Как икономиката на Испания стана обект на завист от Европа
Източник: Istock
2

Т уризмът в Испания продължава да процъфтява дори през зимата. В Сеговия, разположена в централната част на страната, хиляди хора се събират пред величествения римски акведукт. Сред посетителите са не само испанци, но и туристи от различни европейски държави, Азия и Латинска Америка.

„Имаше момент по време на пандемията от Covid, когато си помислих, 'може би туризмът никога, никога няма да бъде както преди',“ споделя Елена Мирон, местен туристически гид. „Но сега нещата са много добре и чувствам, че тази година ще бъде наистина успешна, като 2023 и 2024. Щастлива съм, че мога да изкарвам прехраната си от тази работа, която обичам.“

През 2024 г. Испания посрещна рекордните за страната 94 милиона туристи, и в момента се конкурира с Франция, която беше посетена от 100 милиона души, за титлата на най-големия туристически център в света.

Ръстът на туристическата индустрия след Covid-19 е ключова причина за икономическото възстановяване на четвъртата по големина икономика в еврозоната, като тя лесно изпреварва Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство, отбелязвайки увеличение на БВП с 3,2% през миналата година.

В контекста на това, германската икономика отбеляза спад от 0,2% през 2024 г., докато Франция нарасна с 1,1%, Италия с 0,5%, а Обединеното кралство с очакваните 0,9%. Това обяснява защо списанието The Economist класира Испания като най-добре представящата се икономика в света.

Испанският модел е успешен, защото е балансиран, и това е, което гарантира устойчивостта на растежа“, заяви Карлос Куерпо, министър на бизнеса в коалиционното правителство, водено от социалистите. Той добави, че Испания е отговорна за 40% от растежа на еврозоната през миналата година. 

Подчертавайки важността на туризма, Куерпо също отбелязва ключовата роля на финансовите услуги, технологиите и инвестициите, които също допринесоха за възстановяването на страната след сериозното свиване на БВП от 11% по време на пандемията. „Излизаме от Covid без белези и със значителна модернизация на икономиката, което увеличава потенциала за растеж на БВП,“ допълва той.

Този процес на модернизация се подкрепя от средствата, предоставени от програмата на ЕС Next Generation EU, които ще достигнат до 163 милиарда евро до 2026 г. Испания е най-големият получател на тези фондове, заедно с Италия, и ги инвестира в инфраструктура за железопътни линии, зони с ниски емисии в градовете, електрически превозни средства и подпомагане на малкия бизнес.

„Публичните разходи са високи и те са отговорни за около половината от растежа ни след пандемията“, отбелязва Мария Хесус Валдеморос, преподавател по икономика в IESE Business School. Тя подчерта, че в други големи европейски икономики растежът е затруднен от зависимостта им от индустриите, които „страдат от фактори като високите цени на енергията, конкуренцията от Китай и други азиатски страни, прехода към по-устойчив екологичен модел и търговския протекционизъм."

След пандемията, Испания се сблъска с ново икономическо предизвикателство – кризата с разходите за живот, предизвикана от глобалните проблеми с веригите за доставки и руската инвазия в Украйна през 2022 г. Инфлацията достигна рекорден ръст от 11% през юли 2022 г., като цените на енергията удариха силно испанските домакинства. Въпреки това, до края на 2024 г. инфлацията се върна до 2,8%.

Мадрид счита, че субсидиите, които намаляват разходите за гориво и насърчават използването на обществения транспорт, са играли решаваща роля за смекчаване на влиянието на скоковете в енергийните цени. Страната също така договори с Брюксел "иберийско изключение", което позволява на Испания и Португалия да ограничат цените на газа за производство на електрическа енергия, за да намалят разходите за потребителите.

Според Куерпо тези мерки са помогнали на Испания да стане по-устойчива на икономическите шокове. „Испания се оказва по-устойчива на последователни шокове – включително инфлационния шок, причинен от войната в Украйна,“ заявява той. „И това е част от цялостния защитен щит, който сме въвели за нашите потребители и фирми.“

Зелената енергия също играе важна роля в осигуряването на електрическа енергия и привличането на инвестиции. Испания разполага с втората по големина инфраструктура за възобновяема енергия в ЕС.

Това е особено важно за страната, която е вторият по големина производител на автомобили в Европа, според Уейн Грифитс, главен изпълнителен директор на Seat и Cupra. Въпреки че испанското производство на електрически превозни средства изостава от другите европейски държави, той вижда голям потенциал в този сектор. „[В Испания] имаме всички фактори, от които се нуждаем, за да бъдем успешни: конкурентоспособни, добре обучени хора и подкрепа от енергийната политика“, казва той. „Няма смисъл да правиш коли с нулеви емисии, ако използваш мръсна енергия.“

Въпреки тези положителни тенденции, Испания продължава да се сблъсква с хронично високо ниво на безработица, което е най-голямото в ЕС, почти два пъти по-високо от средното за блока. Ситуацията се подобри през последното тримесечие на 2024 г., когато нивото на безработица спадна до 10,6%, най-ниското от 2008 г. Броят на заетите вече е рекорден – 22 милиона души, благодарение на реформата в трудовия пазар, която насърчава стабилността на работните места.

Реформата ограничи използването на временни трудови договори и предостави по-голяма гъвкавост в използването на постоянни договори, като същевременно намали броя на работниците на временни позиции, без да възпрепятства създаването на нови работни места.

