Делегати от 189 държави се събират в Ню Йорк на започващата днес международна конференция на ООН, посветена на резултатите от прилагането на Договора за неразпространение на ядреното оръжие, съобщи Асошиейтед прес.
Присъствието на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад, единственият държавен глава, който ще участва във форума, е гаранция, че от трибуната ще бъдат отправени остри изказвания във връзка с ядрената програма на Техеран, тайните бомби на Израел, въпроса със Северна Корея и ядрените арсенали на САЩ и Русия.
Договорът за неразпространение на ядреното оръжие е най-важното международно споразумение в областта на ядрените въоръжения, предвиждащо неядрените държави да не се стремят да се сдобиват с ядрено оръжие, а ядрените държави да полагат усилия за премахването му, като на всички държави се признава правото да развиват ядрена енергетика за мирни цели.
След влизането в сила на договора през 1970 г. страните по него се събират на всеки пет години, за да правят преглед на постигнатите резултати и да търсят нови подходи към проблемите.
На три от миналите седем конференции не се стигна до приемането на заключителен документ.
След като Барак Обама стана президент, САЩ се върнаха към политиката по разоръжаването, като най-забележителният й резултат беше подписаното наскоро американско-руско споразумение за намаляване на ядрените арсенали.
Според филипинския постоянен представител към ООН Либран Кабактулан, който ще бъде председател на конференцията, основната цел на много от страните по договора ще бъде да окажат натиск върху другите ядрени държави като Великобритания, Франция и Китай да побързат с разоръжаването.
Според него друго сериозно предизвикателство ще бъде постигането на напредък в усилията за превръщане на Близкия изток в зона без ядрени оръжия.
На конференцията през 1995 г. това беше поставено като цел. То е свързано с настояването на арабските държави Израел да се присъедини към споразумението и да се откаже от предполагаемия ядрен арсенал, а също и с подозренията, че Иран се стреми да се сдобие с ядрено оръжие, посочва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!