят, че България праща контингент в Мали. Но това не е първият път - през последните години българските военни медици участват многократно в мисии в района, известен като Сахел. Всъщност, последната група е номер двадесет и три в мисиите на страната ни в този отдалечен район в Африка.
Българските военни лекари са част от европейската мисия, разположена в района, на която една от основните задачи е да стабилизира области през които минава огромен бежански поток, стигащ до Европа. През седмицата ООН отбеляза в нов доклад, че над 700 000 души в Сахел са избягали от нападения на джихадистки бойци и въоръжени групировки през последните 12 месеца, което е десеткратно увеличение в сравнение с януари 2019. Много от бежанците опитват да стигнат до Либия и от там до европейските брегове, бягайки от насилието. Една от най-горещите точки в района е малката държава Буркина Фасо, която доскоро не влизаше в новинарския поток, но през последните години джихадистките групи все повече се прицелват в тази държава и слабите й граници. Само за една година – през 2018 – в Буркина Фасо терористичните атаки нарастват от 12 на 137, а за целия район на Сахел „Ислямска държава“ извършва 465 атаки, докато през 2016 те са 90.
❝I am more optimistic today regarding the mobilization of Europeans. At our last meeting on January 20, we took action on three major crises in our neighborhood, in the Sahel, in Libya, in the Gulf.❞ #MSC2020
— France Diplomacy🇫🇷 (@francediplo_EN) February 17, 2020
➖ @JY_LeDrian https://t.co/XBlKAp3DSV
Неслучайно радикални групи се струпват в тази част на света. Сахел е огромна територия в Африка, простираща се от западното до източното крайбрежие на континента и е геостратегически в близост до европейските южни държави. В тази зона се намират слаби и бедни държави, опитващи да се справят с множество предизвикателства като междуобщностни конфликти, присъствие на радикални ислямистки и терористични организации, както и борба за контрол над канали за трафик на оръжие, наркотици и мигранти. Нерядко дори самите правителства имат участие в нелегална дейност и допринасят за нестабилността и насилието, а бруталният им отговор срещу фактори, считани за заплаха, често утежнява ситуацията. Няколко неща могат да бъдат обобщени като характерни за региона: слаба или пълна липса на държавност в цели области, крайна бедност, климатични промени, водещи до разширението на пустинята Сахара, слабо управление и широко разпространена корупция, както и почти пълна невъзможност за контрол над насилието.
Насилието, което в момента достига нови нива, е подхранвано от оръжейния поток, залял региона след началото на конфликта в Либия през 2011, почти довел страната до състояние на „провалена държавност“. Нестабилността в Либия, впоследствие пренесена и на юг, в крайна сметка отваря отлични възможности както за трафикантите, така и за джихадистките мрежи, които се възползват от тежката ситуация, използвайки религията и силата като аргумент срещу провалените традиционни власти.
Сахел е определян като район от критична важност за сигурността на Европа и като все по-разширяващ се център на организирана престъпност и радикализъм. Ето защо на терен действат множество инициативи от различни участници, невинаги координирано помежду си, а много често изпълняват припокриващи се задачи. Акцентът преди всичко пада върху опитите за военно решение. САЩ имат особено стратегически интереси в района, което допреди няколко години оставаха най-вече непознати за широката публика. Това се промени в началото на октомври 2017 г., когато загинаха четирима американски военнослужещи от американските специални части след организирана засада в отдалечена пустинна провинция на Нигер . Около случая се вдига много шум, а обществото започва да задава въпроси относно тайното участие на САЩ в региона. Участие, което е толкова тайно, че дори висши представители на правителството и конгреса не са знаели подробности за него. Очевидно без публичен дебат и политически контрол от Вашингтон, през последните няколко години американската армия е увеличила значително своето присъствие в Сахел. Официално няма данни колко точно души има на терен в района, но по всяка вероятност може да се говори за цифра от порядъка на 1000 – 2000 души от специалните части, морските пехотинци и персонал, управляващ дронове. Само в Нигер се предполага, че са разположени около 800 души, което е увеличение с осем пъти за периода 2013 – 2017 г. При всички положения, контингенти с различна численост има още в Камерун, Конго, Джибути, Централноафриканската република, Уганда и Южен Судан.
В краткосрочен план по всичко изглежда, че американската стратегия в Сахел се свързва основно с участие чрез подкрепа със специални части, инструктори, разузнаване и въздушна поддръжка. Поддържане на относително ограничени контингенти, ненабиващи се в очите на местното население, което е силно податливо към джихадистките послания и особено чувствително към чуждестранно присъствие.
Европейският съюз е въвел многокомпонентна и всеобхватна стратегия за Сахел, в която участие има и България. Тя е приета през 2011 г. и е обновена на два пъти през 2014 и 2015 г. Конкретно е насочена към Буркина Фасо, Мали, Мавритания, Нигер и Чад, но силната регионална взаимна обвързаност на икономическо и социално ниво налага нуждата от сътрудничество на различни нива с Мароко, Алжир, Либия и Нигерия. Четири са основните цели на стратегията, а именно: сигурност, регионално сътрудничество, изграждане на капацитет и постигане на икономически растеж. В икономическо отношение ЕС използва няколко програми и фондове за развитие и хуманитарна помощ, чиято стойност ще достигне до 8 млрд. евро до 2025 .
"The French, whose troops have been fighting in the Sahel for seven years, ask few questions about their involvement," writes @SylvieKauffmann. "They should." https://t.co/2DfSQH23sy
— New York Times Opinion (@nytopinion) February 20, 2020
Почти всички държави в Сахел са бивши колонии на Франция. Това е територия, която се счита за традиционна френска сфера на влияние и по тази логика Париж има и най-голям външен ангажимент по отношение на сигурността в региона. Операция „Бархан“ е директно продължение на успешната операция „Сервал“, която в рамките на около година и половина успява да прекъсне джихадисткия напредък в северната част на Мали, заплашил целостта на цялата държава. Според информация на списание „Икономист“, през лятото на 2014 г., когато стартира „Бархан“, французите разполагат с общо 3000 военни, разделени в пет държави – Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавритания и Нигер . С помощта на Франция е създадена организацията G5 Sahel (G5S) – регионално обединение с цел сътрудничество и развитие в областта на отбраната. Създадено е през 2014 г.
Лошите новини от Западна Африка не спират. Преди малко повече от седмица въоръжени лица убиха 24 души и раниха 18 при нападение срещу протестантска църква в село в северната част на Буркина Фасо. Миналият месец двадесет правителствени войници бяха убити в Мали. Стотици са станали жертви при нападения за последните три месеца. Междувременно, Европа осъзнава, че Сахел и Западна Африка са проблем с часовников механизъм. Близостта до Либия, чиито брегове са на триста километра от ЕС, се използва от радикални групи, които набират все повече нови членове. „Ислямска държава“ стъпва много видимо в региона и консолидира присъствието си, отслабено в Близкия изток. Ал Кайда пък от години е най-силната групировка в тази част на света. Неслучайно, в началото на тази година, Франс прес съобщи за намерението на Франция да увеличи броя на войниците си в силите на операция „Бархан“ от 4500 на 5100 души. В инициативата на Париж влизат все повече европейски държави, като например Португалия има вече над 500 войници, а Чехия план.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!