Защо демокрацията е математически невъзможна
Източник: iStock/GettyImages

Д емокрацията е постоянната система на управление за повечето нации по света откакто се помним. В Съединените щати тази система на управление произлиза от изготвянето на конституцията в края на XVII в. Но колкото и хората да не искат да го чуят, истинската демокрация всъщност е невъзможна и може наистина да не е постижима по напълно рационален начин, пише Stars Insider.

Като оставим настрана непостоянството на човешката природа, математиката показва, че системите, използвани за поддържане на демокрацията и избиране на лидери, всъщност са погрешни. Идеалната визия, която човечеството има за демокрация, никога не може да се осъществи и числата със сигурност не лъжат.

И така, защо демокрацията е невъзможна? 

  • Древна система за гласуване

Един от най-старите и най-прости методи за гласуване в света е известен като системата „first past the post“, която изисква от гласоподавателите да изберат един кандидат и този с най-висок брой гласове печели. Въпреки че звучи просто, тази система има присъщи проблеми, засягащи демократичната справедливост.

Датираща от XIV в., тази система се използва в британската Камара на общините и остава разпространена в 44 държави, много от които бивши британски колонии, включително Съединените щати, където оказва влияние върху националните избори.

Проблемът с „first past the post“ системата е, че понякога бива избран на власт кандидат, който не е този, за когото повечето хора всъщност са гласували. Това се случи по време на изборите в САЩ през 2016 г., когато Доналд Тръмп победи Хилари Клинтън за президент, въпреки че получи по-малко гласове.

Президентските избори в САЩ през 2000 г. подчертаха „ефекта на спойлера“, при който кандидатът на трета партия Ралф Нейдър „открадна“ гласовете от Ал Гор и така индиректно помогна на Джордж У. Буш да спечели. Системата за „first past the post“ ограничава способността на избирателите да изразяват предпочитания, което често изкривява резултатите.

„First past the post“ системата подтиква избирателите да гласуват стратегически, а не за истинската си любима партия, което е погрешна система. Този натиск в крайна сметка води до концентрация на власт в по-големи партии и в крайна сметка не ви остава нищо повече от двупартийна система.

  • Закон на Дюверже

Политологът Морис Дюверже отбелязва, че системите за гласуване, при които победителят получава всичко, като „first past the post“ системата, всички естествено се развиват към двупартийни системи. Няма истинско демократично представителство, тъй като изборът на избирателите е сведен до минимум и по-малките партии стават още по-малки.

  • Класирано гласуване

Алтернатива на тази система би било класираното гласуване. Вместо да избират само една партия, гласоподавателите биха класирали кандидатите по предпочитание. Ако нито един кандидат не спечели абсолютно мнозинство, кандидатът с най-малко гласове се елиминира и вторият избор на неговите поддръжници се разпределя между другите партии.

Тази система за гласуване е известна още като „незабавен балотаж“ и елиминира кандидатите последователно въз основа на класирането, докато някой постигне мнозинство. Тази система имитира повторни избори, но спестява време, като позволява по-справедливо представяне на предпочитанията на избирателите.

В система с класиран избор кандидатите са склонни да избягват антагонистична кампания. Например, по време на надпреварата за кмет на Минеаполис през 2013 г., кандидатите останаха сърдечни и уважителни, тъй като се стремяха да осигурят второстепенни и висши предпочитания от избирателите.

Несъвършенства

Въпреки че гласуването с избор на класация минимизира някои проблеми, то все още е несъвършено. Има случаи, в които лошото представяне на кандидата може парадоксално да му бъде от полза поради динамиката на преразпределението на класирането.

  • Честна система за гласуване

Френският математик Никола дьо Кондорсе е пионер в теорията за социалния избор, която има за цел да създаде система за гласуване, която точно отразява предпочитанията на мнозинството. Работата му се появява по време на Френската революция (период, който се стреми към справедливо представителство) и полага основите на науката за гласуване.

В същото време друг френски математик на име Жан-Шарл дьо Борда предложи класирана система за гласуване, която дава точки въз основа на класацията на избирателите. Например, кандидат, класиран на първо място в бюлетината на гласоподавателя, ще получи четири точки, вторият ще получи три и т.н.

Кондорсе разкритикува подхода на Борда и отбеляза, че неуместни фактори (като броя на кандидатите) могат да повлияят несправедливо на резултатите.

През 1785 г. Кондорсе предлага система, при която победителят ще трябва да победи други кандидати в индивидуални избори. Но вместо да имат необичаен брой избори, избирателите просто ще използват система за гласуване с класиран избор. Победителят ще бъде този, който получи най-високите оценки, което е по-справедлива оценка.

Рамон Лул, монах от XIII в., предложи подобен метод за гласуване в изборите за църковно ръководство. Въпреки че работата му не е повлияла на времето му, тя е преоткрита през 2001 г.

За съжаление, Кондорсе открива парадокс в своята система, при който предпочитанията за класиране могат да доведат до кръгови резултати. Ако достатъчно хора класират еднакво различни кандидати, тогава това ще създаде задънена улица без ясен победител. Кондорсе умира, преди да успее да реши проблема.

