Н аселението на една държава трябва да знае как да се информира и как да реагира в случай на природна катастрофа, нападение или друга сериозна опасност. За тази цел в някои страни периодично се провежда тестване на сирените и другите канали за предупреждение. В Германия обаче за последно сирените са звучали едновременно на територията на цялата страна преди 30 години. Някои вече не помнят този ден, а много други не са били родени, пишат от "Дойче веле".
По 300 евро за всяко дете в Германия: от днес парите потичат
Как протича тестването?
Според вътрешните министри на отделните германски провинции и експертите по опазване на населението и помощ при катастрофи, това трябва да се промени. Затова днес, 10 септември, Германия тества всички сирени. Тестването започва в 11 часа.
Началото се поставя с едноминутна виеща сирена, чиято цел е да накара гражданите да пуснат радиото или телевизора, да следят внимателно съобщенията в обществения транспорт, социалните мрежи и интернет, както и указанията на полицията и пожарната. Същевременно за информиране се използват и електронни рекламни площи, както и мобилното приложение за предупреждение при катастрофи, носещо името "NINA". Около 20 минути по-късно отново прозвучава едноминутна сирена с константна интензивност.
Безусловен доход в Германия, кои отговори няма да научим
Защо е нужно всичко това?
Някои от съществуващите сценарии за катастрофи са на 30 години: например въоръжени нападения или големи пожари. Днес сред опасностите са и тези: природни катастрофи като наводнения или бури, но и химически катастрофи или спиране на тока.
По решение на вътрешните министри на германските провинции, от 2020 година нататък всеки втори четвъртък на територията на цяла Германия ще се провежда тестване на сирените и предупредителните системи. Целта е населението да опознае системите за предупреждение в случай на катастрофа и да подсили своите собствени механизми и способности за самосъхранение. Единствено в Берлин не вият сирени - там разчитат на другите канали за предупреждение. Причината: в началото на 1990-те предупредителните сирени в Берлин бяха премахнати.
Тази година актуалността и значимостта на темата "предупредителни сигнали" е особено видима покрай развитията във връзка с новия коронавирус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!