В допълнение към ваксинацията съществуват редица мерки, които хората могат да предприемат, за да намалят риска от заразяване с грип. Грипът е вирусна инфекция, която се разпространява от човек на човек главно при кашлица или кихане. Следващите препоръки се основават на данни от научни изследвания и експертиза в областта на общественото здраве. 

Избягвайте близък контакт с болни хора 

Хората с един или повече от следните симптоми: треска, кашлица, възпалено гърло, болки в тялото, главоболие, втрисане и умора, може да са заразени с грип или друг респираторен вирус. 

Избягвайте места с много хора, особено ако са на закрито

Избягвайте контакт с болни хора, ако е възможно, особено ако имате здравословни проблеми (напр. белодробно или сърдечно заболяване или отслабена имунна система. Ако не можете да избегнете това, поддържайте разстояние от поне един до два метра от човек със симптоми на грип. Когато разстоянието не може да бъде спазено, намалете времето на близък контакт с хора, които може да са болни, доколкото е възможно. Можете също така да носите маска за лице, за предпочитане респиратор (филтриращ лицев апарат FFP2). 

Когато се грижите за хора, които може да са болни от грип, и сте в близък контакт с тях, сведете до минимум близкия контакт и използвайте маска за лице, за предпочитане респиратор FFP2. 

Мийте или почиствайте ръцете си често 

Хигиената на ръцете обикновено се извършва чрез измиване на ръцете със сапун и вода или чрез нанасяне на ьнтибактериални гелове на алкохолна основа. Честото миене или дезинфекция на ръцете (напр. след пребиваване на обществени места/транспорт, преди хранене, след кашляне или кихане) ще ви помогне да се предпазите от редица инфекции, включително грип.  

Когато се грижите за човек, който може да има грип, не забравяйте да миете ръцете си, след като го докосвате и след като боравите с използвани от него кърпички, лични вещи или пране. 

Миенето на ръцете не трябва да бъде само бързо изплакване, а всеки път трябва да продължава поне 20 секунди. След като се измиете със сапун и вода, подсушете добре ръцете си.   

Избягвайте да докосвате очите, носа или устата си 

Вирусите често се разпространяват, когато човек докосне нещо, което е заразено с микроби, и след това докосне очите, носа или устата си. 

Ако сте болни, трябва да покривате носа и устата си със салфетка или маска (но не и с ръка), когато кашляте или кихате, последвано от изхвърляне на използваните салфетки и правилна хигиена на ръцете. Етикетът за кашлица включва обръщане на главата и покриване на устата, когато кашляте или кихате в ръкав или лакът, а не в ръка. Основанието да не се кашля в ръцете е да се предотврати последващо замърсяване на други повърхности или предмети. След употреба кърпичките трябва да се изхвърлят в кошче с капак. 

Почистване на повърхности и предмети 

Като се има предвид, че грипните и други респираторни вируси могат да оцелеят върху някои повърхности за продължителен период от време, почистването или дезинфекцията могат ефективно да ги намалят или инактивират от повърхности и предмети. Увеличете честотата на почистване на често докосваните повърхности (напр. дръжки на врати, клавиатури, екрани и т.н.) със сапун и вода или алкохолни кърпички съгласно инструкциите на производителя на електронното оборудване.  

Вентилация и проветряване  

Вентилацията се счита за полезна за намаляване на предаването на инфекцията. Проучванията предвиждат намаляване на предаването на грип при удвояване или утрояване на степента на вентилация в затворено пространство. Поради това се препоръчва адекватна вентилация с външен въздух във всички среди, за да се намали предаването на грип и други респираторни инфекции. Примерите включват често отваряне на прозорците или осигуряване на правилното функциониране на вентилационните системи (когато такива системи са инсталирани). 

Останете вкъщи и ограничете контактите с други хора, ако сте болни 

В допълнение към хигиенните мерки, описани по-горе, хората, които са диагностицирани с грип от лекар или които имат респираторни симптоми, трябва да останат у дома, ако е възможно, поне 4-5 дни след появата на симптомите, за да се избегне излагането на други хора на риск.  

