Б урята около американския президент Доналд Тръмп се приближава на няколко километра западно от Белия дом, в конферентния център в Шантили, Вирджиния, където държавният глава ще получи оценки от хора, чието мнение наистина е важно – групата „Билдерберг“.
Тайната тридневна среща на политическия и икономическия световен елит започва в четвъртък в силно охранявания уединен луксозен хотел „Уестфийлдс Мариот“, който се намира на късо разстояние от Овалния кабинет. Хотелът вече беше заключен в сряда, а армия от охранители са разположени около него, за да предпазят милиардери и банкови лидери от любопитни очи.
"Билдерберг" – хората, които управляват света
"Световното правителство в сянка" заседава в Швейцария
В началото на дневния ред на срещата тази година зловещо изскачат следните думи: „Администрацията на Тръмп: Доклад за напредъка“.
Ще бъде ли наказан с оставане след часовете президентът? Ще повтаря година? Или ще му се каже да си опразни шкафчето и да си ходи? Ако има място, на което президентът може да чуе думите: „Вие сте уволнен!“, това е клуб „Билдерберг“.
Белият дом не поема никакви рискове и изпраща някои големи играчи от екипа на Тръмп да защитят шефа си: съветникът по националната сигурност, секретарят по търговията и новият стратег на Тръмп – Крис Лидъл. Възможно ли е и лично президентът Доналд Тръмп да се появи на срещата?
Хенри Кисинджър, важна клечка в Билдерберг, посети Белия дом преди някоко седмици, за да обсъди с президента „Русия и други неща“ и със сигурност конференцията „Билдерберг“ ще бъде перфектната възможност за най-могъщия човек в света да обсъди важни глобални проблеми с Тръмп.
Необичайните укори, с които американският президент засипа лидерите от НАТО при срещата им в Брюксел със сигурност ще бъдат обсъждани, след като билдербергите вече призоваха главният секретар на НАТО Йенс Столтенберг да даде отзиви за срещата.
Списъкът с покани за тазгодишната конференция
е истинско съзвездие от най-големите имена в геополитиката, от главата на МВФ, Кристин Лагард, до краля на Холандия, но може би най-значимото име в списъка е Чуи Тианкай, посланик на Китай в Съединените Щати. Според дневния ред на заседанието „Китай“ ще бъде обсъден на срещата на високо равнище с участието на китайския посланик, американския търговски секретар, съветника по националната сигурност, двама американски сенатори, губернатора на Вирджиния, двама бивши ръководители на ЦРУ и големите американски инвеститори в Китай.
Сред другите теми на конференцията ще бъдат „Русия в международния ред“, „Войната за информация“, „Посоката на ЕС“ и „Защо се увеличава популизмът?“.
Освен политици и икономисти, на срещата ще присъстват главни редактори и коментатори в медии от няколко световноизвестни издания като „Икономист“, „Файненшъл Таймс“, „Блумбърг“, „Уол Стрийт Джърнъл“, „Кориере дела Сера“ и „Лондон Ивнинг Стандарт“.
#BREAKING : #Bilderberg 2017 Meeting Location and Date Confirmed [VIDEO] https://t.co/ZH08PojQRk via @wordpressdotcom#Bilderberg2017 pic.twitter.com/IL2KmmimjD
— Trebor Schram (@Chimp999) May 22, 2017
Групата „Билдерберг“ взема името си от името на хотел в Холандия, където се провежда първата им среща през 1954 г. Денис Хейли, Джоузеф Ретингер, Дейвид Рокфелер и холандския принц Бернхард са основателите на групата.
Участниците в мистериозния клуб „Билдерберг“ се подчиняват на специални правила.
Най-важното от тях се нарича „Chatham House Rule“. Това правило, въведено още през 1927 г. от Кралския институт за международни връзки, задължава всички членове на клуба да пазят пълно мълчание за съдържанието на разговорите и произнесените слова. Именно поради тази непрозрачност сбирката на могъщите всеки път е обект на критики, а групата е наречена „световно правителство в сянка“. Организаторите и участниците твърдят на свой ред, че това е рядка възможност да се говори открито пред онези, които взимат важните решения, тъй като медиите не са допуснати да отразяват събитието.
Никой не може да си купи място на срещите на клуб „Билдерберг“, който иска да присъства, трябва да бъде поканен. На гостите не е позволено да водят своите партньори (съпруг, съпруга и т.н.), а групата аникога не посещава един и същи хотел два пъти.
Информациите за срещите на клуба „Билдерберг“ са твърде оскъдни
– знае се например, че дискусиите по отделните теми траят по 90 минути. Преди четири години, когато конференцията се проведе край Лондон, един от участниците заяви, че не било обсъждано „нищо съществено“. Имало бюфет, но пък всеки трябвало сам да си плаща виното... В действителност обаче на тези срещи се работи по спасяването на света – или поне се търсят решения за актуалните глобални проблеми. Според мемоарите на бившия американски посланик в Германия Джордж Макгий, клубът "Билдерберг" имал значителен принос в подготовката на Римските договори, които са предвестник на днешния Европейски съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!