Независимо от политическите дебати за имиграцията, икономисти възприемат влизането на имигранти на испанския пазар на труда като важно за страна с бързо застаряващо население. Премиерът социалист Педро Санчес подчерта важността на имигрантите за икономиката, наричайки техния принос „фундаментален.“

Европейската комисия прогнозира, че Испания ще продължи да води растежа сред големите икономики на ЕС и ще остане над средното за блока през следващата година. Въпреки това, страната ще трябва да се справи с някои предизвикателства.

Едно от тях е голямата зависимост от туризма – индустрия, която също така среща нарастващо противопоставяне от местните жители. Друг проблем е огромният държавен дълг, който надвишава годишното икономическо производство на Испания. Мария Хесус Валдеморос предупреждава, че този дълг е „дисбаланс, който трябва да бъде коригиран, не само защото новите фискални норми на ЕС го изискват, но и защото той може да доведе до финансова нестабилност.“

Освен това, жилищната криза, избухнала в цялата страна, оставя много испанци да се борят с намирането на достъпно настаняване. С нестабилен и дълбоко поляризиран политически пейзаж, е трудно за правителството на малцинството на Санчес да се справи с тези проблеми. Въпреки тези предизвикателства, Испания продължава да се радва на статута си като двигател на европейския икономически растеж.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Шефът толкова дълго и яростно се караше на Пенчо, че той по инерция изтърси: - Да, скъпа!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Борба със свръхтуризма: Венеция запазва входната си такса за еднодневни туристи

Борба със свръхтуризма: Венеция запазва входната си такса за еднодневни туристи

Свят Преди 2 часа

През настоящата година таксата ще се плаща за 54 дни в период

<p>Взаимни обвинения между &quot;Хамас&quot; и Израел</p>

"Хамас" ще забави следващото освобождаване на заложници

Свят Преди 4 часа

Израел и палестинското ислямистко движение са в средата на 6-седмично примирие

<p>Мобилен телефон се взриви в пътнически влак&nbsp;</p>

Мобилен телефон се взриви в пътнически влак в Индия

Свят Преди 5 часа

Всички пътници вече са евакуирани

Фицо поздрави Мъск за желанието му да закрие USAID

Фицо поздрави Мъск за желанието му да закрие USAID

Свят Преди 5 часа

Агенцията за международно развитие е една от основните цели на реформата за намаляване на разходите на правителството на САЩ

"Демокрация, права и свободи" - ДПС се обяви против назначението на Людмила Петкова за шеф на АДФИ

"Демокрация, права и свободи" - ДПС се обяви против назначението на Людмила Петкова за шеф на АДФИ

България Преди 5 часа

От формацията около Доган заявиха, че то не е обсъждано на Съвета за съвместно управление

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

България Преди 5 часа

Апелираме ДНСК да отчетат дейностите по изграждането на обекта, заявиха от общината

Руската армия подложи на обстрел Одеса и Херсон

Руската армия подложи на обстрел Одеса и Херсон

Свят Преди 6 часа

При обстрела е ударена висока сграда, нанесени са щети на апартаменти и паркирани автомобили

Изписаха и втория мъж, който беше намушкан с нож в столицата

Изписаха и втория мъж, който беше намушкан с нож в столицата

България Преди 6 часа

Пациентът имаше прободна рана, засегнала далака, което наложи оперативна намеса

<p>Млада жена преряза с нож китките на трите си деца (ВИДЕО)</p>

Млада жена преряза с нож китките на трите си деца

Свят Преди 7 часа

Твърди се, че майката е страдала от шизофрения

<p>София забранява отоплението на твърдо гориво, кога влиза в сила заповедта</p>

От 2029 година: София забранява отоплението на твърдо гориво

България Преди 7 часа

Отоплението на твърдо гориво е един от най-разпространените варианти в България за местно и локално отопление

<p>Смъртоносно нападение: Учител наръга с нож 8-годишен ученик</p>

Смъртоносно нападение: Учител наръга с нож 8-годишен ученик в Южна Корея

Свят Преди 7 часа

Момичето било откарано в болница "в безсъзнание, но по-късно починало"

<p>Кметът на София реши съдбата на сградата на &quot;Балкантон&quot;</p>

Сградата на "Балкантон" ще бъде запазена

България Преди 7 часа

Кметът Васил Терзиев направи проверка на документите, свързани с казуса

"Спартан" превози болно дете от Сърбия до София

"Спартан" превози болно дете от Сърбия до София

България Преди 7 часа

Малкият пациент на борда беше придружен от медицински екип от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“

Хекимян: Кметът и Борис Бонев водят война с гражданите на София

Хекимян: Кметът и Борис Бонев водят война с гражданите на София

България Преди 7 часа

Припомняме, че ремонтът на столичната улица „Опълченска“ бе спрян

<p>Людмила Петкова е назначена за директор на АДФИ</p>

Людмила Петкова е назначена за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция

България Преди 8 часа

Петкова беше назначена за заместник-министър на финансите, но със заповед на премиера Росен Желязков беше освободена от длъжността

<p>Пулсации в корема &quot;издават&quot;&nbsp;аневризма</p>

Нова ера в съдовата хирургия: ВМА успешно прилага модифициран ендографт

България Преди 8 часа

Всяка една аневризма, която изпълнява критериите за оперативна или ендоваскуларна интервенция, крие в себе си възможност да се превърне в спешна, смята специалист