И зглежда започва пълномащабна търговска война между Китай и САЩ, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши да наложи мита до 104% върху вноса на китайски стоки от сряда 9 април.
Ще има катастрофални последици за света, ако споровете между САЩ и Китай ескалират, дестабилизирайки отношенията между двете страни, предупреди днес премиерът на Сингапур Лорънс Уонг, цитиран от "Стрейтс Таймс".
Според него САЩ разглеждат Китай като стратегически конкурент и заплаха, с която трябва да се справят сега, докато все още имат предимство.
САЩ вдигат митата за Китай до 104%
"Китай казва, че е готов за митническа война, търговска война или всякакъв друг вид война. Сега САЩ заплашиха с допълнителни 50 процента мита срещу Китай, а Китай заяви, че ще се бори до края", посочи Уонг.
"Трябва да сме психически подготвени. Предвидимият и основан на правила ред, който познавахме, изчезва", каза Уонг.
Той смята, че опасенията на Вашингтон трябва да бъдат разгледани в рамките на Световната търговска организация и по-специално, търговските споразумения и отстъпките, направени в миналото, когато Китай е формирал само 5% от световната икономика, трябва да бъдат актуализирани, спрямо настоящето, в което китайският дял от брутния вътрешен продукт на света вече е над 15%.
"И ако има разногласия, те трябва да бъдат решени чрез системата за уреждане на спорове на СТО, която обаче е парализирана, и спешно трябва да бъде възстановена и реформирана", подчерта Уонг.
"Това, което САЩ правят сега, не е реформа. Те отхвърлят самата система, която са създали," поясни Уонг и предупреди, че
"тези мерки ще ускорят разрушаването на световната икономика".
Стокооборотът между двете най-големи икономики в света е възлязъл на около 585 млрд. долара през миналата година, формирайки значителен търговски дефицит за САЩ, равняващ се на около 1% от американския брутен вътрешен продукт, отчита Би Би Си.
САЩ са внесли продукти за 440 млрд. долара от Китай, а са изнесли за 145 млрд. долара.
Преди десетилетие двете държави бяха много по-зависими една от друга. Въпреки това икономиките им остават свързани, тъй като значителна част от износа на Китай за САЩ минава през други държави като Виетнам и Малайзия, на които Тръмп също наложи виоски мита.
Китай с остра реакция на заплахата на Тръмп за допълнителни мита
Показателна и структурата на стокообмена. САЩ изнасят за Китай суровини като петрол и храни като соя и свинско месо, но освен това и интегрални схеми, както и самолети и самолетни двигатели. Все пак с население от над 1,4 млрд. души, храните са изключително важни за китайската икономика.
Китай изнася за САЩ основно високотехнологични продукти като смартфони, лаптопи и батерии.
САЩ и Китай заедно представляват 43% от световната икономика, по данни на Международния валутен фонд.
Враждебните действия вероятно ще забавят икономическия им растеж, а може дори да ги тласнат към рецесия, която ще навреди на всички свързани с тях икономики, тоест на целия свят.
Освен това търговската война може да ограничи китайските и американските инвестиции по света.
Китай е най-големият индустриален производител и износител в света и произвежда много повече, отколкото населението му консумира, формирайки търговски излишък от почти един трлн. долара. На практика всяка държава по света внася китайски стоки.
Тръмп загуби половин милиард долара след митата
Често те се произвеждат на много ниска цена, благодарение на вътрешните субсидии и държавната финансова подкрепа, като евтини заеми, за облагодетелствани фирми. Стоманата е пример за това.
Съществува риск, че ако такива продукти не могат да бъдат пласирани в САЩ, китайските фирми биха могли да се опитат да ги реализират в чужбина на дъмпингови цени, нанасяйки значителни щети на други икономики, като тези на ЕС и Великобритания.