  • Теоремата за невъзможността

В продължение на 150 години след смъртта на Кондорсе много математици се опитват да създадат перфектен метод за гласуване. Въпреки различните адаптации и предложения, никоя система не може да разреши напълно проблемите, идентифицирани от Кондорсе и Борда.

През 1951 г. американският икономист Кенет Ароу демонстрира, че ако има трима или повече кандидати в изборите, никоя класирана система за гласуване не може да изпълни напълно всички основни критерии за справедливост. Тази теорема за невъзможността, която му донесе Нобелова награда, формализира ограниченията на гласуването с класиран избор.

Ароу предложи

пет условия,

когато става дума за системи за гласуване: единодушие, липса на диктатура, неограниченост, преходност и независимост от неподходящи алтернативи. Тези правила изглеждат съществени за рационалното гласуване, но той доказа, че нито един метод на гласуване не може да удовлетвори всички тях едновременно.

  1. Единодушие

В критериите на Ароу единодушието твърди, че ако всички избиратели предпочитат един кандидат пред друг, системата трябва да отразява това колективно предпочитание.

  1. Липса на диктатура

Второто условие на Arrow, липсата на диктатура, гарантира, че нито едно предпочитание на избирателя не може да определи целия резултат. Този принцип е от съществено значение за демокрацията, тъй като гласът на един човек не трябва да бъде решаващ фактор. Иначе щеше да е диктатура.

  1. Неограниченост

Третото условие, неограниченост е, че всеки трябва да има право да гласува както намери за добре и техните гласове не могат да бъдат игнорирани. Това условие гарантира приобщаване и избягва произволно или пристрастно вземане на решения.

  1. Преходност

Преходността изисква, че ако избирателите предпочитат една опция пред втора и втората опция пред трета, тогава първата опция трябва (логично) да бъде предпочетена пред третата. Той поставя кандидатите в подредена йерархия.

  1. Независимост от неподходящи алтернативи

Това условие гласи, че добавянето или премахването на кандидати не трябва да променя съществуващите предпочитания. Например, ако един кандидат е предпочетен пред втори, представянето на нов кандидат не трябва да влияе върху избора на избирателя. Това условие не позволява на външните опции да нарушат предишното класиране.

Доказателство

Доказателството на Ароу показва, че всяка класирана система за гласуване, която отговаря на неговите пет условия, в крайна сметка разчита на диктатор за разрешаване на предпочитанията, което подкопава самите принципи на демокрацията. Като такава, справедлива система за гласуване е математически невъзможна за постигане с трима или повече кандидати.

Теоремата на Ароу разкрива, че при неговите пет условия всеки човек, чийто единствен глас определя печелившия кандидат (известен като основния гласоподавател), по същество би притежавал диктаторска власт.

  • Гласуване за одобрение

Има алтернативна система за гласуване, известна като методи за гласуване с оценка (като гласуване с одобрение), която може да се използва, за да позволи на гласоподавателите да изберат всички кандидати, които одобряват. Изследванията показват, че намалява негативната кампания и повишава справедливостта, тъй като избирателите могат да подкрепят множество кандидати, без да се страхуват, че гласът им ще бъде „пропилян“.

  • Исторически примери

Гласуването за одобрение е било исторически използвано в изборите във Ватикана между 1294 и 1621 г. и също така се използва при избора на генерален секретар на ООН. Въпреки ефективността си в специфични контексти, тя не е широко възприета в широкомащабни избори.

Кенет Ароу първоначално е скептичен към рейтинговите системи, но в крайна сметка признава техните предимства пред класираните методи, особено в способността им да избягват диктатури и парадокси.

  • Гледната точка на Чърчил

Да си политически ангажиран е невероятно важно и е един от малкото начини, по които хората могат да променят света. Както веднъж каза Уинстън Чърчил: „Демокрацията е най-лошата форма на управление, но всички други са оше по-лоши“.

В крайна сметка демокрацията (с всичките ѝ сложности и несъвършенства) остава най-добрият вариант, който имаме. Може да е математическо предизвикателство, но принципите на справедливост и представителство, към които се стреми, го правят достойно занимание.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Свят Преди 3 часа

Схватката не тръгна добре за Новиков

Министър Иванов: Служителите на АПИ масово напускат

Министър Иванов: Служителите на АПИ масово напускат

България Преди 4 часа

Иванов: Подкрепям протестиращите. Имат основание и съм солидарен с тях

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 7 часа

Непреките разговори САЩ-Иран, засягащи ядрената програма на Техеран, продължиха около два часа

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

България Преди 7 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Украински пилот на F-16 загина в сражение

Украински пилот на F-16 загина в сражение

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Разследваме всички обстоятелства

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 9 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 9 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 9 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 10 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

Престрелка между турски и гръцки кораби в Егейско море

Престрелка между турски и гръцки кораби в Егейско море

Свят Преди 10 часа

По гръцкия кораб са открити пробойни от стрелбата

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 11 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 12 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Протести вместо празник</span></strong> в цяла България</p>

Протести вместо празник в цяла България

България Преди 12 часа

Хора от цялата страна изразиха възмущението си от „войната“ по пътищата

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 13 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 13 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си