П реди Тръмп да се завърне в Белия дом, САЩ изживяваха бум като дестинация за почивки и туризъм. Само три месеца по-късно обаче има драстичен отлив на туристи, съобщи Deutsche Welle.
Все по-малко туристи пътуват до САЩ, което се отразява и на цените на полетите: от Франкфурт на Майн до Ню Йорк вече може да се лети и за 250 евро, съобщава германската обществена медия ZDF.
Логично е: по-слабото търсене води до спад на цените. Това е добре за всички, които искат да пътуват до някогашната "страна на неограничените възможности", каквато репутация имаха някога САЩ. Но това време изглежда е отминало, се казва още в публикацията.
Враждебна реторика, наказателни мита, задържания на туристи
Американската туристическа индустрия си представяше нещата по друг начин. След сериозен ръст на чуждестранните туристи през миналата година, за настоящата 2025-а прогнозите бяха за връщане към нивата отпреди пандемията. След първото тримесечие обаче се наблюдава рязък спад на пътуващите до САЩ.
Повлияни от наказателните мита на Тръмп и от враждебната му реторика, но и притеснени от съобщенията за задържания на туристи на границата, чуждестранните посетители вече избягват САЩ и предпочитат да пътуват другаде, пише ZDF и цитира данни на Tourism Economics, звено на консултантската компания Oxford Economics. Според тези данни преди 2029 година посещенията в САЩ няма да достигнат нивата отпреди пандемията. "Всички проучвания регистрират комбинация от отменени пътувания и огромен спад в намеренията за пътуване", казват от компанията.
Това се потвърждава и от авиационния експерт Хайнрих Гросбонгард: "Съединените щати бяха символ на свободата, на една прекрасна природа, а сега виждаме една разединена страна, която показва грозното си лице".
Най-силен е спадът на туристи от Канада
Броят на туристите в САЩ спада още от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари, се казва по-нататък в публикацията на ZDF. По предварителни данни на американското правителство през март в САЩ са пътували с 11,6% по-малко хора в сравнение със същия месец на миналата година.
Драстично е намалял броят на туристите от Канада, на която Тръмп наложи търговски ограничения и дори заговори страната да стане 51-ият американски щат, посочва на сайта си NBC News. През февруари канадците, пътуващи до САЩ, са били с 12,5% по-малко, а през март е регистриран спад от 18 процента, съобщава американското издание.
По данни на Националната служба за пътувания и туризъм към американското търговско министерство посетителите от Западна Европа също се отдръпват. Така например през март пътуванията от Великобритания и Германия са намалели с 29 процента, а от Дания - с цели 34 процента. Общо за Западна Европа спадът е 12 на сто, посочва NBC News.
Негативните настроения, които администрацията на Тръмп насажда сред дългогодишните си съюзници, едва ли ще се обърнат в кратки срокове - дори ако президентът на САЩ смекчи позициите си, казва Адам Сакс, ръководител на Tourism Economics: "Щетите вече са нанесени", посочва той. Макар все още да има шанс последиците да бъдат донякъде смекчени, ако Тръмп промени поведението си, "ще отнеме време нещата да се успокоят и хората да се настроят отново положително към САЩ", казва експертът.
Единствените малки "островчета", където негативната тенденция все още не се усеща толкова силно, са традиционни туристически центрове като Маями и Ниагарските водопади, уточняват от NBC News.
До 90 милиарда долара загуби през тази година
Изданието цитира и прогнози за очакваните негативни последици за американската икономика: Загубите от отлива на туристи и от бойкотите на американски продукти може да достигнат 90 милиарда долара през тази година. А желанието на много от туристите да пътуват отново до "страната на неограничените възможности" ще се възвърне сигурно едва след като Тръмп напусне Белия дом, заключава ZDF.