550 земетресения с магнитуд над 3 по скалата на Рихтер са регистрирани в последните три дни на Санторини.
„Сеизмолог съобщи, че има вероятност вулканът да изригне. Много от жителите се евакуираха през нощта“, Това заяви българинът Иван Димитров, живеещ на острова.
Той призова властите у нас да помогнат, защото, по думите му, там живеят над 4000 - 5000 българи.
В понеделник Гърция изпрати специални части, спасителни екипи, палатки и дронове на място.
„Много са силни трусовете, стават през 15-20 мин. В 4.45 часа сутринта имаше пореден с магнитуд 4.9 по Рихтер“, съобщи Димитров.
По думите му е настъпила голяма паника.
„Хората са стресирани и уплашени, искат да се евакуират, но не всички имат възможност, защото билетите са много скъпи. Цената се вдигна със 150%. Самолетен билет, който струваше 20 евро, сега е 300“, допълни нашият сънародник пред NOVA и уточни, че семейството му не може да спи по цял нощ.
Иван Димитров разказа, че по думите на по-възрастни местни хора през 1956 г. ситуацията е била същата.
„Голямото земетресение е било предшествано от серия по-малки. Силата на трусът тогава е бил 7.6 по Рихтер“, каза Димитров.
Стотици жители напуснаха Санторини с ферибот, след като десетки трусове разтърсиха гръцкия остров за четвърти ден. Земетресенията, някои от които с магнитуд над 4, бяха регистрирани на всеки няколко минути в понеделник.
Властите посъветваха хората да не влизат в закрити помещения и да стоят далеч от водата. Като предпазна мярка на място бяха разположени екипи на специални части за реакция при бедствия.
Експертите заявиха, че сеизмичната активност на острова ще продължи със седмици.
Училищата в Санторини, Анафи, Иос и Аморгос ще останат затворени до петък.
От два комитета за наблюдение на земетресенията в Гърция отбелязаха, че сеизмичната активност в морето в околностите на остров Андрос, между Санторини и Аморгос, е особено интензивна, регистрирайки 200 земетресения с магнитуд над 3,0 по скалата на Рихтер към събота (1 февруари). Най-силното от земетресенията е регистрирано с магнитуд 4,9 по скалата на Рихтер.
Двата комитета включват Постоянния научен комитет за оценка и намаляване на сеизмичната заплаха и Постоянният научен комитет за наблюдение на гръцката вулканична дъга (към Гръцката организация за планиране и защита от земетресения, OASP).
Сеизмичната активност в калдерата (вулканичното образование, получено при срутване на кратера навътре в него) на Санторини остава на същите ниски нива като предишните дни, разясниха от комитетите след преглед на съответните данни. Текущата сеизмична активност на остров Андрос се дължи на подводни разломи в североизточна и югозападна посока и не е свързана с вулканична дейност, посочват те.
Комитетите също така повториха превантивните мерки за Санторини, включващи избягване на големи събирания в сгради и избягване на пристанищата на Амуди, Арменис, Корфос и старото пристанище на Фира, изпразване на басейните, избор на безопасни пътища далеч от възможни свлачища, както и съвет жителите да се отстранят незабавно от крайбрежните зони, ако възникне силно земетресение.
Вчера бе свикана среща от президента на OASP Ефтимиос Лекас. Тя се проведе в Министерството на климатичните кризи и гражданската защита в присъствието на ръководството на министерството, включително министър Василис Кикилиас и ръководители на противопожарната служба.
Двете комисии ще заседават отново в 08:00 часа в сряда.
Информация за гражданите може да бъде намерена на сайта на OASP (www.oasp.gr) и на сайта на министерството (www.civilprotection.gr).
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!