Обикновено възрастните, които са болни, могат да заразяват други хора в продължение на приблизително един ден преди и пет дни след началото на симптомите, а децата - в продължение на приблизително седем дни след началото на симптомите, въпреки че периодът на заразяване може да варира в зависимост от няколко фактора (напр. имунния отговор на индивида и вируса). Въпреки това е разумно да се счита, че някой е заразен през цялото време, докато има симптоми. Ако хората със симптоми не могат да останат вкъщи по време на острата фаза на заболяването, те трябва да обмислят носенето на медицинска маска за лице или респиратор FFP2 на обществени места. Ако е възможно, трябва да се спазва дистанция от поне един до два метра, ако някой има симптоми на грип.  

Маски за лице 

В периоди на висока степен на предаване на респираторни вируси, като SARS-CoV-2, грип и RSV, ECDC препоръчва здравният персонал, посетителите и пациентите в заведенията за първична и вторична медицинска помощ да използват маски за лице. Освен това лицева маска (или за предпочитане респиратор FFP2) се препоръчва за възрастни хора или хора с основни здравословни проблеми в затворени обществени пространства, като магазини, супермаркети, транспортни възли и при използване на обществен транспорт.   

Лицевата маска трябва да се използва правилно, за да се постигне желаният ефект. Проучванията показват, че респираторите (FFP2) са по-ефективни от медицинските маски за лице при филтрирането на инфекциозни капчици, както издишани от заразено лице, така и вдишани от околните.  

Ако се използват правилно, маските за лице могат да помогнат за намаляване на риска от инфекция поради излагане на инфекциозни капчици и аерозол, особено ако се използват заедно с други превантивни мерки, като например избягване на близък контакт и поддържане на добра хигиена на ръцете.    

Използване на маска за лице от болни хора за предпазване на другите 

Хората с грипоподобни симптоми трябва да се изолират и да избягват близък контакт с други хора. Ако това не е възможно, използването на лицева маска от хора, които са болни с грипни симптоми, може да помогне за задържане на инфекциозните респираторни секрети, когато лицето кашля или киха, и да намали риска от заразяване на близките контакти.

Ситуациите, в които това може да е полезно, включват: 

  • когато пътувате до дома, до/от болница или до медицинско заведение след появата на симптомите 
  • когато членовете на семейството или други лица се грижат за вас у дома 
  • при неизбежен близък контакт със здрави хора 
  • когато дами със симптоми се грижат за бебето си и го кърмят 

Използване на лицева маска за предпазване на здрав човек, който се грижи за човек със симптоми на грип 

Хората, които са здрави и за които лицевата маска може да осигури допълнителна защита, включват: 

  • Членове на семейството или други лица от домакинството или от други нездравни заведения, които полагат грижи за лице със симптоми на грип и които трябва да имат близък контакт (на разстояние до един метър). 
  • Лица, полагащи грижи за лица със симптоми, които използват небулайзер (инхалатор) 
  • Здрави хора, влизащи в болница като посетители по време на повишена грипна активност в общността или в затворени обществени пространства 

Как правилно да използвате и изхвърляте маските за лице 

Поставете правилно маската за лице: 

  • Почистете ръцете си със сапун и вода или дезинфектант за ръце, преди да докоснете маската. 
  • Извадете маска или респиратор от кутията и се уверете, че няма видими разкъсвания или дупки от двете страни на маската. 
  • Уверете се, че цветната страна на маската е обърната навън (за цветни маски) или че страната с гънки е обърната надолу и навън (за неоцветени маски). 
  • Уверете се, че частта с металната лента е от горната страна, тъй като тя е предназначена да се постави върху носа ви. 

Следвайте инструкциите по-долу за типа маска, която използвате: 

  • Лицева маска с примки за уши: Дръжте маската или респиратора за ушните примки. Поставете по една примка около всяко ухо. 
  • Лицева маска с връзки: Поставете маската на нивото на носа си, а връзките поставете върху темето на главата си и я закрепете с панделка. 
  • Респиратор с ленти: Дръжте маската в ръката си с металния накрайник за носа или горната част на маската на върха на пръстите си, като оставите лентите да висят свободно под ръцете ви. Поставете маската до нивото на носа си и издърпайте горната лента над главата си, така че да легне върху темето на главата ви. Издърпайте долната каишка над главата си, така че да легне на тила ви. Натиснете металната лента, така че да следва формата на носа и лицето. 

Уверете се, че лицевата маска или респираторът покриват носа, устата и брадичката.  

Избягвайте да докосвате лицевата маска или респиратора, след като са закрепени на лицето, или извършвайте хигиена на ръцете преди и след докосване на лицевата маска. 

Сменяйте маските за лице, когато станат влажни. След продължителна употреба (напр. повече от два до четири часа) маските за лице могат да станат влажни, което да затрудни дишането. Те трябва да се заменят с нова или чиста, суха маска за лице. Респираторите могат да се използват безопасно в продължение на най-малко четири часа. Те могат да се използват многократно за кратки периоди от време, ако се съхраняват безопасно (напр. в чиста хартиена торбичка), в противен случай трябва да се изхвърлят. Не използвайте повторно маските за еднократна употреба.  

Правилно сваляйте и изхвърляйте маската за лице:  

  • Почистете ръцете си със сапун и вода или дезинфектант за ръце, преди да докоснете маската. Избягвайте да докосвате предната част на маската.  
  • Докосвайте само ушните примки/връзки/ленти.  
  • Не позволявайте на използваната маска или респиратор да докосва или замърсява повърхности или дрехи. 
  • Изхвърлете използваната маска за лице или респиратор в пластмасова или хартиена торбичка или в кошче с капак.  
  • Почистете ръцете си със сапун и вода или с дезинфектант за ръце. 

Тази статия е само с информационна цел и няма за цел да предлага медицински съвети. Винаги търсете съвет от квалифицирани здравни специалисти по въпроси, които може да имате във връзка с медицински състояния.

При настинка или грип НЕ яжте това

* Във видеото: Лекар: Родителите да вземат по-строги мерки, когато видят първите симптоми на грип при децата

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

България Преди 8 минути

Предстои и осезаемо застудяване с възможен снеговалеж в планините

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 9 минути

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 43 минути

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 51 минути

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 51 минути

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 1 час

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 1 час

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

България Преди 1 час

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност

Новата Европа – търсете новия брой на сп. „Мениджър“

Новата Европа – търсете новия брой на сп. „Мениджър“

Любопитно Преди 1 час

Европа се намира в преломен исторически момент, който ще оформи облика ѝ за десетилетия напред

Челси Хендлър разкрива, че е споделила наркотици с "всички" на афтърпартито на "Оскарите"

Челси Хендлър разкрива, че е споделила наркотици с "всички" на афтърпартито на "Оскарите"

Любопитно Преди 1 час

„Споделям ги с всички. Обичам да давам наркотици на хората“

Огромен пожар изпепели много автомобили "Тесла" в Рим

Огромен пожар изпепели много автомобили "Тесла" в Рим

Свят Преди 1 час

Не изключват възможността за палеж

Мнозинството от турците искат предсрочни избори

Мнозинството от турците искат предсрочни избори

Свят Преди 1 час

Само 33,2 на сто от хората са заявили, че не искат предсрочни избори

Нетаняху избра нов началник на "Шин Бет"

Нетаняху избра нов началник на "Шин Бет"

Свят Преди 2 часа

Решението на Нетаняху да отстрани Бар по-рано този месец предизвика масови протести

Били Айлиш смени мениджърите си

Били Айлиш смени мениджърите си

Любопитно Преди 2 часа

Досегашни мениджъри на Айлиш и брат ѝ бяха Дани Рукасин и Брандън Гудман

<p>Бен Афлек &quot;приключи&quot; да говори за Дженифър Лопес</p>

Бен Афлек "приключи" да говори за бившата си съпруга Дженифър Лопес

Любопитно Преди 2 часа

“Той не се гордее, че бракът им не се е получил"

Лекари предлагат ваксината срещу варицела да стане задължителна

Лекари предлагат ваксината срещу варицела да стане задължителна

България Преди 2 часа

Към момента тя е препоръчителна и се прилага при бебета с навършени 12 месеца